Wrzosy, chryzantemy, aksamitki - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Co oprócz wrzosów i chryzantem może zdobić nasze ogrody, tarasy i balkony? Oto kwiaty i trawy, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie

Wrzosy - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Wrzos to niewątpliwie symbol jesieni. Białe, różowe, fioletowe kwiaty świetnie prezentują się samodzielnie i w zestawach. Ich kolor warto podkreślić kolorową osłonką. Wrzosy lubią wilgoć, więc jeśli sadzimy je w doniczkach, to pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Ale będą piękne nawet wtedy, gdy zapomnimy o ich podlaniu. Suche gałązki długo utrzymują kwiaty.

Chryzantemy drobnokwiatowe Chryzantemy drobnokwiatowe Fot. Shutterstock

Chryzantemy - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Chryzantemy drobnokwiatowe tworzą kolorowe kule. Są niewątpliwą ozdobą wejścia do domu, tarasu, rabat - świetnie komponują się z dyniami i wrzosami. Są wrażliwe na mróz, który warzy ich kwiaty. Rośliny w donicach warto chronić przed mrozem w domu, by dłużej cieszyły oczy.

Chryzantemy rabatowe sadzimy w miejscach słonecznych, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.

- Podłoże zasilamy kompostem. Warto też zaplanować sadzenie z rocznym wyprzedzeniem i w miejscu gdzie planujemy chryzantemy, jesienią poprzedniego roku przekopać dobrze rozłożony obornik.

-Dwa tygodnie po posadzeniu roślin przycinamy wierzchołki pędów (1,5 cm), by lepiej się rozkrzewiły.

-W okresie rozwoju pąków (do momentu ich wybarwienia się) chryzantemy zasilamy co dwa tygodnie płynnym nawozem.

- Po pierwszych przymrozkach pędy roślin skracamy do 15 cm nad ziemią.

- Na zimę rośliny okrywamy gałązkami świerkowymi (nigdy liśćmi, gdyż chryzantemy mają tendencję do gnicia).

Aksamitka rozpierzchła Aksamitka rozpierzchła Fot. Shutterstock

Aksamitki rozpierzchłe - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Aksamitka to roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do października. Jest mało wymagająca i odporna na suszę. Lubi żyzną glebę i słońce. Żeby kwitła długo i obficie, trzeba usuwać jej przekwitłe kwiaty. Aksamitka to prawdziwa ozdoba jesiennych ogrodów i donic, i świetnie wpisuje się w barwy jesieni.

Aksamitka rozpierzchła
Fot. Plantpol Zaborze

Dalia 'Dreamy Passion' Dalia 'Dreamy Passion' Fot. Plantpol Zaborze

Dalie - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Dalie to rośliny bulwiaste, które należy sadzić po wiosennych przymrozkach (V). Kwitną do lipca do października. Dodają rabatom kolorów.

Jeżówka Mac'n Cheese Jeżówka Mac'n Cheese Fot. Plantpol Zaborze

Jeżówki - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Jeżówki kwitną od czerwca do października. Po przekwitnięciu zdobią rabaty i donice kolczastymi główkami. Ostatnio pojawiło się mnóstwo nowych odmian jeżówek - o kwiatach pojedynczych, pełnych, w różnych kolorach.


fot. www.mojsklepogrodniczy.pl

Pelargonia Peltatum Big5 Red Pelargonia Peltatum Big5 Red Fot. Plantpol Zaborze

Pelargonie - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Pelargonie, nie są kwiatami wyłącznie jesiennymi - kwitną od posadzenia do pierwszych mrozów.  Mimo, że bardzo popularne - mają wielu wielbicieli. Mnogość ich odmian i kolorów sprawia, że można je komponować w przeróżnych zestawieniach. Mogą być szczególnie wyrazistym akcentem jesiennych donic na tarasach i balkonach. Pelargonie nie lubią suszy, dlatego latem należy je regularnie podlewać. Można też do gleby dodawać żel utrzymujący wilgoć. W okresie kwitnienia potrzebują też odżywiania nawozem potasowym (raz na tydzień).

Kocanka, nieśmiertelnik Kocanka, nieśmiertelnik Fot. Plantpol Zaborze

Kocanki, nieśmiertelniki - najpiękniejsze kwiaty jesieni

Kocanki ogrodowe kwitną od lipca do października. Można je wysiewać (pod osłoną w marcu lub kwietniu, do gruntu w maju) i pikować lub sadzić sadzonki kupione w sklepie ogrodniczym. Najlepiej rosną na rabatach w miejscach słonecznych, na żyznych glebach. W skrzynkach i donicach mogą nieco mniej obficie kwitnąć. Ich intensywne kolory i lśniące, łuskowate płatki są wyjątkowo dekoracyjne.. Kocanki świetnie nadają się do suchych bukietów.

Kapusta ozdobna - kwiaty jesienne Kapusta ozdobna - kwiaty jesienne fot. www.mojsklepogrodniczy.pl

Kapusta ozdobna - najpiekniejsze kwiaty jesieni

Kapusta ozdobna. W momencie, gdy inne roślinny straciły swój urok kapusta ozdobna może w ciekawy sposób urozmaicić nasz ogród, taras lub balkon. Kapusta zyskała bardzo szybko dużą popularność wśród florystów z całej Europy, głównie jako dodatek do bukietów i innych kompozycji. Roślina nadaje się znakomicie do uprawy doniczkowej na tarasie lub balkonie. Nasiona wysiewa się od połowy czerwca do końca lipca.

Imperata 'Red Baron'. Trawy ozdobne Imperata 'Red Baron'. Trawy ozdobne Fot. www.futuregardens.pl

Imperata 'Red Baron' - trawy ozdobne

Imperata jesienią przebarwia się w ognistą czerwień. Wprawdzie nie kwiaty są jej ozdobą, ale jesienne rabaty i donice wiele zyskają gdy się na nich znajdzie. Trawa najlepiej prezentuje się na tle jednolitej zieleni lub w kompozycjach z innymi trawami

Imperata cylindrica 'Red Baron'. Trawy ozdobne
Fot. floria.com.pl

Miskanty - trawy ozdobne piękne jesienią

Miskanty chińskie to okazałe trawy ozdobne dorastające 1,5 m. Jesienią mają piękne pióropusze, a liście wielu odmian przebarwiają się w kolory od pomarańczowego do ciemno purpurowego.

Miskant chiński 'Purpurascens'. Trawy ozdobne

Fot. www.allegro.pl/Albamar

Więcej o: