Jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach

Alicja Gawryś

Iglaki w donicach wymagają ocieplenia bryły korzeniowej na zimę

BALKON OCHRONA ROŚLIN DONICZKOWYCH - IGLAKOW PRZED ZIMA FOT. MAŁGORZATA DYRSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (93) - 1 2007 SŁOWA KLUCZOWE: ROŚLINY OGRODNICTWO, IGLAKI
1. Aby zabezpieczyć korzenie, powierzchnię ziemi wysypujemy korą. Doniczkę wstawiamy do pudła wyłożonego styropianem.
Fot. Małgorzata Dyrska
Zabezpieczyć przed mrozem musimy zarówno bryłę korzeniową (zwłaszcza w pojemnikach metalowych i kamiennych), jak i części nadziemne iglaków. Warto o to zadbać już przed posadzeniem roślin, ocieplając pojemnik od wewnątrz i na spodzie, np. styropianem. Dodatkowo trzeba go ustawić na desce lub korku.

Donice można przed zimą wstawić do dużego kosza bądź skrzyni, a puste przestrzenie wypełnić np. papierem i suchymi liśćmi.

Dobrym sposobem na ocieplenie pojemników jest płaszczyk z juty albo słomianej maty. Tym materiałem można owinąć donicę o dowolnym kształcie i obwiązać ozdobnym sznurem. Dzięki takiej szacie rośliny nie tylko nie zmarzną, ale także zachowają elegancki wygląd.

Trzeba też pamiętać o częściach nadziemnych wiecznie zielonych krzewów. Nasłoneczniony balkon łatwo się nagrzewa. Jest to niebezpieczne dla roślin, szczególnie na przedwiośniu, kiedy różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są znaczne. W takiej sytuacji iglaki są bardziej narażone na przemarznięcie. Aby tego uniknąć, ustawiamy ekran cieniujący (np. parawan).Rośliny najbardziej wrażliwe możemy owinąć białą agrowłókniną.

W zimowej pielęgnacji bardzo ważne jest podlewanie roślin w pojemnikach, zwłaszcza podczas odwilży, by uzupełnić wodę w igłach, z których cały czas, nawet podczas mrozu w słoneczne dni, paruje woda.

Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a podłoże w donicy jest nadal zamarznięte. Wtedy musimy obficie podlewać iglaki, by lód jak najszybciej się rozpuścił, a korzenie mogły pobierać wodę.Skomentuj:

Jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach