Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przesadzanie iglaków - kiedy przesadzać iglaki?

Magda Narkiewicz

Wbrew przysłowiu, że starych drzew się nie przesadza, nawet spore iglaki można z powodzeniem przenieść w nowe miejsce.

Przesadzanie drzew iglastych
Przesadzanie drzew iglastych
Fot. Schutterstock/Dietrich Leppert

Przesadzanie iglaków - kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Drzewa i krzewy iglaste tworzą rozbudowane systemy korzeniowe, tym większe, im są starsze. Grube korzenie roślin iglastych umacniają roślinę w podłożu, a delikatne wierzchołki pobierają wodę i sole mineralne. Zniszczenie - szczególnie najmłodszych części - prowadzi do uschnięcia rośliny. Przesadzane wiosną rośliny iglaste wolniej się przyjmują i są wrażliwsze na suszę. Iglaki najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września .W tym czasie rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, a co za tym idzie, o wiele lepiej regeneruje się ich system korzeniowy. Iglaki możemy oczywiście przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu).

Przesadzanie iglaków w zimie

Okazy wrośnięte w glebę zaleca się przesadzać w okresie spoczynku: gatunki zrzucające liście - jesienią lub wczesną wiosną, a rośliny zimozielone i iglaki - od połowy sierpnia do połowy września. Te ostatnie znoszą zabieg szczególnie źle, bo nawet podczas mrozów tracą sporo wilgoci przez liście lub igły. Trzeba zatem dbać, by ich drobne korzenie poniosły jak najmniejszy uszczerbek. Późnym latem młode przyrosty są już stwardniałe, słońce mniej grzeje, więc rośliny nie potrzebują dużo wilgoci, a korzenie mają czas zregenerować się przed zimą.

Przesadzanie iglaków latem

Koniec lata to dobra pora na przesadzanie iglaków (zwłaszcza od połowy sierpnia do połowy września). Żeby jednak operacja zakończyła się sukcesem, nie można uszkodzić bryły korzeniowej rośliny. Zniszczenie korzeni - szczególnie najmłodszych - prowadzi bowiem do uschnięcia rośliny. Nic dziwnego; to właśnie one pobierają z gleby wodę i sole mineralne, natomiast te starsze i grubsze przede wszystkim stabilizują roślinę w podłożu. Iglaki znoszą przesadzanie szczególnie źle, gdyż nawet podczas mrozów wyparowują wodę przez igły. Zbyt późno przesadzone mogą nie zdążyć zregenerować bryły korzeniowej i uschnąć. Nie zwlekajmy więc z przeprowadzką; tym bardziej że późnym latem młode przyrosty są już zdrewniałe, słońce mniej grzeje (ziemia wolniej wysycha), a do zimy pozostało jeszcze trochę czasu.

Przesadzanie iglaków małych

Nowe miejsce odchwaszczamy i wykopujemy dół nieco większy niż przewidywana wielkość bryły korzeniowej. Iglaki niewielkich rozmiarów okopujemy w promieniu równym przynajmniej 2/3 promienia korony. W przypadku okazów niedawno posadzonych (do 3-4 lat), wystarczy, by promień był o 20-30 cm większy niż szerokość bryły korzeniowej w momencie pierwszego sadzenia. Następnie roślinę podważamy szpadlem z kilku stron. W ten sposób możemy przesadzać rośliny jedynie wysokości do 1,5 metra i o mało rozłożystej koronie. Po posadzeniu aż do nadejścia mrozów roślinę obficie podlewamy. Jeśli rośnie w pełnym słońcu, a nadal panują upały, warto ją cieniować lub obficie zraszać rano albo po południu (tak, żeby do wieczora zdążyła obeschnąć).

Przesadzanie iglaków dużych

Większe iglaki do przeprowadzki przygotowujemy już wiosną. Wokół drzewa wykopujemy głęboki rowek, w odległości maksymalnie 1/3 średnicy korony (licząc od pnia), by potem łatwiej było przenieść roślinę. Zewnętrzną ścianę rowka wykładamy folią, a wolną przestrzeń wypełniamy torfem. Drzewo często podlewamy. Wodę pobierają korzenie rosnące w głąb ziemi. Pod koniec lata przecinamy dolne korzenie i przesadzamy iglak. W nowym miejscu dzięki młodym korzeniom może od razu pobierać wodę. Wysoki okaz stabilizujemy linkami i palikami. Można je będzie usunąć dopiero po 2-4 latach.

Przesadzanie tui

Przesadzanie tui z ziemi do nowego miejsca jest bardziej zaawansowanym procesem niż przesadzanie z pojemnika. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przy przeprowadzaniu takiego przesadzania:

 • Najlepszym czasem na przesadzanie tui z ziemi jest wczesna wiosna lub późna jesień. Unikaj przesadzania w okresach intensywnego wzrostu lub w czasie, gdy roślina jest aktywnie rozwijająca się.
 • Wybierz miejsce, które spełnia wymagania tui. Tui preferują pełne lub półcieniste miejsca z dobrze przepuszczalnym, lekko kwasowym podłożem. Upewnij się, że nowe miejsce ma odpowiednią przestrzeń dla rośliny, aby mogła swobodnie się rozwinąć.
 • Wykop dołek w nowym miejscu, nieco większy od bryły korzeniowej tui. Głębokość dołka powinna być zbliżona do głębokości, w jakiej tujka była pierwotnie posadzona.
 • Przygotuj tui do wykopania: Skróć boczne korzenie tui, tworząc kulisty kształt bryły korzeniowej. Może to pomóc w łatwiejszym przesadzeniu rośliny.
 • Ostrożnie wykop tuję z ziemi, starając się nie uszkodzić korzeni. Zaczynając od zewnętrznych krawędzi dołka, wbij szpadel pod kątem i delikatnie podważaj roślinę. Staraj się utrzymać jak najwięcej korzeni w bryle korzeniowej.
 • Przenieś tuję do nowego miejsca: Opuść tuję do przygotowanego dołka w nowym miejscu. Upewnij się, że roślina jest ustawiona prosto i na odpowiedniej głębokości. Wypełnij przestrzenie wokół korzeni dobrze przepuszczalnym, lekko kwasowym podłożem.
 • Po przesadzeniu drzewka iglaste dokładnie podlej roślinę, aby pomóc osadzić nowe podłoże i zapewnić nawilżenie korzeni. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą, przez pierwsze kilka tygodni po przesadzeniu.
 • Pielęgnacja iglaków : Regularnie sprawdzaj stan tui po przesadzeniu. Upewnij się, że roślina otrzymuje odpowiednie nasłonecznienie, nawodnienie i pielęgnację. Unikaj przesuszania lub nadmiernego podlewania.
  Przesadzanie tui z ziemi do nowego miejsca może być stresujące dla rośliny, dlatego ważne jest, aby zadbać o jej odpowiednie nawodnienie, ochronę przed słońcem i odpowiednią pielęgnację w okresie po przesadzeniu.

Bardzo ważny jest też odpowiedni termin przycinania iglaków. Nieco inaczej wykonuje się przycinanie drzew i krzewów iglastych rosnących swobodnie, a inaczej przycinanie żywopłotu z iglaków.

Zabieg przesadzania iglaków i zimozielonych roślin liściastych musi być przeprowadzony właściwie, aby rośliny prawidłowo rozwijały się na nowym stanowisku i przetrwały zimowe mrozy.

  Więcej o:

Skomentuj:

Przesadzanie iglaków - kiedy przesadzać iglaki?