Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aksamitka, thunbergia, begonia. Żółte kwiaty - złote jak słońce

Magda Narkiewicz

Złociste kwiaty to recepta na pogodne lato. Na ich słoneczny blask możemy liczyć nawet przy deszczowej pogodzie.

Sunsatia 'Banana' - piękna kuzynka nemezji dorasta do 30 cm wysokości. Uszczykiwana mocno się krzewi
Sunsatia 'Banana' - piękna kuzynka nemezji dorasta do 30 cm wysokości. Uszczykiwana mocno się krzewi
Fot. Shutterstock
W ogrodach żółty kolor spotyka się bardzo często, natomiast na balkonach do niedawna nie było go wiele. Przez cały sezon kwitł jedynie uczep i odmiany begonii bulwiastej, bratki zdobiły skrzynki głównie wczesną wiosną. chryzantemy zaś jesienią. Za to ostatnie lata przyniosły sporo żółtych nowinek. Pojawiły się żółte odmiany roślin, u których kolor ten dotychczas nie występował np. petunia wielkokwiatowa 'Prism Sunshine' i złocień krzewiasty 'Butterfly'. Oferowane są też mało znane dotąd rośliny, jak np. polegnatka, czyli sanwitalia, makardonia i podobny do złocienia krzewiastego euryops. Z myślą o balkonach powstało sporo odmian typowo ogrodowych gatunków: miniaturowe słoneczniki, niskie nagietki i dalie, krzewiące się kocanki i lwie paszcze. Żółtych odcieni balkonowym kompozycjom dodają również liście. U wielu odmian koleusa i jasnoty plamistej są one tak kolorowe jak kwiaty. Jest więc już w czym wybierać, a wkrótce będzie jeszcze więcej możliwości, bo szykują się kolejne nowości m.in. streptosolen i tymofyla.

Złocistych odcieni na balkonach powinno być jak najwięcej. Rozświetlają szarawy odcień nieba i sprawiają, że mroczne zakątki stają się dzięki nim bardziej słoneczne. Doskonale komponują się z barwą niebieską, fioletową, czerwoną i białą.

Rozzłocą balkony

Kwiaty: aksamitki, asteriskus, begonie, np. 'Panorama Yellow', dalia 'Micronetta Yellow', gazania, kocanki, np.'Golden Beauty', lantana, np.'Goldsonne', kroplik 'Show Star', lwie paszcze, np. 'Montego Yellow', makardonia, Milion Bells seria Lemon, nagietki, osteospermum, np. 'Mango', portulaka 'Yellow', sanvitalia, słoneczniki, sunsatia 'Saffron Lemon', surfinia 'Victorian Yellow', tunbergia 'Gelb', złocień krzewiasty 'Butterly', wiesiołki, np.'Lemon Drop'.

Liście: bluszcz 'Golden Heart', jasnota plamista 'Aureum', kocanki włochate 'Bicolour Yellow Green Leaved', koleus Blumego 'Lime', lebiodka, czyli oregano 'Aureum', psianka jaśminowa 'Variegata', tojeść rozesłana 'Goldi', wilec ziemniaczany 'Lime'.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Aksamitka, thunbergia, begonia. Żółte kwiaty - złote jak słońce