Jak zapewnić długie kwitnienie kwiatów ogrodowych?

Magdalena Narkiewicz

Pięknymi kwiatami chcemy się cieszyć w ogrodzie jak najdłużej. Radzimy jak należy przygotować rośliny do bicia rekordów pod względem obfitości i długości okresu kwitnienia.

Ogród kwiatowy pełen kolorowych azali
Ogród pełen kolorowych azali
Fot. Juriah Mosin / Shutterstock
Jedne rośliny kwiaty tworzą niemal cały sezon, inne tylko przez kilka tygodni, bo taka jest ich natura. Jednak na długość i obfitość kwitnienia ogromny wpływ ma także odpowiednie odżywianie. Dzięki odpowiednim nawozom nawet osoby, którym brakuje ogrodniczego doświadczenia nie będą miały problemu z zaspokojeniem wszystkich potrzeb roślin.

Nie zagłodzić, nie przekarmić

Rośliny o słabej kondycji można łatwo rozpoznać - są niewielkie, kwitną skąpo i krótko. Zazwyczaj przyczyną tego jest niedożywienie. Przekarmienie również nie jest korzystne. Zbyt wysoka koncentracja związków pokarmowych w glebie pogarsza pracę korzeni, a w czasie suszy grozi ich poważnym uszkodzeniem. Za dużo substancji odżywczych, zwłaszcza azotowych powoduje również, że pędy wydłużają się nadmiernie, rośliny często chorują, późno zaczynają kwitnąć i łatwo łamią się lub wykładają. W dodatku sporo nawozu wnika w głąb ziemi zanim rośliny go zdołają przyswoić i szkodzi środowisku.

Sposoby proste i skuteczne

Podstawowe potrzeby wszystkich roślin zapewni Osmocote do ogrodu - bogaty w makro i mikroelementy nawóz polecany zarówno dla jednorocznych i wieloletnich kwiatów rabatowych jak i krzewów oraz drzew. Wymieszany wiosną z podłożem działa 6 miesięcy - czyli przez cały sezon. Stopniowo uwalniany nie grozi przenawożeniem i niemal bez strat jest przyswajany przez korzenie. Tylko nowo posadzone byliny, wschodzące siewki lub krzewy, które wcześniej przycięliśmy dla ich odmłodzenia, lepiej wiosną zasilić nawozem bogatszym w azot, który sprawi, że dobrze się rozrosną. Jeśli wiosną nie użyliśmy Osmocote, gatunkom kwitnącym latem i jesienią warto w czerwcu zaaplikować Nawóz 100dni do róż i kwiatów, który przez trzy miesiące będzie dzień po dniu dostarczał tak dobrane składniki, by stymulowały tworzenie się pąków kwiatowych. Gdy jednak rośliny mocno zmizerniały skuteczniejsze będą składające się z szerokiej gamy bardzo łatwo przyswajalnych przez korzenie substancji nawozy z serii Magiczna Siła, m.in. Do Powojników, Do Hortensji i Do Rododendronów. W większym rozcieńczeniu można je także stosować dolistnie. Działają znakomicie i dzięki nim rośliny szybko osiągają pełnię urody.

Skomentuj:

Jak zapewnić długie kwitnienie kwiatów ogrodowych?