Pnącza kwitnące, pachnące, kolorowe

Pomysł wart jest zastanowienia, tym bardziej że pora kwitnienia tych roślin nadchodzi, gdy przekwitają wiosenne krzewy. Wiciokrzew na słupach ganku, posadzona przy pniu drzewa hortensja pnąca albo powojniki wspinające się na ogołocone od dołu iglaki są w stanie zmienić je latem w bukiety. Gatunków i odmian pnączy jest tyle (samych tylko róż i powojników mamy setki), że można by zaprojektować kwitnący "bezobsługowy" ogród w ulubionym kolorze nawet bez tradycyjnych bylin.

Efektownych pnączy można użyć do zaakcentowania szczególnych miejsc, np. wejścia do domu, przejścia między ogrodowymi wnętrzami, uświetnienia altany czy letniej kuchni, gdzie urządzamy plenerowe przyjęcia (tu polecane są gatunki pachnące, np. powojniki z grupy Flammula). Za podporę dajmy im mocne ażurowe konstrukcje, które są dekoracyjne same w sobie. Silnie rosnące gatunki kwitnących pnączy, np. rdestówkę Auberta, milin amerykański, powojniki z grupy Tangutica ('Lambton Park', 'Bill MacKenzie') można wykorzystać jako osłony ogrodzeń.

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i słonecznychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (1)
Pnącza kwitnące, pachnące, kolorowe
Zaloguj się
  • floramis

    0

    Wiciokrzewy są atakowane przez mszyce, nie wszystkie odmiany ale większość, jednak warto z nimi walczyć bo są to piękne rośliny, łatwe w uprawie, szczególnie polecane te pachnące!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX