Najlepsze rośliny na kwiatowe obwódki rabat

W ogrodzie często chcemy podkreślić kształt klombu, rabaty lub otoczyć roślinami pojedyncze drzewo na trawniku. Wybraliśmy najlepsze rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny na obwódki rabat. Niektóre z nich możecie wysiewać wprost do gruntu.

Jakie rośliny wybrać na obwódki rabat

Na obwódki doskonale nadaje się wiele roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin i niskich krzewów. Wybierając je, pamiętajmy o podstawowej zasadzie - obwódki powinny być gęste, aby od razu dały wyczekiwany efekt. Rośliny sadzimy jedna przy drugiej, aby nie czekać aż się zagęszczą, gdyż idea obwódki polega właśnie na tym jednolitym wyglądzie, bez przerw i uschniętych egzemplarzy. Powinno się ją widzieć z daleka.

Smagliczka (Lobularia) Smagliczka (Lobularia) Fot. Shutterstock/Frank Fischbach

Smagliczka - rośliny jednoroczne z siewu

Drobna (do 23 cm wysokości) jednoroczna roślina, której nasiona wysiewa się w kwietniu na stałe miejsce (czasem wiosną można kupić jej kwitnącą rozsadę). Od czerwca niemal do października tworzy gęste poduchy pokryte drobniutkimi kwiatami, które wydzielają mocny miodowy zapach.                 

Aksamitki (Tagetes) Aksamitki (Tagetes) Fot. Shutterstock/Ihor Hvozdetskyi

Aksamitka - rośliny jednoroczne z siewu

Aksamitka wzniesiona. Osiąga wysokość 50-100 cm. Od czerwca do października zdobią ją duże kwiaty. Dobrze rośnie w słońcu. Nasiona siejemy w kwietniu. Rozstawa: 25 x 30 cm.

                   

Portulaka (Portulaca) Portulaka (Portulaca) Fot. Shutterstock/narong tongkhao

Portulaka - rośliny jednoroczne z siewu

Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną jednoroczną. Roślina osiąga zaledwie 5-10 cm wysokości, ma brunatnoczerwone, płożące się, mięsiste i dość grube pędy oraz grube, mięsiste, wałeczkowate liście, u nasady których wyrastają pęczki białych włosków.   

Cynia (Zinnia) Cynia (Zinnia) Fot. Shutterstock/unverdorben jr

Cynia - rośliny jednoroczne z siewu

W szklarniach, inspektach lub na parapetach okiennych można wysiewać cynie już pod koniec marca. Przygotujmy dla nich pojemnik z wilgotnym substratem torfowym zmieszanym z piaskiem. Nasiona przysypujemy cienką warstwą piasku i przykrywamy pojemnik szybą (zdejmujemy ją po ukazaniu się siewek). W temperaturze około 20 st. C kiełkują po 7-10 dniach. Siewki potrzebują dużo rozproszonego światła. Silne promienie słońca mogą je poparzyć. Do podlewania używajmy zraszacza, ale z umiarem - zwłaszcza przy chłodnej pogodzie
Więcej: http://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,3266941.html                    

Nasturcja karłowa (Tropaeolum) Nasturcja karłowa (Tropaeolum) Fot. Shutterstock/Nadezhda Kharitonova

Nasturcja karłowa - rośliny jednoroczne z siewu

Silnie krzewiąca się roślina jednoroczna o pięknych kwiatach. Rośnie w zwartych kępach. wysiewamy w kwietniu i w maju wprost do gruntu. W jednym dołku może znaleźć się po 2,3 ziarna w odległości 15-30 cm. Potrzebują żyznej i słonecznego stanowiska. Kwitnie od czerwca do października - aż do pierwszych przymrozków.


Aster chiński (Callistephus) Aster chiński (Callistephus) Fot. Shutterstock/Nick Pecker

Aster chiński - rośliny jednoroczne z siewu

Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński (Callistephus chinensis). Ma on też licznych miłośników. Ale niewielu z nich wie, że jego nowa polska nazwa to gwiazdosz, bo z prawdziwymi astrami (Aster) - np. z popularnymi marcinkami - nie łączy go bliskie pokrewieństwo. Brak też innych gatunków roślin należących do tego samego rodzaju. Jego kwiatostany (typowe dla rodziny astrowatych koszyczki) charakteryzują się równie dużą różnorodnością co dalii i chryzantem.
Więcej: http://ladnydom.pl/Ogrody/7,113408,20602063,aster-chinski-callistephus-chinensis-uprawa-i-pielegnacja.html                    

Niezapominajka (Myosotis) Niezapominajka (Myosotis) Fot. Shutterstock/Anna Gratys

Rośliny dwuletnie wysiewane do gruntu

Należą do nich :

 • stokrotka (Bellis)
 • bratek (Viola)
 • lak pachnący (Cheiranthus)
 • niezapominajka (Myosotis)
Lak pachnący (Cheiranthus) Lak pachnący (Cheiranthus) Fot. Shutterstock/Emilio100

Lak pachnący - rośliny dwuletnie

Samodzielna produkcja roślin dwuletnich trwa długo. W pierwszym roku w czerwcu wysiewamy nasiona i pikujemy siewki do doniczek lub gruntu, a w drugim wysadzamy na miejsce stałe i rośliny kwitną. To nie jest zajęcie dla niecierpliwych. Rozsada jest stosunkowo tania i jeśli kupimy większą ilość, możemy się targować o cenę.

Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) tworzy wokół pnia oryginalną obwódkę. Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) tworzy wokół pnia oryginalną obwódkę. Fot. Małgorzata Dyrska

Konwalik płaskopędowy - rośliny dwuletnie z nasion

Przepiękna trawa sięgająca do 20 cm wysokości o czarnych liściach. Wymaga gleby próchnicznej i dobrze nasłonecznionego stanowiska.

Żurawka (Heuchera) Żurawka (Heuchera) Fot. Shutterstock/Chris Hill

Byliny - raz posadzisz cieszysz się długo

Warto zapraszać do ogrodu najróżniejsze byliny, zachwycać się ich urodą, poznawać wymagania, a z niektórymi zaprzyjaźnić się na długo. Jeśli już raz je posadzimy, przezimują i będą pojawiać się na grządkach co roku. Te ulubione łatwo możemy rozmnożyć. Są na to trzy sposoby: podział starych okazów (kiedy rośliny tworzą dużą kępę i każda z jej części ma pęd i kilka korzeni), przygotowanie sadzonek (odcinanie fragmentów pędów i ukorzenianie ich), wysiewanie nasion.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) Fot. Shutterstock/Khalangot Sergey L

Byliny krótko kwitną

Byliny kwitną zdecydowanie krócej niż rośliny jednoroczne i dwuletnie. Ale na to też jest rada, gdyż wśród bylin znajdziemy wiele roślin o ozdobnych liściach. Wtedy kwiaty nie mają decydującego znaczenia, bo obwódkę będą zdobiły przez cały sezon głównie kolorowe liście.

Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) Fot. Shutterstock/Manfred Ruckszio

Byliny o dekoracyjnych liściach

Przykłady:

 •  dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
 • przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla molis)
 • dzwonek karpacki (Campanula carpatica)
 • fiołek labradorski (Viola labradoica)
 • zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
 • goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)
 • żurawka (Heuchera)
 • pierwiosnek (Primula)