Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wrzosowe kompozycje

Aldona Zakrzewska

Wrzosy kwitną nie tylko w ogrodach, ale też w doniczkach. Warto zaaranżować z nich domowe wrzosowisko... Nawet niewielkie - będzie malowniczą dekoracją, wspaniale oddającą klimat późnego lata i wczesnej jesieni.

Jesienny parapet, a na nim wesoła rytmiczna kompozycja z kwitnących wrzosów , dyni ozdobnej, owoców kumkwatu i miechunki.
Jesienny parapet, a na nim wesoła rytmiczna kompozycja z kwitnących wrzosów , dyni ozdobnej, owoców kumkwatu i miechunki.
Fot. AZERCA
Już w połowie sierpnia w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych pojawiają się doniczki z wrzosami i wrzoścami, których delikatne gałązki osypane są maleńkimi dzwoneczkami kwiatów. Sadzi się je głównie w ogrodach, ale mogą być też traktowane jako sezonowe rośliny balkonowe i pokojowe. Tym bardziej, że małe domowe wrzosowisko zmieści się nawet na stole, komodzie czy w niezbyt dużej skrzynce balkonowej. Coraz częściej wręczamy je też w prezencie, zamiast bukietu kwiatów. Ta piękna roślina ma jeszcze jedną zaletę - nawet po zasuszeniu nie traci na urodzie. Aż do wiosny może więc zdobić mieszkanie, balkon czy taras.

Domowe wrzosowisko

Wrzosowy kolor jest bardzo modny w ostatnich latach. Nie tylko w modzie odzieżowej, ale również wśród projektantów wnętrz. Jego powaby dostrzegają też floryści, aranżujący kwiatowe dekoracje w mieszkaniach. Chętnie sięgają oni po te piękne rośliny, tym bardziej że są one łatwo dostępne, i to w coraz szerszej palecie barw. Na zwolenników pastelowych odcieni czekają białe, różowe i kremowe odmiany, a na amatorów mocniejszych wzrokowych wrażeń - czerwone, fioletowe i żółte.

Wesoły urok wrzosowych kwiatków pomaga wykreować w mieszkaniu pogodną atmosferę. Rośliny te dobrze się prezentują zarówno w prostych, minimalistycznych, jak i bardziej ozdobnych naczyniach. W efekcie wrzos pomału staje się gwiazdą jesiennych wnętrz - zwłaszcza domowych stołów. Wprawdzie nie dodajemy go do potraw, ale do roślinnych kompozycji - jak najbardziej.

W drobnych kwiatkach i listkach wrzosu tkwi duży wzorniczy potencjał; można z nich tworzyć ornamenty, wianki, serca, kule i inne atrakcyjne formy. Dodatkową ozdobą wrzosowych kompozycji bywają szklane paciorki, perełki, kokardy, suszone owoce, kwiaty, pędy bluszczu, wstążki ze źdźbeł traw. Miłym zaskoczeniem dla gości okaże się wrzosowy wieniec zawieszony na drzwiach wejściowych i cebrzyk pełen tych uroczych roślin, ustawiony na posadzce.

Zobacz wszystkie aranżacje z wrzosów >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Balkon pełen wrzosów

Dni są coraz krótsze, wieczory chłodniejsze. Ale kiedy tylko pogoda na to pozwala, domowe życie wciąż toczy się na balkonie czy tarasie. Dlatego nadal tak ważna jest kwiatowa oprawa naszych salonów pod chmurką. Niestety, większość roślin w skrzynkach i donicach już przekwitła. Wrzosy i niektóre wrzośce należą do tych nielicznych, które właśnie teraz obsypują się kwiatami. Sadźmy je więc w pojemnikach i donicach - solo i w towarzystwie innych kwiatów. De-korujmy stoły wiankami z wrzosów, wrzośców, hortensji, owoców róży czy nierozwiniętych kwiatostanów bluszczu. Do balkonowych i tarasowych aranżacji pasują naturalne dodatki, zwłaszcza te podkreślające delikatną fakturę wrzosowych listków i kwiatków. Niezastąpione są w tej roli ozdobne dynie, orzechy, szyszki, kora drzew, gałązki, poduszeczki mchu. Wzrok gości z pewnością przyciągnie wrzosowy bukiet zaaranżowany w rożku z kory, a podświetlone światłem lampionów malownicze girlandy, utkane z pędów i kwiatków wrzosów i wrzośców, stworzą bajkowy klimat.

Uprawiamy wrzos w doniczce

<a href="http://info.e-ogrody.pl/szukaj/ogrody/wrzos">Wrzos </a> dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa, choć nie jest najłatwiejsza w uprawie. Lepiej niż we wnętrzu sprawdza się w balkonowej skrzynce. Należy mu zapewnić odpowiednie warunki: umiarkowanie ciepłe i słoneczne miejsce oraz piaszczyste podłoże o kwaśnym odczynie. Należy go często podlewać; gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Po zakupie najlepiej przesadzić go do większej doniczki (jej wielkość zależy od rozmiarów rośliny, na początek zwykle wystarcza pojemnik o średnicy 15 cm). Przy właściwej pielęgnacji wrzos uprawiany na balkonie zakwitnie ponownie w następnym sezonie, nie należy jednak do roślin długowiecznych. Można się nim cieszyć 3-4 lata.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Wrzosowe kompozycje