Magnolie drzewa. Odmiany magnolii polecane do ogrodu

Magnolie olśniewają swoim pięknem wiosną. Są długowieczne i niezawodne, pod warunkiem, że posadzimy je w odpowiednim miejscu.
magnolia, 'Rustica rubra'
 to silnie rosnąca odmiana magnolii Soulange'a o rozłożystej koronie. magnolia, 'Rustica rubra' to silnie rosnąca odmiana magnolii Soulange'a o rozłożystej koronie. Fot. Shutterstock

Magnolie drzewa i krzewy

Magnolie należą do grupy prastarych roślin, które były obecne na Ziemi już w czasach dinozaurów. Wiek odnalezionych skamielin z zachowanymi odciskami liści oceniono na około 100 mln lat! Obecnie rodzaj ten liczy blisko 125 gatunków. Są pośród nich zrzucające liście drzewa oraz krzewy klimatu umiarkowanego, a także gatunki zimozielone, rosnące w rejonach cieplejszych. Spotkamy je w Azji i na obu kontynentach amerykańskich. W Chinach uprawa magnolii ma tradycję liczącą aż 2500 lat. Zarówno tam, jak i w Japonii rośliny te zdobiły ogrody władców. Europa zachwyciła się nimi w wieku XVIII. Do Polski zawitały ponad sto lat temu.

Magnolia gwiaździsta. Uprawa i pielęgnacja magnolii

Na zdjęciu powyżej: 'Rustica rubra' to silnie rosnąca odmiana magnolii Soulange'a o rozłożystej koronie

Fot. Wikimedia commons

Magnolie są bardzo różnorodne. Niektóre to duże parkowe drzewa - jak magnolia japońska (M. kobus) czy amerykańska magnolia drzewiasta (M. acuminata) dorastające u nas do 15-20 m, inne to rozłożyste, niewysokie krzewy - jak magnolia gwiaździsta (M. stellata) i jej mieszańce, które zmieszczą się w małym ogródku. Wszystkie uwodzą kwiatami porównywanymi do gwiazd, pucharów lub motyli. Pojawiają się zwykle wczesną wiosną przed rozwojem liści. Bywają białe, różowe, purpurowe, kremowe lub żółte; wiele z nich przyjemnie pachnie. Wyróżniają się też eleganckim pokrojem i urodą dużych skórzastych liści, które jesienią nabierają złocistych odcieni.

Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a 'Rustica Rubra'

Magnolia - gatunki i odmiany

'Betty' i 'Suzan' - te niewysokie magnolie dobrze wyglądają sadzone 
grupami. 'Betty' i 'Suzan' - te niewysokie magnolie dobrze wyglądają sadzone grupami. Fot. Shutterstock

Drzewo magnolii dobre do naszego klimatu

W naszym klimacie sprawdzają się magnolie zrzucające na zimę liście. Popularna jest magnolia Soulange'a (M. soulangeana), inaczej pośrednia, o dużych kwiatach pojawiających się przed liśćmi - i jej odmiany. Polecane to 'Lennei' - szeroki krzew o okazałych purpurowych kwiatach, w środku białych (powtarza kwitnienie latem), szybko rosnąca 'Lennei Alba' o kwiatach białych (wys. 6 m), obficie kwitnąca 'Rustica Rubra' (5-8 m) oraz piękna, białoróżowa 'Alexandrina' (4-8 m) o nisko osadzonej zaokrąglonej koronie. Wyjątkowo mrozoodporna jest magnolia japońska (M. kobus) o białych wonnych kwiatach - wysokie drzewo (12-15 m) odpowiednie do dużych ogrodów. Hitami mniejszych rozmiarów (2-3 m) są krzewy magnolii gwiaździstej (M. stellata) odporne na mrozy. Kwitną wczesną wiosną, prezentując delikatne kwiaty o wielu płatkach. Prócz klasycznej białej istnieją jej odmiany różowe: 'Rosea', 'Dr Massey' czy 'Kikuzaki' aż o 30 płatkach. Cenne amerykańskie krzyżówki magnolii purpurowej z gwiaździstą to "osiem małych dziewczynek" (nazwy odmian pochodzą od imion córek i żon pracowników arboretum, w którym je wyhodowano). Rośliny te mają zwarty pokrój, ciemno zabarwione kwiaty i sporą mrozoodporność. Najcenniejsze to 'Ann' - zakwitająca w połowie kwietnia i w sierpniu powtarzająca kwitnienie,'Betty' o wielkich (30 cm), różowych z zewnątrz kwiatach i popularna 'Suzan', która kwitnie bardzo długo, a jej purpuroworóżowe kwiaty pojawiają się ponownie w sierpniu.

Na zdjęciu powyżej: 'Betty' i 'Suzan' - te niewysokie magnolie dobrze wyglądają sadzone grupami

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Niskie gatunki magnolii są niezastąpiona w urządzaniu ogrodów w japońskim stylu

Magnolie, migdałowce, bzy, azalie i inne krzewy ozdobne kwitnące wiosną

Magnolia Soulange'a, uprawiana w Europie już w XIX wieku, 
to piękny
wiosenny akcent 
w ogrodzie. Magnolia Soulange'a, uprawiana w Europie już w XIX wieku, to piękny wiosenny akcent w ogrodzie. Fot. Shutterstock

Magnolia - drzewo odporne na mróz

Z ciekawostek warto wymienić odporną na chłody magnolię Loebnera (M. loebneri) odmiany 'Leonard Messel' (4-5 m) i 'Powder Puff' o licznych białych płatkach. Godne polecenia są też pachnąca, ciemnobordowa magnolia Soulange'a 'Genie' (kwitnie dwukrotnie w roku), polska odmiana magnolii japońskiej - mrozoodporny - Rogów czy kwitnąca w czerwcu magnolia Siebolda (M. sieboldii) o białych kwiatach z czerwonym środkiem.

Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a, uprawiana w Europie już w XIX wieku, to pięknywiosenny akcent w ogrodzie

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a'lennei Alba'

Najciekawsze kolekcje magnolii w Polsce obejrzymy w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie pod Warszawą (70 gatunków i odmian, w tym polska, bardzo odporna na mróz odmiana 'Pink Glory'), w Arboretum SGGW w Rogowie pod Łodzią oraz w Ogrodzie Dendrologicznym w Kórniku pod Poznaniem (ponad 100-letnie okazy magnolii drzewiastej).

Magnolie (Magnolia L.) Odmiany do małego i dużego ogrodu oraz na balkon. Uprawa i pielęgnacja magnolii

 'Gold star' 'Gold star' Fot. Shutterstock

Magnolia drzewo odmiany

Najnowszym przebojem są żółte magnolie. To odmiany magnolii brooklińskiej (M. brooklynensis) - mieszańce magnolii drzewiastej z purpurową. Warte uwagi są szybko rosnąca 'Gold Star' (3 m) o kremowych kwiatach oraz młodych liściach w odcieniu burgunda, 'Elizabeth' - duże drzewo o pachnących, jasnożółtych kwiatach, a także długo kwitnąca 'Yellow Bird' - o kolumnowym pokroju i kwiatach intensywnie żółtego koloru.

Na zdjęciu powyżej: 'Butterflies'

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA    OGROD OCZKO WODNE ROSLINY DRZEWA MAGNOLIA MAGNOLIA SOULANGEANA ' GOLD STAR '   FOT. TOMASZ CIESIELSKI / BANKFOTO.NET  PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (108) - 4 2008 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY DRZEWA KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (108) - CZASOPISMAFot. Tomasz Ciesielski

Na zdjęciu powyżej: 'Gold Star'

owocostan magnolii owocostan magnolii Fot. Wikimedia commons

Magnolia drzewo pielegnacja

Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne. Jest to ważne szczególnie dla gatunków wcześnie kwitnących i wrażliwych na mróz.

Gleba powinna być żyzna, ciepła, niezbyt sucha i lekko kwaśna (pH 5-6), najlepiej gliniasto-piaszczysta, bogata w próchnicę.

Magnolia drzewo kiedy sadzić

Magnolie najlepiej sadzić wiosną, by zdążyły się zakorzenić do jesieni. Bryłę korzeniową umieszczamy dość płytko i solidnie podlewamy, by podłoże samo osiadło (nie udeptujemy).

Podczas sezonu wegetacyjnego nie dopuszczamy do przesuszenia gleby. Ściółkowanie pozwala utrzymać w podłożu potrzebną wilgoć.

Późną jesienią, gdy ziemia podmarznie, korzenie młodych okazów zabezpieczamy przed mrozem korą sosnową (warstwą 20-30 cm; starsze 10 cm).

Unikamy przekopywania podłoża w pobliżu, by nie uszkodzić płytko rosnących korzeni.

Zasilamy kompostem lub nawozem, bez wapnia!

Magnolie nie lubią cięcia, usuwamy jedynie przemarznięte i połamane pędy.

Na zdjęciu powyżej: Owocostan magnolii

Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Magnolia japońska (M. cobus) -  trzeba dla niej poszukać obszernego ogrodu

Więcej o: