Świąteczne światełka

Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę umilą nastrojowe dekoracje. Oto garść inspiracji ze światłem w roli głównej.
1

Gwiazdka tuż-tuż

Girlandy gałązek nad wejściem do domu, na drzwiach wieniec z ostrokrzewu, w pokoju choinka w pięknym przybraniu - to znak, że Gwiazdka tuż-tuż. Ale nie mniej efektowne są dekoracje świetlne. Moda na nie dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych na początku lat 90. Wtedy jeszcze w świątecznych wnętrzach migotały płomyki świec, na zewnątrz zaś montowano wrażliwe na wilgoć i mróz lampki i węże świetlne z przezroczystej gumy, przez które przeciągano kolorowe światełka. Aż wreszcie zaczęła się kariera energooszczędnej diody LED, żywotnej (może świecić nawet 6 lat!), wytrzymałej, odpornej na mróz i opady. Wciąż jednak wielu zwolenników mają tradycyjne świece, zwłaszcza te zamknięte w stylowych lampionach - przyciągają wzrok ciepłym światłem, nadając świętom magiczną oprawę. Wyciągnijmy więc z pudeł sznury lampek, świeczki, puśćmy wodze wyobraźni i bawmy się światłem...

Na zdjęciu powyżej: Na tarasie mogą zalśnić dyskretne świąteczne detale

2

Czy wiesz, że...

Najmodniejsze ostatnio są diody LED, które pobierają bardzo mało energii. Można je instalować w dużej ilości, co daje niezwykłe efekty.

Na zdjęciu powyżej: Wiązanka pędów wikliny opleciona diodowym łańcuchem może zastapic choinkę

3

Gwiazdka pod napieciem

W sklepach dostępne są rozmaite ozdoby i systemy iluminacji wykonane w technologii LED. Popularne są węże świetlne (wystarczy zastosować sterownik, by światło falowało, migotało bądź przygasało), łańcuchy i kurtyny (idealne do rozwieszania w oknach, na ścianach i elewacjach). Można się też zdecydować na świetliste nitki ze światłem zlewającym się w jedną smugę, którymi oplatamy nie tylko rośliny doniczkowe i gałązki krzewów na balkonie czy tarasie, ale też barierkę balkonu, balustradę schodów. Magiczny nastrój wyczarują również świecące gwiazdy, choinki i inne świąteczne motywy (np. renifery, bałwanki). Systemy iluminacji są proste w montażu dzięki zastosowaniu szybkozłączek. Łatwo je więc rozbudowywać, tworząc zarówno proste, jak i skomplikowane dekoracje. Lepiej jednak zachować umiar - zwłaszcza w doborze kolorów.

Na zdjęciu powyżej: Poinsecja z ukrytymi żaróweczkami z pewnością będzie gwiazdą swiąteczną

4

W świetle świec

Świeca to urodzona solistka - by stworzyć nastrój, wystarczy jedna ustawiona na szafce, komodzie, barku, blacie stołu. Zdarza się, że z uwagi na wymyślny kształt sama w sobie jest świetną ozdobą. Zawsze jednak ze względu na spływający po niej wosk powinna grać w duecie z podstawką lub - w wersji bardziej ozdobnej - ze świecznikiem. Jedno i drugie można kupić gotowe w sklepie. Do wyboru mamy wiele modeli wykonanych z różnych materiałów: od prostych, w kształcie talerzyków, po bardziej wymyślne i stylowe. Forma powinna oczywiście zależeć od wystroju wnętrza. Zamiast korzystać ze świątecznej oferty, można też stworzyć podstawę świecy samemu. W tej roli sprawdzają się także przedmioty służące do innych celów: kieliszki, foremki do wypieku ciastek czy babeczek w kształcie gwiazdki lub serca, a nawet... samo ciastko czy owoc.

Świece bywają też elementem świątecznych stroików, ozdobionych mchem, owocami, koralikami. Można je kupić lub zaaranżować samemu (np. w ramach przedświątecznych zabaw z dziećmi). Bardzo dekoracyjne są także świece i tzw. tealighty pływające w ozdobnej paterze czy misie. Szczególnie gdy obok nich unoszą się na wodzie cięte kwiaty, najlepiej wonne. Płomyki świec mogą również połyskiwać za oknem, na balkonie czy tarasie. Wówczas warto je skryć przed kaprysami aury w lampionach i latarenkach. W ich towarzystwie nawet balkonowa skrzynka, z której wyprowadziły się pelargonie, czy pusta budka lęgowa dla ptaków będą wyglądać wspaniale.

Na zdjęciu powyżej: Propozycja na aranżacje świec na stole

1. Za podstawkę świecy posłuży wigilijny pierniczek (lub inne ciastko).

2. Pomarańczowa babeczka w roli świątecznego świecznika.

3.Świece w stroiku "wyrastają" ze świeczniczków wykonanych z suszonych kwiatów i lasek cynamonu (można je zastąpić patyczkami).

4.Lampion przybrany mchem i owocowym wiankiem może umilać wieczory, świecąc zarówno w domu, jak i za oknem.


5 s s Na zdjęciu powyżej: Elementy do złożenia karmika

Karmik z ozdobami

1. Stojąca ozdoba z diodą LED, wys. 20 cm, ok. 30 zł/3 szt., IKEA

2. Kula ratanowa z wplecionym łańcuchem LED, śr. 40 cm, ok. 180 zł, tchibo.pl

3. Świecznik serce na baterię, ok. 60 zł/6 szt., czerwonamaszyna.pl

4. Lampiony z mlecznego szkła, wys. 14 cm, ok. 9 zł/szt., Jysk

5. Świecąca gwiazda z papieru, śr. 7 cm, ok. 5 zł, JULA

6. Latarnia domek z plastiku, wys. 24 cm, ok. 60 zł, Jysk

7. Świeczniki z 20 niewymiennymi diodami LED, ok. 40 zł/szt., Jysk

8. Łańcuch świetlny z 10 żarówek LED, dł. 4,5 m, ok. 150 zł, JULA

 

Artykuł pochodzi z grudniowej Magnolii

Zapraszamy do czytania

Skomentuj:
Świąteczne światełka
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX