Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świerk kłujący Picea pungens 'Białobok'. Iglaki, krzewy ozdobne.

Ewa Łuczak

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok' to efektowne drzewo iglaste. Młode przyrosty na końcówkach gałęzi mają bardzo jasne igły kontrastujące ze srebrno-niebieskimi starszymi. Drzewo rośnie powoli i świetnie nadaje się do małych i dużych ogrodów oraz parków.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki
Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki
Fot. Joanna Filipczak archiwum Agencji Promocji Zieleni
Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok' uprawiany jest w Europie dopiero od drugiej połowy XIX wieku. Naturalnie występuje w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000 - 3000 m n.p.m.. Drzewa mają ładne, stożkowate korony oraz srebrzystą barwę igieł, są mało wymagające i świetnie radzą sobie w warunkach miejskich. Szeroki wybór odmian różniących się siłą wzrostu, pokrojem oraz intensywnością wybarwienia igieł ułatwia znalezienie drzew odpowiednich zarówno do małych ogrodów przydomowych, jak i rozległych założeń parkowych. Wśród dużej liczby taksonów na szczególną uwagę zasługuje na polska odmiana 'Białobok', znaleziona jeszcze przed wojną, w latach trzydziestych zeszłego wieku w Lublinie, przez Jana Białoboka i wprowadzona do uprawy przez arboretum w Kórniku.

Wygląd

Drzewo to rośnie powoli i często ma nieregularny pokrój. Po 10 latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 2 m wysokości. Czasami rośliny przyjmują formę krzaczastą. 'Białobok' najefektowniej prezentuje się na początku maja, gdy na końcach wszystkich pędów pojawiają się bardzo jasne, młode przyrosty, lekko kremowe lub kremowo-żółte, silnie kontrastujące ze starszymi, srebrzysto-niebieskimi igłami. Igły sztywne, ostre, kłujące, długości 2-3 cm, ułożone promieniście wokół żółtawo-brązowych gałązek i pędów. Srebrzysto-niebieska barwa roślin jest trwała, utrzymuje się także w okresie zimy. Przy zakupie roślin warto zwrócić uwagę, czy drzewko ma wykształcony silny przewodnik. Jeśli nie, to raczej należy się spodziewać, że odmiana będzie, przynajmniej w pierwszych latach uprawy, rosła w formie szerokiego krzewu, wcale nie mniej atrakcyjnego.

Wymagania

Spośród uprawianych u nas świerków Picea pungens i jego odmiany najlepiej radzą sobie z niedoborem wody w podłożu oraz niską wilgotnością powietrza. Jako jedne z niewielu są polecane do sadzenia w terenach miejskich, narażonych na kurz i zanieczyszczenia. Wykazują pełną odporność na mróz. Świerk kłujący 'Białobok' najlepiej rośnie na glebach świeżych, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych, nie toleruje zacienienia. Praktycznie wolny och szkodników i chorób. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do podlewania roślin w pierwszym roku po posadzeniu. Później drzewa właściwie nie wymagają żadnej ogrodniczej ingerencji.

Zastosowanie.

Świerk kłujący 'Białobok' charakteryzuje się bogatymi walorami dekoracyjnymi. Wiosną uwagę zwracają młode, jasne i bardzo wyraziste przyrosty. Zimą drzewka nie ulegają zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na rabatach z roślinami iglastymi i na wrzosowiskach. Dodatkową zaletą świerka kłującego jest długotrwałe utrzymywanie pełnego ugałęzienia korony, szczególnie w dolnej części drzewa, dlatego rośliny te dobrze prezentują się w miejscach wyeksponowanych i na trawnikach.

Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Świerk kłujący Picea pungens 'Białobok'. Iglaki, krzewy ozdobne.