Pnącza kwitnące, pachnące, kolorowe

Powojnik 'Arabella' z grupy Integrifolia może występować w ogrodzie w roli rośliny okrywowej

Powojnik 'Arabella' z grupy Integrifolia może występować w ogrodzie w roli rośliny okrywowej (Fot. Szczepan Marczyński - www.clematis.com.pl)

Pomysł wart jest zastanowienia, tym bardziej że pora kwitnienia tych roślin nadchodzi, gdy przekwitają wiosenne krzewy. Wiciokrzew na słupach ganku, posadzona przy pniu drzewa hortensja pnąca albo powojniki wspinające się na ogołocone od dołu iglaki są w stanie zmienić je latem w bukiety. Gatunków i odmian pnączy jest tyle (samych tylko róż i powojników mamy setki), że można by zaprojektować kwitnący "bezobsługowy" ogród w ulubionym kolorze nawet bez tradycyjnych bylin.

Efektownych pnączy można użyć do zaakcentowania szczególnych miejsc, np. wejścia do domu, przejścia między ogrodowymi wnętrzami, uświetnienia altany czy letniej kuchni, gdzie urządzamy plenerowe przyjęcia (tu polecane są gatunki pachnące, np. powojniki z grupy Flammula). Za podporę dajmy im mocne ażurowe konstrukcje, które są dekoracyjne same w sobie. Silnie rosnące gatunki kwitnących pnączy, np. rdestówkę Auberta, milin amerykański, powojniki z grupy Tangutica ('Lambton Park', 'Bill MacKenzie') można wykorzystać jako osłony ogrodzeń.

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i słonecznychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykłade-ogrody na wideo

Zobacz także
  • W tym maleńkim ogródku, gdzie mieszczą się zaledwie dwa krzesła, nastrój tworzą pnącza Pnącza do małego ogrodu
  • Glicynia (Wisteria) to silne pnącze o wijących się pędach. Osiąga 6-10 m wysokości, dając 1-3 m przyrostu rocznie. Wytwarza dużą masę liści, toteż wymaga mocnych podpór. Okaz na zdjęciu cięty przez wiele lat przybrał formę oryginalnego, przytulonego do muru drzewa.
Pnącza mogą wiele
  • Parasol ogrodowy. Sprawdza się na tarasie, balkonie i każdym zakątku ogrodu. Jego zaletą jest możliwość przestawiania, ale im większy parasol, tym większą musi mieć podstawę mocującą Zacieniony taras i balkon
Komentarze (1)
Pnącza kwitnące, pachnące, kolorowe
Zaloguj się
  • floramis

    0

    Wiciokrzewy są atakowane przez mszyce, nie wszystkie odmiany ale większość, jednak warto z nimi walczyć bo są to piękne rośliny, łatwe w uprawie, szczególnie polecane te pachnące!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX