Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przesadzanie iglaków - jak zrobić to poprawnie

Magda Narkiewicz

Wbrew przysłowiu, że starych drzew się nie przesadza, nawet spore iglaki można z powodzeniem przenieść w nowe miejsce.

Przesadzanie drzew iglastych
Przesadzanie drzew iglastych
Fot. Schutterstock/Dietrich Leppert

Przesadzanie iglaków

Drzewa i krzewy tworzą rozbudowane systemy korzeniowe, tym większe, im są starsze. Grube korzenie umacniają roślinę w podłożu, a delikatne wierzchołki pobierają wodę i sole mineralne. Zniszczenie - szczególnie najmłodszych części - prowadzi do uschnięcia rośliny.

Przesadzanie iglaków w zimie

Okazy wrośnięte w glebę zaleca się przesadzać w okresie spoczynku: gatunki zrzucające liście - jesienią lub wczesną wiosną, a rośliny zimozielone i iglaki - od połowy sierpnia do połowy września. Te ostatnie znoszą zabieg szczególnie źle, bo nawet podczas mrozów tracą sporo wilgoci przez liście lub igły. Trzeba zatem dbać, by ich drobne korzenie poniosły jak najmniejszy uszczerbek. Późnym latem młode przyrosty są już stwardniałe, słońce mniej grzeje, więc rośliny nie potrzebują dużo wilgoci, a korzenie mają czas zregenerować się przed zimą.
 

Przesadzanie iglaków latem

Koniec lata to dobra pora na przesadzanie iglaków (zwłaszcza od połowy sierpnia do połowy września). Żeby jednak operacja zakończyła się sukcesem, nie można uszkodzić bryły korzeniowej rośliny. Zniszczenie korzeni - szczególnie najmłodszych - prowadzi bowiem do uschnięcia rośliny. Nic dziwnego; to właśnie one pobierają z gleby wodę i sole mineralne, natomiast te starsze i grubsze przede wszystkim stabilizują roślinę w podłożu. Iglaki znoszą przesadzanie szczególnie źle, gdyż nawet podczas mrozów wyparowują wodę przez igły. Zbyt późno przesadzone mogą nie zdążyć zregenerować bryły korzeniowej i uschnąć. Nie zwlekajmy więc z przeprowadzką; tym bardziej że późnym latem młode przyrosty są już zdrewniałe, słońce mniej grzeje (ziemia wolniej wysycha), a do zimy pozostało jeszcze trochę czasu.

Sposób przeprowadzki zależy od rozmiaru rośliny.

Przesadzanie iglaków małych

Nowe miejsce odchwaszczamy i wykopujemy dół nieco większy niż przewidywana wielkość bryły korzeniowej. Roślinę okopujemy w promieniu równym przynajmniej 2/3 promienia korony. W przypadku okazów niedawno posadzonych (do 3-4 lat), wystarczy, by promień był o 20-30 cm większy niż szerokość bryły korzeniowej w momencie pierwszego sadzenia. Następnie roślinę podważamy szpadlem z kilku stron. W ten sposób możemy przesadzać rośliny jedynie wysokości do 1,5 metra i o mało rozłożystej koronie. Po posadzeniu aż do nadejścia mrozów roślinę obficie podlewamy. Jeśli rośnie w pełnym słońcu, a nadal panują upały, warto ją cieniować lub obficie zraszać rano albo po południu (tak, żeby do wieczora zdążyła obeschnąć).

Przesadzanie iglaków dużych

Większe iglaki do przeprowadzki przygotowujemy już wiosną. Wokół drzewa wykopujemy głęboki rowek, w odległości maksymalnie 1/3 średnicy korony (licząc od pnia), by potem łatwiej było przenieść roślinę. Zewnętrzną ścianę rowka wykładamy folią, a wolną przestrzeń wypełniamy torfem. Drzewo często podlewamy. Wodę pobierają korzenie rosnące w głąb ziemi. Pod koniec lata przecinamy dolne korzenie i przesadzamy iglak. W nowym miejscu dzięki młodym korzeniom może od razu pobierać wodę. Wysoki okaz stabilizujemy linkami i palikami. Można je będzie usunąć dopiero po 2-4 latach.
    Więcej o:

Skomentuj:

Przesadzanie iglaków - jak zrobić to poprawnie