Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty z nasion czyli wysiewy nasion kwiatów jednorocznych krok po kroku. Szykowanie sadzonek wewnątrz pomieszczeń

Katarzyna Bellingham

Kwiaty z nasion. Z nadejściem pierwszych kwietniowych dni powinniśmy zadbać o wysianie wewnątrz nasion kwiatów jednorocznych, które w tym roku będą zdobiły nasze ogrody.

Kwiaty z nasion jednoroczne

Kwiaty jednoroczne - obok bylin, drzew i krzewów - stanowią odrębną grupę roślin, które z pewnością powinny się znaleźć w każdym ogrodzie, gdyż kwitną długo i obficie, a także świetnie nadają się do obsadzania rabat, donic i skrzynek na balkonach czy tarasach. Dodatkowo kwiaty jednoroczne są łatwe w uprawie i wspaniale sprawdzają się jako kwiaty cięte do wazonu.
 

Kwiaty z nasion do gruntu - dlaczego wysiewamy rośliny pod dachem

Właściwie wszystkie kwiaty jednoroczne można siać prosto do gruntu, ale przy kiedy sprzyja ku temu pogoda. Najbezpieczniej jest wysiać nasiona na parapecie lub w ciepłej szklarni, gdyż gleba w ogrodzie przez dłuższy czas pozostanie zbyt zimna, a przez to nie odpowiednia do wysiewów prosto do gruntu. Ja zabieram się za siew do mulitipalet i małych doniczek. Później rośliny przepikuję lub poprzerywam i wysadzę na ich docelowe miejsca w drugiej połowie maja.
 

Wcześniejszy siew nasion kwiatów jednorocznych wewnątrz ma wiele zalet.
 • Przede wszystkim przyspiesza kwitnienie - rośliny posadzone w maju do ogrodu są już spore i kwitną o miesiąc lub dwa miesiące wcześniej niż siane wprost do gruntu.
 • Zużywa mniej nasion - z siewu do doniczek lub tacek, pikuję i wykorzystuję każdą siewkę, a w multipaletach sieję tylko po 2 nasionka w każdej przedziałce.
 • Robiąc własną rozsadę mamy pełną kontrolę co wzeszło, a co nie i możemy dokładnie zaplanować co gdzie będzie posadzone w ogrodzie. Nie musimy się martwić o przypadkowe wymieszanie kwiatów na rabatach lub ich problemy z kiełkowaniem spowodowane zimnem.

Kwiaty z nasion - co warto siać w pomieszczeniach lub szklarniach

Kwiaty jednoroczne, których nasiona możemy siać na początku kwietnia wewnątrz pomieszczeń to:

 • kleome ciernista,
 • kosmos,
 • ostróżeczka,
 • groszek pachnący,
 • aminek,
 • szałwia otwarta,
 • szałwia błyszcząca
 • oraz szałwia powabna,
 • drakiew,
 • cynia,
 • tabaka ozdobna,
 • rudbekia
 • i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.

Kwiaty z nasion czyli wysiew kwiatów krok po kroku

 1. Przed rozpoczęciem wysiewów warto zebrać wszystkie nasiona i zorientować się, czy aby niektóre z nich nie są już zbyt stare do siewu. Aby sprawdzić ich żywotność można wysiać kilka sztuk na mokrej ligninie, położyć ją w ciepłym miejscu i zaobserwować czy nasiona kiełkują.
 2. Przygotujmy się solidnie do siania - zawsze powinniśmy mieć pod ręką etykiety i ołówek, a także czyste pojemniki oraz odpowiednie podłoże do siewu (w sklepach można kupić specjalne podłoże ogrodnicze do siewu i pikowania). Od jakości podłoża zależeć będzie sukces kiełkowania nasion. Pamiętajmy, aby nigdy nie używać do wysiewu nasion podłoża z zeszłego sezonu!
 3. Wypełniamy podłożem donicę i delikatnie uklepujemy oraz równamy powierzchnię dłonią. Sprawdzamy czy nasiona są zdrowe i zabieramy się za wysiew ...
 4. ...ważne jest, aby nasiona rozrzucić po powierzchni podłoża ogrodniczego jak najrzadziej się da. W ten sposób wschodzące siewki będą miały wystarczająco miejsca na prawidłowy rozwój i mniejsze szanse na zachorowania chorobami grzybowymi.
 5. Nasiona przykrywamy delikatnie ciekną warstwą podłoża (które najlepiej jest przesiać przez sitko ogrodnicze) lub warstwą samego wermikulitu. Podlewamy konewką z drobnym sitkiem lub wstawiamy doniczkę do tacy z wodą, aby podłoże samo pobrało tyle wody ile potrzebuje.
 6. Donice z wysianymi nasionami dokładnie opisujemy zaznaczając gatunek i odmianę rośliny, a także datę siewów i ustawiamy na naświetlonym parapecie lub w propagatorze, ogrzewanej szklarni czy ogrodzie zimowym, gdzie temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 10oC.
 7. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka ...
 8. ... a po wzejściu siewek wyrwać jedną słabszą, tym samym pozostawiając właściwą roślinę do dalszego wzrostu i swobodnego rozwoju.
 9. W sklepach można kupić świetnie nadające się do wysiewu nasion w pomieszczeniach multipalety z tackami i plastikowymi przykrywkami. Pamiętajmy jednak, aby wszystkie multipalety oraz tacki zawsze miały otwory w podstawie!
 10. Inne propozycje dla ogrodników to multipalety wykonane z tektury i krążki Jiffy, doniczki tekturowe oraz te, które możemy samemu zrobić z gazety lub ruloników po papierze toaletowym - wszystkie są ekologiczne i ulegają biodegradacji, a więc mogą być sadzone wraz z rośliną na miejsca stałe w maju.

Jak rozmnażać rośliny ogrodowe? Rozmnażanie za pomocą nasion.

Dla początkujących oraz młodszych ogrodników polecam nasiona na taśmie lub krążkach, które łatwo 'sieje się' w każdych warunkach.

Więcej wiosennych inspiracji znajdziecie na moim blogu: katarzynabellingham.blogspot.com

  Więcej o:

Skomentuj:

Kwiaty z nasion czyli wysiewy nasion kwiatów jednorocznych krok po kroku. Szykowanie sadzonek wewnątrz pomieszczeń