Wysiewy nasion kwiatów jednorocznych krok po kroku. Szykowanie sadzonek wewnątrz pomieszczeń.

Katarzyna Bellingham

Z nadejściem pierwszych kwietniowych dni powinniśmy zadbać o wysianie wewnątrz nasion kwiatów jednorocznych, które w tym roku będą zdobiły nasze ogrody.

Kwiaty jednoroczne. Na rabacie angielskiej rosną swobodnie posadzone kosmosy, kleome ciernista i ostróżeczka polna
Kwiaty jednoroczne. Na rabacie angielskiej rosną swobodnie posadzone kosmosy, kleome ciernista i ostróżeczka polna
Fot. Katarzyna Bellingham / katarzynabellingham.blogspot.com
Kwiaty jednoroczne - obok bylin, drzew i krzewów - stanowią odrębną grupę roślin, które z pewnością powinny się znaleźć w każdym ogrodzie, gdyż kwitną długo i obficie, a także świetnie nadają się do obsadzania rabat, donic i skrzynek na balkonach czy tarasach. Dodatkowo kwiaty jednoroczne są łatwe w uprawie i wspaniale sprawdzają się jako kwiaty cięte do wazonu.

Dlaczego wysiewamy rośliny pod dachem

Właściwie wszystkie kwiaty jednoroczne można siać prosto do gruntu, ale przy aktualnej pogodzie najkorzystniej będzie wysiać nasiona na parapecie lub w ciepłej szklarni, gdyż gleba w ogrodzie przez dłuższy czas pozostanie zbyt zimna, a przez to nie odpowiednia do wysiewów prosto do gruntu. Mój ogród jest nadal całkowicie pokryty grubą śnieżną pierzyną, więc zabieram się za siew do mulitipalet i małych doniczek. Później rośliny przepikuję lub poprzerywam i wysadzę na ich docelowe miejsca w drugiej połowie maja.

Wcześniejszy siew nasion kwiatów jednorocznych wewnątrz ma wiele zalet.

- Przede wszystkim przyspiesza kwitnienie - rośliny posadzone w maju do ogrodu są już spore i kwitną o miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż siane wprost do gruntu.

- Zużywa mniej nasion - z siewu do doniczek lub tacek, pikuję i wykorzystuję każdą siewkę, a w multipaletach sieję tylko po 2 nasionka w każdej przedziałce.

- Robiąc własną rozsadę mamy pełną kontrolę co wzeszło, a co nie i możemy dokładnie zaplanować co gdzie będzie posadzone w ogrodzie. Nie musimy się martwić o przypadkowe wymieszanie kwiatów na rabatach lub ich problemy z kiełkowaniem spowodowane zimnem.

Co warto siać w pomieszczeniach lub szklarniach

Kwiaty jednoroczne, których nasiona możemy siać na początku kwietnia wewnątrz pomieszczeń to: kleome ciernista, kosmos, ostróżeczka, groszek pachnący, aminek, szałwia otwarta, szałwia błyszcząca oraz szałwia powabna, drakiew, cynia, tabaka ozdobna, rudbekia i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.

Wysiew kwiatów krok po kroku

1. Przed rozpoczęciem wysiewów warto zebrać wszystkie nasiona i zorientować się, czy aby niektóre z nich nie są już zbyt stare do siewu. Aby sprawdzić ich żywotność można wysiać kilka sztuk na mokrej ligninie, położyć ją w ciepłym miejscu i zaobserwować czy nasiona kiełkują.

2. Przygotujmy się solidnie do siania - zawsze powinniśmy mieć pod ręką etykiety i ołówek, a także czyste pojemniki oraz odpowiednie podłoże do siewu (w sklepach można kupić specjalne podłoże ogrodnicze do siewu i pikowania). Od jakości podłoża zależeć będzie sukces kiełkowania nasion. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać do wysiewu nasion podłoża z zeszłego sezonu!

3. Wypełniamy podłożem donicę i delikatnie uklepujemy oraz równamy powierzchnię dłonią. Sprawdzamy czy nasiona są zdrowe i zabieramy się za wysiew ...

4 ...ważne jest, aby nasiona rozrzucić po powierzchni podłoża ogrodniczego jak najrzadziej się da. W ten sposób wschodzące siewki będą miały wystarczająco miejsca na prawidłowy rozwój i mniejsze szanse na zachorowania chorobami grzybowymi.

5. Nasiona przykrywamy delikatnie ciekną warstwą podłoża (które najlepiej jest przesiać przez sitko ogrodnicze) lub warstwą samego wermikulitu. Podlewamy konewką z drobnym sitkiem lub wstawiamy doniczkę do tacy z wodą, aby podłoże samo pobrało tyle wody ile potrzebuje.

6. Donice z wysianymi nasionami dokładnie opisujemy zaznaczając gatunek i odmianę rośliny, a także datę siewów i ustawiamy na naświetlonym parapecie lub w propagatorze, ogrzewanej szklarni czy ogrodzie zimowym, gdzie temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 10oC.

7. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka ...

8. ... a po wzejściu siewek wyrwać jedną słabszą, tym samym pozostawiając właściwą roślinę do dalszego wzrostu i swobodnego rozwoju.

9. W sklepach można kupić świetnie nadające się do wysiewu nasion w pomieszczeniach multipalety z tackami i plastikowymi przykrywkami. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie multipalety oraz tacki zawsze miały otwory w podstawie!

10. Inne propozycje dla ogrodników to multipalety wykonane z tektury i krążki Jiffy, doniczki tekturowe oraz te, które możemy samemu zrobić z gazety lub ruloników po papierze toaletowym - wszystkie są ekologiczne i ulegają biodegradacji, a więc mogą być sadzone wraz z rośliną na miejsca stałe w maju.

Dla początkujących oraz młodszych ogrodników polecam nasiona na taśmie lub krążkach, które łatwo 'sieje się' w każdych warunkach.

Zobacz jak siać kwiaty krok po kroku>>
Kliknij, by obejrzeć galerięWięcej wiosennych inspiracji znajdziecie na moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com

Skomentuj:

Wysiewy nasion kwiatów jednorocznych krok po kroku. Szykowanie sadzonek wewnątrz pomieszczeń.