Azalia doniczkowa. Jak pielęgnować azalię w domu?

Azalia to zimowy pewniak - o tej porze roku jej kwitnące okazy są stale dostępne. Pojawiają się także nowe odmiany o ciekawych barwach.
azalia 'Lulu' azalia 'Lulu' Fot. Flora Press/MAP Flora Press

Delikatne kwiaty

Różowe, białe lub purpurowe kwiaty azalii przywodzą na myśl delikatną bibułkę bądź falbany w spódniczce baletnicy. Może dlatego chętnie umieszczamy te rośliny w koszyczkach i dekorujemy nimi tradycyjnie urządzone wnętrza. A przecież można je wyeksponować także w taki sposób, żeby pasowały do mieszkań w różnym stylu, również nowoczesnym. Azalie będą je zdobiły przez kilka miesięcy, a po okresie spoczynku ponownie obficie zakwitną.

Na zdjęciu powyżej: Azalia 'Lulu'

azalia azalia Fot. Flora Press Flora Press

Kwintesencja urody

Doniczkowa azalia jest krzewem o zwartym, niemal kulistym pokroju. Przez wiele tygodni tworzy liczne kwiaty, spod których prawie nie widać ciemnozielonych, także przecież ładnych liści. Chociaż bardziej popularne są odmiany pełne, przypominające pompony, to swój urok mają też te pojedyncze, z długimi pręcikami. Gdy wiosną płatki zaschną, roślina rozpoczyna wzrost.

Azaliowe drzewka na pniu Azaliowe drzewka na pniu Fot. Flora Press Flora Press

Azalia w formie drzewa

W mieszkaniu może osiągnąć nawet do 50 cm wysokości, zazwyczaj jednak dzięki przycinaniu utrzymujemy ją w mniejszym rozmiarze.Azalia bywa też sprzedawana jako drzewko na pniu (wysokości 30-60 cm) o koronie uformowanej w kulkę. Rzadziej spotyka się ją w postaci piramidy. Oba te kształty można uzyskać samodzielnie poprzez cierpliwe przycinanie rośliny przez kilka kolejnych sezonów. Osoby biegłe w sztuce bonsai znajdą w azalii wdzięczny materiał do uzyskania ciekawego miniaturowego drzewka

Na zdjęciu powyżej: Azaliowe drzewka można kupić gotowe lub uformować je samemu, wyprowadzając główny pęd i koronę

Azalia Lulu Azalia Lulu Fot. GAP Photos/Medium GAP Photos / Medium

Stanowisko dla azalii

Azalia podczas kwitnienia potrzebuje dużo światła. Okaz kupiony zimą najlepiej więc ustawić przy oknie. Ogrodnicy stosują wiele zabiegów, dzięki którym kwitnące azalie można kupić nawet latem. W takim wypadku roślinę ustawiamy w miejscu, gdzie pada dużo rozproszonego światła, np. odsuwając ją od nasłonecznionego okna na odległość 1 m. Azalię (kwitnącą lub tylko zieloną) można na całe lato umieścić w ogrodzie pod drzewem, zagłębiając doniczkę w dołku, a ziemię wokół niej ściółkując torfem lub korą.

Na zdjęciu powyżej: Azalia 'Lulu'. Umieściwszy azalię w osłonce, podlewajmy ją uważnie. Nadmiar wody nie może bowiem długo pozostawać na dnie.

s s Fot. Shutterstock/Madlen

Odpowiednie lokum

Wakacje może spędzić na balkonie, osłonięta przed zbyt silnym słońcem. Pod koniec września roślinę zabieramy do domu, do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (temp. 10-15°C). Tak pielęgnowana azalia jest gotowa do ponownego kwitnienia i ma już pąki. Powinna je rozwinąć po kilku tygodniach od powrotu z dworu.Azalia indyjska (Azalea indica, inaczej Rhododendron simsii) wywodzi się z Indii. W naszych domach uprawiamy jej liczne odmiany i mieszańce otrzymane w wyniku krzyżowania z innymi gatunkami.

Na zdjęciu powyżej: 'Sachsenstern' wyróżnia się białymi płatkami obrzeżonymi czerwienią

Azalia Azalia Fot. GAP Photos/Medium GAP Photos / Medium

Tajniki pielęgnacji

Azalia najlepiej się czuje w chłodnych i widnych pomieszczeniach. Otoczona staranną opieką kwitnie co roku przez kilka sezonów. Światło. Roślina lubi miejsca dobrze oświetlone, ale światłem niezbyt ostrym, rozproszonym.Temperatura. Zimą zapewniamy azalii temperaturę 10-15° C, co sprzyja długiemu kwitnieniu. Jeśli to niemożliwe, ustawiamy ją w pokoju o temperaturze nieprzekraczającej 18° C.

Na zdjęciu powyżej: 'Azalia Fuji' wyróżnia się oryginalną budową kwiatów i ciekawym odcieniem wąskich płatków

Azalia Azalia Fot. Shutterstock/Snowbelle

Przesadzanie

Młode rośliny możemy przesadzać co roku wiosną do donicy trochę większej od tej, w której rosły dotychczas. Starszym wystarczą przenosiny co 2-3 lata, najlepiej dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę. Używamy podłoża o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5), bogatego w próchnicę. Najłatwiej wykorzystać specjalną ziemię do azalii, zawierającą dużo kwaśnego torfu.Przycinanie. Co roku wiosną usuwamy przekwitłe kwiatostany, a pędy azalii skracamy o 2-3 cm. Dzięki temu roślina się rozkrzewi i zagęści. Okazom w formie drzewka na pniu co roku przycinamy koronę, zachowując jej kulisty kształt. Z pnia usuwamy boczne odrosty, wycinając je tuż przy nasadzie.

Na zdjęciu powyżej: 'Helmut' ma duże kwiaty o cieniowanych płatkach

Azalia 'White Vogel' Azalia 'White Vogel' Fot. Flora Press Flora Press

Woda

W okresie kwitnienia, a następnie intensywnego wzrostu pędów na wiosnę azalie podlewamy w taki sposób, by ziemia w donicy była stale lekko wilgotna. Przesuszenie grozi więdnięciem kwiatów oraz zasychaniem młodych przyrostów. Trzeba też unikać zalania, które może doprowadzić do gnicia korzeni.Do podlewania używamy wody miękkiej - bez wapnia (np. przegotowanej), o temperaturze pokojowej. Gdy azalia zawiąże już pąki kwiatowe, podlewanie można nieco ograniczyć.Wilgotność powietrza. Powinna być wysoka, zwłaszcza w okresie wzrostu azalii. Aby nawilżyć powietrze wokół rośliny, doniczkę ustawiamy na podstawce z kamyczkami do połowy zanurzonymi w wodzie lub w dużej osłonce z wilgotnym torfem.Nawożenie. Zabiegi te przeprowadzamy od kwietnia do sierpnia, raz na 3 tygodnie. Stosujemy odżywki przeznaczone dla azalii bądź polecane dla gatunków kwasolubnych

Na zdjęciu powyżej: 'Alko white' to odmiana o pełnych kwiatach i pofałdowanych płatkach. Uformowano z niej drzewko na pniu

azaliowe drzewka na pniu azaliowe drzewka na pniu Fot. Shutterstock/steamroller_blues

Ile to kosztuje

W kwiaciarni za azalię (zależnie od wielkości doniczki i rozmiarów rośliny) zapłacimy od 15 do 60 zł. Za formy pienne: 40-100 zł, za kolumnowe: 150-200 zł, za drzewka bonsai: od 130 zł. Azalia w internecie: http://bonsai.otwarte24.pl, www.flores.com.pl.

Na zdjęciu powyżej: Azaliowe drzewka można kupić gotowe lub uformować je samemu, wyprowadzając główny pęd i koronę

Azaliowe Nowości Azaliowe Nowości Fot. Lilianna Sokołowska

Nowości

Oprócz wielu tradycyjnych odmian azalii o pełnych bądź pojedynczych kwiatach, z jedno- lub dwubarwnymi płatkami, pojawiają się wciąż nowe, np. cieniowane lub o oryginalnej budowie kwiatów.

Na zdjęciu powyżej: Hekla' ma płatki wąskie i nitkowate, a liście wydłużone.

azalia azalia Fot. Lilianna Sokołowska

Mieszańce odporne na choroby

Hodowcy azalii starają się wyselekcjonować mieszańce, które są odporne na choroby (takie jak mączniak prawdziwy i szara pleśń), kwitną bardzo długo i obficie, a także dobrze znoszą niezbyt korzystne warunki domowe (np. zbyt wysoką temperaturę).

Na zdjęciu powyżej: 'Pintain' tworzy drobne kwiaty; tu uformowano z niej bonsai

Więcej o: