Oczko wodne. Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Oczko wodne to marzenie każdego właściciela ogrodu. Żeby wyglądało efektownie trzeba wiedzieć gdzie i co posadzić. Pamiętajmy, że z roślin wodnych można tworzyć równie barwne i oryginalne kompozycje, jak z gatunków rabatowych.
oczko wodne oczko wodne Fot. Shutterstock

Oczko wodne rośliny

Wśród licznych roślin wodnych mamy do czynienia z ogromną rozmaitością form, wysokości, kształtów liści, a nawet barw kwiatów. W naszych sadzawkach możemy uprawiać zarówno gatunki krajowe, wraz z ich szlachetnymi odmianami, jak i egzotyczne, wymagające zabezpieczenia na zimę. Sadząc w oczkach różnorodne rośliny, uzyskamy nie tylko ciekawe efekty estetyczne, zmieniające się z porami roku, ale także sprawimy, że w jeziorku ukształtuje się równowaga biologiczna. Dzięki temu z czasem osiedlą się w nim także drobne zwierzęta i zbiornik zacznie funkcjonować jako bogaty ekosystem, w którym woda jest stale przejrzysta i wolna od glonów. Ogrodowe sadzawki można urządzić zarówno w naturalnym stawie, jeśli taki mamy, jak i w zagłębionych w ziemi formach z tworzywa sztucznego czy też w dołach wyłożonych specjalną folią. Bywają też zbiorniki wodne z obmurowanymi pionowymi brzegami. W każdym z nich mamy możliwość uprawy roślin, posadzonych w podłożu umieszczonym albo na dnie, albo w pojemnikach.

Oczko wodne: 10 kroków do sukcesu

Na zdjęciu powyżej: Przy brzegu tej sadzawki rosną sity, tojeść bukietowa i kosaciec żółty, a w głębszej wodzie tatarak, pałka wodna i bobrek. Pośrodku lustra wody królują grzybienie i grzybieńczyki.

Sprawdź jak nazywają się poszczególne strefy roślinności w oczku wodnym. Najedź myszką na pinezki

Kaczeniec mają zdolność do oczyszczania wody w zbiorniku Kaczeniec mają zdolność do oczyszczania wody w zbiorniku Fot. Shutterstock/Kuttelvaserova Stuchelova

Oczko wodne : strefa bagienna

Sprawdź jak nazywają się poszczególne rośliny w strefie bagiennej. Najedź myszką na pinezki

Najbogatsze kompozycyjnie i najlepiej funkcjonujące sadzawki uzyskamy, tworząc w nich strefy różnej głębokości, a następnie umieszczając w każdej z nich grupy roślin, które wymagają właśnie takich warunków. Stopniowo od brzegów zakładamy rozległą strefę bagienną, która może obejmować nawet 1/3 powierzchni stawu. Jej podłoże stanowi gleba ogrodowa, która powinna tu stale podsiąkać wodą ze zbiornika. Głębokość tej strefy nieco się zmienia zależnie od ilości opadów, ale powinna wynosić ok. 15 cm.

Małe oczka wodne - modne i nowoczesne

Oczko wodne strefa bagienna :

 • kaczeńce,
 • przęstka,
 • krwawnica,
 • kosaciec żółty,
 • tulejnik.
Tatarak Tatarak Fot. materiały prasowe

Oczko wodne: strefa wody płytkiej i głębokiej

Sprawdź jak nazywają się poszczególne rośliny w strefie płytkiej wody. Najedź myszką na pinezki

W strefie wody płytkiej rośliny rosną na głębokości ok. 30 cm. Jej mieszkańcami mogą być:

 • tatarak,
 • strzałka wodna,
 • pałka mała.

Strefa średniej głębokości sięga do 50 cm i występują w niej np.

 • miniaturowe odmiany grzybieni (tzw. lilii wodnych),
 • grzybieńczyk,
 • pałka wodna
 • wywłócznik.

W strefie wody głębokiej (80-100 cm) sadzimy wielkokwiatowe odmiany:

 • grzybieni,
 • grążele
 • rogatek.

Niektóre rośliny nie zakotwiczają się w podłożu korzeniami, lecz pływają w kępach po powierzchni. Należą do nich:

 • rzęsa wodna,
 • salwinia pływająca,
 • kotewka orzech wodny
 • osoka aloesowata,
 • egzotyczna pistia 
 • hiacynt wodny, które na zimę ich fragmenty zabieramy do domowego akwarium.

