Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata). Drzewa ozdobne

Ewa Łuczak

Wiśnia piłkowana, popularnie, chociaż niekoniecznie prawidłowo, zwana wiśnią japońską, jest niewielkim drzewem o pięknych kwiatach.

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata)
Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata)
Fot. Monika Pawlonka-APZ
Pochodzenie tego gatunku nie jest do końca ustalone, jednak już od bardzo dawna, nawet od ponad tysiąca lat, wiśnia piłkowana była uprawiana na terenach dzisiejszych Chin, Korei i Japonii. W okresie kwitnienia drzewa wiśni piłkowanej są uznawane za jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Wśród kilku odmian oferowanych przez krajowe szkółki, na uwagę zasługuje 'Kiku-shidare', spotykana również pod nazwą 'Kiku-shidare-zakura' - drzewko o atrakcyjnym, parasolowatym pokroju, polecane do uprawy w przydomowych ogrodach.

Wygląd.

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata 'Kiku-shidare' jest niewysokim drzewem o zwisających, częściowo łukowato wygiętych gałęziach i luźnej, nieregularnej koronie, dorastającym do około 5 metrów wysokości i 4 metrów szerokości. Drzewka zwykle są sprzedawane w formie piennej, uszlachetniane na wysokiej podkładce. Dlatego ostateczna wysokość roślin jest w dużej mierze uzależniona od wielkości podkładki, a ściślej rzecz ujmując - od wysokości miejsca szczepienia. 'Kiku-shidare ma jajowate liście, od góry gładkie i błyszczące, brzegiem piłkowane. Młode liście są jasnobrązowe, później zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Na ogonkach liściowych umieszczone są małe gruczołki. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, są duże, pełne i różowe, mają średnicę około 6 cm. Kwiaty są osadzone na długich szypułkach i zebrane po kilka w pęczkach, przypominających różowe pompony. W czasie kwitnienia drzewka prezentują się niezwykle efektownie.

Wymagania

Wiśnia piłkowana zaliczana jest do grupy roślin wymagających gleb żyznych, ciepłych i przepuszczalnych. Drzewka najlepiej rosną w miejscach słonecznych, zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów. Odmiany wiśni ozdobnych, w tym 'Kiku-shidare' są niestety dosyć wrażliwe na silne mrozy, dlatego w wyjątkowo ostre zimy pąki kwiatowe mogą przemarzać. Wiśnie piłkowane rozmnaża się przez szczepienie na siewkach czereśni ptasiej, dlatego w przypadku pojawienia się dzikich pędów wyrastających z podkładki trzeba je usuwać. Wiśnia piłkowana rzadko wymaga cięcia, niemniej jednak, gdy zajedzie taka potrzeba, zabieg najlepiej wykonać w okresie letnim, tak aby rany po cięciu zdążyły się zabliźnić jeszcze przed nadejściem zimy.

Zastosowanie

Wiśnia piłkowana 'Kiku-shidare' jest jedną z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych odmian wiśni, dlatego zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Polecana przede wszystkim do pojedynczych nasadzeń w ogrodach przydomowych i na dużych działkach, w miejscach wyeksponowanych. Ciekawa, płacząca forma i efektowne kwiaty sprawiają, że roślina z daleka przyciąga uwagę, a po przekwitnięciu nadal stanowi piękną ozdobę ogrodu.Więcej informacji w katalogach roślin:

www.katalogiroslin.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata). Drzewa ozdobne