Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Maj - wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę

Ewa Figat

Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce.

11.10.2002 JULIANOW KOLO PIASECZNA OGROD PRYWATNY WLASCICIEL PAN PULWARSKI JESIEN RABATA BYLINOWA KWIATY ASTER NOWOANGIELSKI NOWOBELGIJSKI MARCINKI MIETA ROZCHODNIK OLBRZYMI SEDUM SPECTABILE FOT PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Rośliny jednoroczne

Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce. Na początku miesiąca sadzimy w ogrodzie rozsadę lwiej paszczy i kocanek znoszących niewielkie przymrozki, a w drugiej połowie maja możemy już ozdobić pojemniki surfiniami, pelargoniami, petuniami, żeniszkami, lobeliami, begoniami oraz szałwiami, niecierpkami, fuksjami, begoniami bulwiastymi i innymi.

 • Sprawdzona rada: Kupujmy okazy zdrowe, z efektownie wybarwionymi kwiatami, dobrze ukorzenione, nieprzerastające doniczki.

  Byliny

  Jest jeszcze czas na dzielenie, rozmnażanie i przesadzanie kwitnących latem i jesienią liliowców, nawłoci, rudbekii i dzielżanów a także na wysianie łubinów, orlików, rogownicy i żagwinu. Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy torfem, a następnie nawozimy Azofoską (w ilości 20-50 g/m2 ).

 • Sprawdzona rada: Od połowy maja, zwłaszcza podczas ciepłej i suchej pogody, byliny musimy regularnie podlewać, przede wszystkim na glebach lekkich, przepuszczalnych.

  Rośliny cebulowe

  W połowie maja kończą wegetację krokusy, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, ranniki. Jeśli rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, jest to odpowiednia pora na ich wykopanie i przesadzenie. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i dopiero w sierpniu lub wrześniu posadzić znów w ogrodzie.

 • Sprawdzona rada: Usuwamy owocostany (wyłamując główki) przekwitłych tulipanów, szachownic, narcyzów i hiacyntów.

  Drzewa i krzewy

  Możemy sadzić w ogrodzie krzewy liściaste i iglaste kupowane z uprawy w pojemnikach. Przed posadzeniem rośliny obficie podlewamy, aby bryła korzeniowa nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Sprawdzona rada: Sadzimy je w dni pochmurne i po posadzeniu podlewamy.

  Ściółkujemy drzewa i krzewy, szczególnie te świeżo posadzone oraz te słabo i płytko korzeniące się, jak: lilaki, róże, magnolie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce itp. Aby ściółka spełniła swoją funkcję, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 5 cm. Rozkładamy ją na dobrze podlaną ziemię.

 • Sprawdzona rada: Do ściółkowania możemy użyć: skoszoną trawę, zmieloną korę, sieczkę, trociny, dobrze przerobiony kompost.

  Trawniki

  Gdy trawa osiągnie wysokość około 8 cm, możemy już wykonać pierwsze wiosenne koszenie, następne przeprowadzamy co 7-10 dni. Optymalna wysokość trawnika w ogrodzie to 4-5 cm. Nie powinno się kosić trawnika mokrego, tuż po deszczu, natomiast w upalne dni najlepiej rano lub wieczorem.

  Sprawdzona rada: Po pierwszym koszeniu trawnik dobrze jest nawieźć, najlepiej specjalną mieszanką do trawników (Florovit, Pokon) lub saletrą amonową w ilości 1-2 kg/100 m2. W sklepach są też do nabycia mieszanki nawozowe o spowolnionym działaniu, np. Osmocote do trawników, które stosujemy tylko raz na cały sezon.

  W maju, po pierwszym koszeniu wskazane jest przeprowadzenie wertykulacji, tj. wyczesania suchych resztek z trawy wraz z płytkim nacinaniem powierzchni darni - ułatwi to pobieranie wody i składników pokarmowych. Zaraz po tym zabiegu dobrze jest napowietrzyć trawnik.

 • Sprawdzona rada: Napowietrzanie dużych powierzchni trawnika najlepiej przeprowadzać za pomocą maszyn zwanych areatorami, mniejsze nakłuwamy po prostu widłami amerykańskimi na głębokość 10-15 cm. Zabieg ten jest szczególnie ważny dla trawników narażonych na intensywne deptanie.

  Balkony i tarasy

  Możemy już wystawić na balkony pelargonie, petunie, szałwie, begonie bulwiaste, niecierpki.

  Siejemy też nasiona roślin pnących, np. fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego oraz wysadzamy z bryłą ziemi przygotowaną wcześniej rozsadę kobei.

  Gdy minie obawa przymrozków, wynosimy na balkony, tarasy i do ogrodu rośliny doniczkowe: agawy, oleandry, mirty, fuksje, lantany, datury, granaty, laury i inne. Wybieramy dla nich miejsca półcieniste i osłonięte od wiatru. Pobyt na świeżym powietrzu poprawi ich kondycję i urodę.

 • Sprawdzona rada: Niektóre z nich możemy na lato posadzić na rabacie, np. fuksje, lantany, datury, odwdzięczą się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. • Skomentuj:

  Maj - wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę