Kolorowy ogród. Jakie kolory wybrać do ogrodu

Nie tylko kwiaty decydują o barwie ogrodu. Zasadnicze znaczenie ma też kolor elementów architektury ogrodowej. Sięgnijmy więc po farby i pędzle!
Kolor w ogrodzie Kolor w ogrodzie Fot. Shutterstock/Del Boy

Jakie kolory wybrać do ogrodu?

W tym ogrodzie, utrzymanym z żółtej tonacji, nawet w pochmurny dzień zdaje się świecić słońce.

Projektanci ogrodów coraz częściej bawią się nie tylko formą, ale i barwą elementów architektury ogrodowej. Nie boją się przy tym odważnych zestawień - to nowy kierunek!
Barwy ścianek, murków odgrywają w ogrodzie ważną rolę: łączą go w całość i zmieniają proporcje. Wpływają też na nastrój ogrodnika - błękit uspokaja, żółć rozwesela, czerwień pobudza.

Jakie kolory wybrać?

Jaskrawe kolory

Po ciepłe i jaskrawe sięgnijmy, gdy ogród wydaje się zbyt rozległy. Optycznie zmniejszą przestrzeń i sprawią, że zyska na kameralności. Użyjmy też ciepłych kolorów chcąc uwypuklić ładną, chropowatą fakturę ściany, muru lub ogrodzenia.

Stonowane barwy

Z kolei chłodne barwy sprawdzają się doskonale w niewielkich ogrodach. Na przykład płot czy ściana pomalowane na jasnoniebiesko optycznie się od nas oddalą, a tym samym sprawią, że przestrzeń wyda się rozleglejsza. Innym dobrym sposobem jest zastosowanie w całym zielonym "salonie" tylko jednej pastelowej farby, którą malujemy wszystkie elementy - począwszy od obrzeży rabat i pergoli, na ogrodzeniu i ścianie domu kończąc. Jeśli zaś chcemy ukryć nierówności ściany, najlepiej pomalować ją na chłodny kolor, który optycznie wygładzi chropowatą powierzchnię. Chłodne barwy najlepiej stosować w półcienistych ogrodach, gdyż skąpane w ostrym słońcu sprawiąją wrażenie wyblakłych. Natomiast w półcienu nabierają wyrazu i mocy. Cieniste zakamarki można też rozjaśnić gamą złamanych bieli, barwą kości słoniowej, kawy z mlekiem lub popielem. Drobne białe elementy zastosowane w cieniu stają się niemal punktami świetlnymi, a większe płaszczyzny tej barwy "powiększają" przestrzeń. Jasny ogródek jest dobry na upalne lato - ochładza i odświeża zmysły. A szczególnie pięknie wygląda o zmroku. Czysta biel murków i ścieżek podkreśla też ostre kolory kwiatów na rabatach. Natomiast złamana, na przykład kremowa, écru tłumi jaskrawe odcienie.

Ciekawe kontrasty

Kolorowe detale uratują mało efektowny ogród, a ładny uczynią jeszcze piękniejszym. Wystarczy przecież czerwony fotel lub ścianka, będąca zarazem oparciem siedziska, by w ogrodowym kąciku chciało się przebywać. Z pewnością dodadzą mu też uroku doniczki w niecodziennych barwach, odlotowa rzeźba czy inne detale, choćby kolorowe poduchy rzucone na siedziska.

Warto przeprowadzić próbne malowanie

Decydując się na żywe kolorowe akcenty łatwo otrzeć się o kicz, bo muszą one pasować do otoczenia. Zanim więc chwycimy za pędzel, zróbmy próbę: kupmy tester lub farbę w najmniejszej puszce, pomalujmy tylko kawałek ściany czy podłogi i odczekajmy kilka dni - zyskamy pewność, że o taką właśnie barwę nam chodzi.

Czerwień w ogrodzie

Czerwony mur ogrodzenia przyciąga wzrok, optycznie skracając przestrzeń wodnego ogrodu.

Niebieskii turkus kolor w ogrodzie

Dzięki chłodnej kolorystyce ten błękitny kącik jest świetnym miejscem do relaksu w upały.

Kolor łagodzi ostre formy

Sztywnym konstrukcjom łatwo dodać wdzięku malując je na wybrany kolor - najlepiej ulubiony.

Pomarańcz w ogrodzie

Ciepły kolor ściany podkreśla jej ciekawą fakturę, harmonizując z "łaciatą" posadzką barwy pomarańczy.

Jasne kolory do cienia

Półcienisty balkon optycznie powiększają jasne barwy.

Kolory kontra zieleń

Kolorowy zakątek pełen kwiatów i wesołych barw - ostry amarant kaskadki doskonale zrównoważyła chłodna barwa posadzki.

Mocne kolory ożywiają przestrzeń

Nie bójmy się mocnych kolorów. Nic tak jak one nie ożywia ogrodowego pejzażu. Wymagają jednak sporego wyczucia w doborze roślin, by uniknąć kakofonii barw.

Czarny i biały doskonale pasuje do zieleni

Eleganckie wneętrze w czarno-biało-zielonej tonacji. Czerń i biel porządkują przestrzeń, zieleń pędów i liści dodaje aranżacji lekkości.

Fiolet w ogrodzie

Fiolet to kolor rzadko spotykany w ogrodach. I nic dziwnego - wpisanie go w przestrzeń to prawdziwa sztuka. Aby nie przytłaczał kompozycji, dobrze go zrównoważyć dodatkiem zieleni. Widocznemu na zdjęciu zakątkowi, dodaje lekkości dynamiczny wzór posadzki.

Czerwone akcenty

Czerwień jest niezastąpiona, gdy zależy nam na pozornym zmniejszeniu przestrzeni i nadaniu jej kameralności.

Żywe kolory na detalach

Ten łuk jest nie tylko designerskim detalem, ożywiającym ogrodowy zakątek żywą barwą. Może też służyć za podporę dla roślin i osłonę przed słońcem - trzeba tylko zawiesić na nim matę lub tkaninę.

Kolorowy płot

Drewniane bale wystarczy pomalować i zaostrzyć jak ołówki, by powstał kolorowy, oryginalny płot.

Fioletowe meble

Fioletowa barwa tego fotela podkreśla jego ciekawą formę.

Malowane doniczki

By stworzyć taką ściankę wystarczą tradycyjne gliniane doniczki, puszki z farbą, stelaż i oczywiście rośliny.

Woda z kolorem

Wodny akcent w ogrodzie poszukiwacza designerskich rozwiązań i kolorów.

Kolorowe dekoracje

Na stylisku starego szpadla przysiadły kolorowe motyle - dzięki nim rozpoczął nowe życie w charakterze nietypowej rzeźby.

Więcej o: