Wiosenna pielęgnacja kwiatów doniczkowych i balkonowych

Przełom lutego i marca to czas przygotowań do wiosny. Zobacz jak zadbać o kwiaty doniczkowe
Przesadzanie kwiatów. Ustawiamy roślinę centralnie w doniczce. Przestrzeń pomiędzy doniczką, a bryłą korzeniową wypełniamy podłożem. Lekko ugniatamy je palcami. Podlewamy. Przesadzanie kwiatów. Ustawiamy roślinę centralnie w doniczce. Przestrzeń pomiędzy doniczką, a bryłą korzeniową wypełniamy podłożem. Lekko ugniatamy je palcami. Podlewamy. Anna Kulikowska

Przesadzamy kwiaty

Na przełomie lutego i marca zaczynamy przesadzać kwiaty doniczkowe. Mniejsze okazy umieszczamy w doniczkach o dwa - trzy numery większych, a dużym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Dwa tygodnie po tym zabiegu pierwszy raz w sezonie zasilamy kwiaty.

Ziemia w ceramicznych doniczkach łatwo przesycha, co służy kaktusom. Ziemia w ceramicznych doniczkach łatwo przesycha, co służy kaktusom. Fot. SCHUTTERSTOCK

Doświetlamy i podlewamy kaktusy

Kaktusy już kończą okres spoczynku, więc ustawiamy je w cieplejszym miejscu i stopniowo zaczynamy podlewać.

Warto pamiętać, że potrzebują dużej ilości światła.

Hiacynty. Kwiaty cebulowe Hiacynty. Kwiaty cebulowe Fot. Flora Dania

Doświetlamy i chłodzimy kwiaty cebulowe

Pędzone samodzielnie lub kupowane w kwiaciarni kwiaty cebulowe ustawiamy w jasnym, ale jak najchłodniejszym (ok. 15oC) miejscu, aby dłużej kwitły. Możemy je też na noc (gdy nie ma mrozu) wystawiać na zewnątrz, co pozwoli kwiatom dłużej zachować świeżość. To samo warto robić z bukietami tulipanów, narcyzów czy szafirków.

Do wygrania m.in. miniszklarnia Do wygrania m.in. miniszklarnia Photographer:Werbefotografie Wei

Siejemy

W skrzynkach w pomieszczeniu możemy wysiać nasiona poziomek, pomidorów, bazylii, astrów, lwich paszczy, rudbekii, petunii, thunbergii. Dobrze pielęgnowane do maja zdążą rozrosnąć się w spore krzaczki, które będzie można przesadzić w maju do gruntu lub do pojemników na balkonie.

Przeglądamy bulwy i karpy kwiatów

Kolejny raz przeglądamy przechowywane bulwy i karpy dalii, begonii, pacioreczników i mieczyków. Egzemplarze chore usuwamy, a pozostałe opryskujemy preparatem grzybobójczym. Jeżeli dysponujemy jasną werandą lub innym pomieszczeniem, gdzie utrzymuje się temperatura około 15oC, możemy część roślin, np. pacioreczniki i begonie bulwiaste, wysadzić do doniczek. Do momentu przeniesienia na zewnątrz rozrosną się i wytworzą pierwsze pąki kwiatowe, co znacznie przyspieszy ich kwitnienie.

Mieczyk 'Beauty of Holland'

Zobacz także:

29.04.2003  HOLANDIA WYJAZD BIURO CEBULKOWE HOLANDIA  OGROD PRYWATNY MARCEL BORKUS I WIM GEURINK POJEMNIK GLINA BLACHA OCYNKOWANA WIADRO DEKORACJA ROSLINNA ROSLINY SEZONOWE BRATEK GLINA BYLINY  FOT PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA WIOSNA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (123) - 3.2005 Marzec w ogrodzie

 

Oleander pospolity (Nerium oleander) w zależności od odmiany ma kwiaty białe, kremowe, żółte lub różowe Oleander pospolity (Nerium oleander) w zależności od odmiany ma kwiaty białe, kremowe, żółte lub różowe Fot. Paweł Słomczyński / AG

Przycinamy krzewy zimujące w domu

Krzewy balkonowe (np. oleandry, róże chińskie), które zimują w domu lub na werandzie warto teraz przyciąć, żeby się wzmocniły, zagęściły i rozkrzewiły. Zwłaszcza, gdy przez zimę wypuściły długie wiotkie gałązki.

Gałązki przycinamy do 1/2 a nawet 1/3 długości. Jeśli chcemy zagęścić koronę krzewu to tniemy za pączkiem skierowanym do środka krzewu, żeby krzew rósł w szerz - za pączkiem skierowanym na zewnątrz.

Starszym okazom przycinamy pędy ogołocone z liści i chore.

Więcej o: