Laurowiśnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja w Polsce

Laurowiśnia pochodzi z południa Europy, ale w zacisznych miejscach może rosnąć także w Polsce.
Całoroczna kompozycja ze strzyżonych w kulę laurowiśni, obramowanych niskim żywopłotem z bukszpanu. Ozdobą zielonych kwater w sezonie mogą być różne gatunki kwiatów. Całoroczna kompozycja ze strzyżonych w kulę laurowiśni, obramowanych niskim żywopłotem z bukszpanu. Ozdobą zielonych kwater w sezonie mogą być różne gatunki kwiatów. Fot. FLORA PRESS

Laurowiśnia - uprawa w Polsce

Elegancki wygląd laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus) przyciąga uwagę. Krzew ten w naturze spotkamy w południowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej - tam osiąga nawet 10 m wysokości.

U nas najlepiej rośnie w zachodniej Polsce, gdzie nie wymaga okrywania na zimę, ale dorasta maksymalnie do 4 m. Jednak i tak robi wrażenie - jej całoroczną ozdobą są skórzaste liście, u niektórych odmian osiągające długość nawet 15 cm.

Okazałe białe, intensywnie pachnące kwiaty pojawiają się w maju. Owoce są okrągłe, po dojrzeniu czarne, ale w naszych warunkach zawiązują się rzadko.

SLOWA KLUCZOWE: garden ogród ogrod gardens hedge laurocerasus laurowisnia laurowiśnia nawierzchnia surface pion vertical zywoplot żywopłotFot. TOMEK CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Krzewy laurowiśni ładnie prezentują się na tle jasnoszarego żwiru i pasują do nowoczesnych założeń ogrodowych.

Zdjęcie Allibert Meble ogrodowe Jersey antracit Zdjęcie Beliani meble ogrodowe CAPRI 11300 Zdjęcie Focus Meble ogrodowe Trivento
Allibert Meble ogrodowe Jer... Beliani meble ogrodowe CAPR... Focus Meble ogrodowe Trivento
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Białe kwiaty laurowiśni zebrane są w strzeliste kwiatostany i pięknie wyglądają na tle ciemnych skórzastych liści.
Białe kwiaty laurowiśni zebrane są w strzeliste kwiatostany i pięknie wyglądają na tle ciemnych skórzastych liści. Fot. WIKIMEDIA COMMONS

Sama czy w grupie?

Laurowiśnia dobrze wygląda na tle jasnego żwiru i wśród innych kwitnących gatunków. Trzeba jednak pamiętać, by nie sadzić jej zbyt blisko innych roślin, bo źle znosi konkurencję o wodę i pokarm. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza, nadaje się więc do miast.

Krzew ten najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Świetnie się prezentuje w towarzystwie paproci, funkii, barwinka, runianki, bodziszka, żurawki, jarzmianki, hortensji, cisu, irgi, azalii, bluszczu i winobluszczu.

Laurowiśnię można uprawiać również w dużych pojemnikach i latem ozdabiać nimi taras lub wejście do domu, a na zimę zabezpieczać przed mrozem lub wstawiać do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

pr-dzialkowiec SLOWA KLUCZOWE: laurocerasus laurowisnia laurowiśnia pergolaFot. TOMEK CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Szpaler ze strzyżonych laurowiśni to dobra osłona przed wzrokiem sąsiadów.

Owoce laurowiśni w różnych fazach dojrzałości. W Polsce rzadko się zawiązują. Są trujące. Owoce laurowiśni w różnych fazach dojrzałości. W Polsce rzadko się zawiązują. Są trujące. Fot. SHUTTERSTOCK

Laurowiśnia doskonale znosi cięcie

Roślina ta dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu ma dużo zastosowań. Można z niej tworzyć żywopłoty lub sadzić pojedynczo, nadając kształt kuli, stożka czy walca.

Strzyżenie pobudza laurowiśnię do tworzenia bocznych pędów i ją zagęszcza. Zabieg ten przeprowadza się po kwitnieniu, najczęściej w maju lub czerwcu, ale nie później niż w lipcu. Nie należy przy tym uszkadzać liści (bo będą później brązowiały), lecz ścinać same gałązki.

Tniemy zarówno okazy formowane, jak i te swobodnie rosnące.

Prunus 'Mount Vernon' SLOWA KLUCZOWE: laurocerasus laurowisnia laurowiśniaFot. TOMEK CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Ciemna zieleń laurowiśni ciekawie kontrastuje z krzewami o żółtych i bordowych liściach.

Odmiana 'Herbergii' posadzona w donicy to znakomita ozdoba zacienionego tarasu lub patia Odmiana 'Herbergii' posadzona w donicy to znakomita ozdoba zacienionego tarasu lub patia Fot. DIOMEDIA

Ciekawe odmiany laurowiśni

Wśród odmian laurowiśni wschodniej na uwagę zasługują metrowej wysokości 'Otto Luyken' oraz 'Diana', pstrolistna 'Variegata' i 'Rotundifolia' o zaokrąglonych liściach. 'Etna' ma bardzo długie kwiatostany (20 cm) i ciekawie zabarwione na czerwono młode wiosenne przyrosty. Wyższą mrozoodpornością wyróżniają się niska 'Zabeliana', kulista 'Serbica', a także stożkowata 'Herbergii'.

Laurowiśnia 'Diana' może rozrastać się do 2 m, a roczne przyrosty wynoszą nawet 50 cm. Laurowiśnia 'Diana' może rozrastać się do 2 m, a roczne przyrosty wynoszą nawet 50 cm. Fot. TOMEK CIESIELSKI

Laurowiśnia uprawa, pielęgnacja i choroby

Laurowiśnia wschodnia, choć wrażliwa na mróz, radzi sobie w Polsce, zwłaszcza w cieplejszych regionach kraju.

- Stanowisko. Cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru.

- Gleba. Żyzna i przepuszczalna, próchniczna, dość wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym.

- Pielęgnacja. Na zimę okrywamy korzenie, a w bezśnieżne zimy także koronę przed słońcem i wiatrem. Krzewy, które przemarzły zimą, po przycięciu zwykle odbijają.

- Cięcie. Po kwitnieniu (VI-VII).

- Rozmnażanie. Przez odkłady i odrosty korzeniowe albo sadzonki pędowe (od sierpnia do marca), ukorzeniane pod osłonami.

- Choroby. Krzewy zapadają nieraz na plamistość (ciemne plamy na blaszkach) lub dziurkowatość liści (czerwone plamy na blaszkach, wykruszające się po pewnym czasie). Porażone liście usuwamy i palimy, krzewy opryskujemy (np. Amistar, Bravo).

Więcej o: