Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzewa ozdobne do ogrodu

Katarzyna Jodłowska

Drzewka ozdobne przykuwają swoją uwagę ładnym, zielonym wyglądem przez cały rok oraz kwiatami, które dodają im uroku. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie ogrodu bez ich obecności.

Tulipanowiec w okresie kwitnienia Cierpliwi, którzy zdecydują się poczekać, aż drzewo zakwitnie, doczekają się kwiatów po kilku latach.
Tulipanowiec w okresie kwitnienia Cierpliwi, którzy zdecydują się poczekać, aż drzewo zakwitnie, doczekają się kwiatów po kilku latach.
shutterstock

Drzewa ozdobne do ogrodu

Projektując ogród warto zacząć od wybrania odpowiednich gatunków, które pozwolą nie tylko stworzyć estetyczną przestrzeń, ale też zorganizować cień ułatwiający odpoczynek w upalne dni. Jakie drzewna ogrodowe wybrać?

Drzewa ozdobne w ogrodzie

 • Klon palmowy jest najpopularniejszym i niezwykle pięknie prezentującym się drzewem przez cały sezon. Jego ozdobne liście mogą być w kolorze zielonym, żółtym albo czerwonym lub złotym. W okresie letnim przybierają piękne barwy, które na czas jesieni stają się jeszcze głębsze i atrakcyjne.
 • Miłorząb dwuklapowy jest dość często wybieranym drzewem. Sprawdza się w dużym ogrodzie z uwagi na swoją wysokość. Wyróżniają go ciekawe, charakterystyczne liście, które przybierają wachlarzowy kształt. W sezonie liście mają wyjątkowo zielony kolor, który jesienią zamienia się w złoto.
 • Jarząb pospolity można wybrać jako niezwykle eleganckie drzewo zwane potocznie jarzębiną. Drzewko wyróżniają owoce w postaci drobnych, intensywnie czerwonych kuleczek, które rosną w baldachogronach. Jarzębina przykuwa wzrok również ozdobnymi liśćmi, które dodają całości uroku.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

Drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu pięknie kwitnące

 

Głóg dwuszyjkowy - jego obfite ukwiecenie jest niezwykle urokliwe i przybiera kolor czerwony, różowy lub biały; dorasta do 6 m; drzewko nie sprawia problemów, jest łatwe w pielęgnacji.
Głóg dwuszyjkowy - jego obfite ukwiecenie jest niezwykle urokliwe i przybiera kolor czerwony, różowy lub biały; dorasta do 6 m; drzewko nie sprawia problemów, jest łatwe w pielęgnacji.
fot. Shutterstock/Artush

Drzewka kwiatowe to chyba najlepszy dekoracyjny element roślinny każdego ogrodu. Stanowią dekorację ogrodu przez cały sezon a w okresie kwitnienia przykuwają uwagę zapierającym dech w piersiach wyglądem. Piękne kwiaty, wyjątkowe kolory – możesz stworzyć bajkowe miejsce w kilka chwil.

 • Judaszowiec kandyjski to zawsze trafiony wybór. Co sprawia, że jest tak niesamowity? Kwitnie już bardzo wczesną wiosną i to cały na różowo.
 • Głóg to krzew pokrywający się drobnymi, ciemnoróżowymi kwiatuszkami, które zbierają się w drobne bukieciki zmieniając krzew w niezwykle atrakcyjną roślinę. Nawet, jeśli nie masz czasu na regularne dbanie o rośliny to głóg będzie dobrym wyborem, gdyż jest niezwykle odporny na trudne warunki pogodowe i świetnie czuje się w naszym klimacie.
 • Tulipanowiec to drzewo którego charakterystyczne liście i kwiaty sprawiają, że nie można przejść obok niego obojętnie.  Ciemnozielone liście o dłoniasto-klapowym kształcie łączą się idealnie z kwiatami, które przybierają kształt tulipanów. Niestety, ten rodzaj krzewu może być trudno dostępny w  sklepach ogrodniczych.

Kwitnące drzewa - posadź je w ogrodzie

Drzewka ozdobne do ogrodu przydomowego

 

Magnolia zakwita wczesną wiosną - przed rozwojem liści
Magnolia zakwita wczesną wiosną - przed rozwojem liści
Shutterstock

Jeśli w Twoim małym ogrodzie nie ma miejsca na dekoracyjne drzewa, które wymagają dużej ilości przestrzeni warto wybrać krzewy ozdobne o większych rozmiarach i wzniesionym pokroju.

 • Magnolia pięknie kwitnie i jest dostępna w każdej szkółce. Drzewo zachwyca wielkimi, różowymi kwiatami, które kwitną już wczesną wiosną, jeszcze zanim pojawią się pierwsze liście. To niezwykle elegancki i dostojny krzew, który dostępny jest w różnych odmianach, różniących się między sobą wysokością.

Dobrym rozwiązaniem mogą być również wysokie iglaki posadzone zamiast tradycyjnych drzew iglastych. Warto wybrać smukłe, wysokie rośliny, których intensywna zieleń doda charakteru każdemu ogrodowi. Na rynku dostępne są iglaki z różnymi kolorami igieł i różną wysokością. Iglaki typu tuja czy cyprysik całkowicie nie są związane z kwiatami, jednak pełnią funkcję ozdobną przez cały rok. Należy jedynie dbać o to by w okresie zimowym igły nie zbrązowiały.

Krzewy ozdobne do ogrodu na pniu

To kolejne ciekawe rozwiązanie – krzewy szczepione na pniu to krzaki ozdobne o mniejszym pokroju. Jednym z ciekawych rozwiązań jest migdałek trójklapowy, który kwitnie już w marcu bądź na początku kwietnia. Pomimo iż nie ma liści, to jego nagie gałęzie pokrywają się w całości drobnymi, różowymi kwiatuszkami. Dobrym wyborem będzie hortensja bukietowa o pięknych kielichowatych kwiatostanach.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu

 

Lilak japoński - ma ładne, szerokie, dekoracyjne liście; osiąga od 3 do 5 m wysokości; jest wytrzymały na niskie temperatury, można go uprawiać na terenie całego kraju.
Lilak japoński - ma ładne, szerokie, dekoracyjne liście; osiąga od 3 do 5 m wysokości; jest wytrzymały na niskie temperatury, można go uprawiać na terenie całego kraju.
fot. Shutterstock/fotolotos

Jeśli masz do dyspozycji mały ogród to niskie drzewa będą wybawieniem. Wybierając je unikniesz zagłuszania innych roślin i nadmiarowego zacienienia działki. 

 • Lilak japoński w naszych warunkach osiąga 3-5 metrów wysokości. Ma piękne wonne białe kwiaty. Lubi żyzną glebę i słońce.
 • Wierzba mandżurska o spiralnie poskręcanych zwisających gałęziach. To niskie drzewo jest niewymagające, jeżeli chodzi o glebę, czy pielęgnację. Warto jednak nie zapominać o regularnym podlewaniu. Najlepsze będzie stanowisko słoneczne.
 • Głóg dwuszyjkowy dorasta maksymalnie do 6 m wysokości. Jest łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Najlepiej czuje się w słońcu lub w półcieniu. Dobrze znosi zimy. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Ma piękne czerwone owoce.
 • Dereń kousa osiąga 3 m wysokości. Ma piękne ciemnozielone liście, które przebarwiają się jesienią na jasnoczerwoną barwę. Kwitnie w czerwcu. Ma piękne czerwone owoce. Dobrze znosi polskie zimy i nie jest kłopotliwy w uprawie.


 


 

  Więcej o:

Skomentuj:

Drzewa ozdobne do ogrodu