Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki nawóz wybrać dla naszych roślin?

Magdalena Narkiewicz

Lepsze granulki czy kryształki? A może nawóz w płynie? Na półkach sklepowych znajdziemy też nawozy w koreczkach, pałeczkach - niektóre reklamowane są jako długodziałające, inne jako ekologiczne. Warto wiedzieć jakie pomiędzy nimi są jeszcze inne różnice - to pomoże dokonać trafnego zakupu.

Nawozy w postaci granulek przeznaczone są do mieszania z ziemią
Nawozy w postaci granulek przeznaczone są do mieszania z ziemią
Fot. LianeM / Shutterstock
Długo działające - dla wszystkich roślin

Są najbardziej ekonomiczne, bardzo proste w stosowaniu, działają optymalnie dla roślin i dla środowiska. Polecane dla roślin doniczkowych i pojemnikowych mają postać pałeczek Pałeczki Nawozowe do Roślin Kwitnących , lub koreczków, np. Osmocote Koreczki Balkon, które wiosną zagłębia w kilku miejscach wokół korzeni roślin. Jest też ich specjalny rodzaj dla akwarystów - Osmocote do Roślin Wodnych. Natomiast nawozy przeznaczone do mieszania z ziemią są granulkami, np. Osmocote do Siewu Nasion i Rozsad. Substancje odżywcze uwalniają się z nich stopniowo, roślinom nie grozi więc zagłodzenie ani przekarmienie. Działają przez różny okres np. Osmocote do Trawnika - 6 miesięcy, a Nawóz 100 Dni Jesienny Trawnik - trzy miesiące.

Płynne - dla roślin doniczkowych i balkonowych oraz warzyw

Są to koncentraty, które należy rozcieńczać zgodnie z zaleceniem producenta. Taki sposób nawożenia jest bardzo efektywny, ponieważ rozpuszczone w wodzie składniki pokarmowe dostają się równomiernie do gleby i od razu są przez korzenie pobierane. Stosować je należy w małych stężeniach i zwykle zasilanie powtarzać 2-3 razy. Gdy rośliny zostały zagłodzone, np. w czasie urlopu, warto przygotować roztwór nawozu o dwukrotnie mniejszym stężeniu i opryskać nim liście. Substal Uniwersalny dla Roślin Doniczkowych lub Substal Burza Kwiatów do roślin balkonowych jest prosty w użyciu - wystarczy odmierzyć za pomocą nakrętki zalecaną przez producenta ilość i wlać do konewki. Ponieważ działają bardzo efektywnie, poleca się je także do zasilania warzyw, np. Nawóz w Płynie do Pomidorów i Ziół , lub awaryjnie, gdy rośliny wykazują niedobory substancji pokarmowych np. Nawóz w Płynie do Zielonych przeciw Chlorozie

Sypkie - do ogrodu lub na mocno ukwiecony balkon

W opakowaniu jest ich mało, ale wystarczają na długo dla wielu roślin. Zajmują mało miejsca, łatwe są więc do transportu i przechowywania. Zwykle rozsypuje się na powierzchnię ziemi i lekko przekopuje tuż przed deszczem lub przed obfitym podlaniem gleby. Jeśli nie zrobimy tego równomiernie, albo będzie za mało wilgoci mogą "spalić" korzenie. Idealnym rozwiązaniem jest rozpuszczenie ich w wodzie i podlanie roślin. Tak właśnie należy stosować błyskawicznie rozpuszczające się nawozy z serii Magiczna Siła np. Do Balkonu , Do iglaków lub Do Ogrodu , które doskonale odżywiają rośliny. Są więc także stosowane interwencyjnie, po stwierdzeniu objawów niedożywienia. W większym rozcieńczeniu można je używać jako nawozy dolistnie.

Ekologiczne - gdy w ogrodzie brakuje próchnicy

Działają wolno, ale dodatkowo poprawiają strukturę gleby i ułatwiają utrzymywanie w niej wilgoci i składników mineralnych. Korzystnie wpływają na skład mikroflory glebowej i procesy zachodzące w ziemi. Dzięki temu rośliny lepiej rosną i są zdrowsze. Warto więc, przynajmniej wiosną lub jesienią, na rabatach rozrzucić i płytko wkopać np. Nawóz ekologiczny Substal Natura, w skład którego wchodzi kompost i obornik.

Skomentuj:

Jaki nawóz wybrać dla naszych roślin?