Rośliny rozmieszczamy w taki sposób, by tworzyły w wodzie piętra i były dobrze widoczne z brzegu. Niektóre gatunki, np. przęstka lub żabieniec babka wodna, mogą zasiedlać różne strefy, a niewielkie wahania głębokości wody w obrębie poszczególnych stref (wynikające z suszy bądź ulewnych deszczy) są dobrze tolerowane przez większość gatunków. 2/3 lustra wody musi jednak pozostać wolna od roślin.

Rośliny do oczka wodnego

Jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym?

Sprawdź jak nazywają się poszczególne rośliny w strefie średnio głębokiej i głębokiej. Najedź myszką na pinezki

Podłoże rozkładamy równomiernie na dnie zbiornika. Po kilku dniach wlewamy wodę. Gdy stanie się przezroczysta, sadzimy rośliny.

Rośliny do oczka najlepiej kupić w postaci sadzonek.

W strefie błotnej i wody płytkiej rośliny sadzimy bezpośrednio w podłożu. W głębszych strefach zbiornika sadzonki lepiej umieszczać w dużych plastikowych koszach albo w ażurowych pojemnikach z tworzywa (są dostępne w sklepach ogrodniczych), które zapobiegają rozmywaniu podłoża i nadmiernemu rozrastaniu się roślin. Ogrodnicy polecają mieszankę ziemi gliniastej z piaskiem, a dla roślin kwasolubnych - kwaśny torf z ziemią ogrodową.

Gatunki pływające kładziemy na lustrze wody.

Najlepszy czas sadzenia to kwiecień - czerwiec, wrzesień - październik.

Lepiej nie nawozić roślin w oczku. I tak korzystają z produktów rozkładu materii.

Jak rozmieszczamy rośliny w oczku wodnym?

Sprawdź jak nazywają się poszczególne rośliny pływające. Najedź myszką na pinezki

Strefa przybrzeżna i strefa wody płytkiej (do 30 cm): bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), czermień błotna (Calla palustris), jeżogłówka (Sparganium), kosaciec żółty (Iris pseudacorus), kosaciec mieczolistny (Iris ensata), mięta nadwodna (Mentha aquatica), niezapominajka błotna (Myosotis palustris), pałka mała (Typha minima), przęstka pospolita (Hippurus vulgaris), pontederia sercowata (Pontederia cordata), strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia), tatarak (Acorus), tulejnik (Lysichiton), turzyce (Carex), wiązówka błotna (Filipendula ulmaria), żabieniec - babka wodna (Alisma plantago).

 • Strefa średniej głębokości (do 50 cm): grążel żółty (Nuphar lutea), miniaturowe odmiany grzybieni (Nymphaea alba), grzybieńczyk (Nymphoides), pałka wodna (Typha latifolia), pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris), wywłócznik (Myryophyllum)
 • Strefa wody głębokiej (80-100 cm): grążel żółty (Nuphar lutea), wielkokwiatowe odmiany grzybieni (Nymphaea alba), rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
 • Powierzchnia wody (rośliny pływające): hiacynt wodny (Eichhornia crassipes), osoka aloesowata (Stratiotes aloides), pistia (Pistia), rzęsa (Lemna), żabiściek pływający (Hydrocharis morsus ranae)
oczko wodne oczko wodne Fot. Shutterstock

Oczko wodne z obmurowanym brzegiem

Ściany tego rodzaju zbiorników są zazwyczaj pionowe, trudno tu więc urządzić strefę przybrzeżną lub wody płytkiej. Zależnie od budowy jeziorka, mamy w nim do czynienia z wodą o średniej głębokości lub głęboką, dlatego możemy tu sadzić np. grzybienie, grążele i pałki - umieszczone w koszach albo bezpośrednio w podłożu (mieszance ziemi ogrodowej z piaskiem na dnie). Takie oczka można też ozdabiać gatunkami pływającymi, a jeśli zależy nam na uzyskaniu kilku pięter roślinności, możemy przy brzegu zawiesić pojemniki z roślinami zanurzone w wodzie. Dobrze, jeśli kompozycje w oczku korespondują ze znajdującą się nieopodal rabatą.

Na zdjęciu powyżej: Sadzawkę o pionowych ścianach zdobią rośliny strefy wody głębokiej (grzybienie) i płytkiej (tojeść bukietowa). Nad wodą urządzono strefę błotną dla tataraku

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: W tym oczku nie uwzględniono strefy przybrzeżnej, ale otacza je zieleń. W wodzie rosną grzybienie i rośliny pływające: rzęsa oraz żabiściek

Więcej o: