Pachnące kwiaty doniczkowe. 10 najpiękniej pachnących roślin domowych
Pachnące kwiaty doniczkowe? Woń kwiatów koi nerwy i poprawia nastrój, dlatego tak chętnie otaczamy się pachnącymi roślinami.
Pachnące kwiaty doniczkowe - hoya
Królową pnączy o intensywnej woni kwiatów jest pochodząca z lasów tropikalnych hoja (Hoya). W naszych warunkach roślina ta najlepiej rośnie w miejscach o rozproszonym świetle. Nie służą jej przeciągi ani zmiana miejsca. Latem podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu, zimą raz na 2 tygodnie, a liście oczyszczamy z kurzu. Młodą hoję warto raz w roku przesadzić. Roślina źle reaguje na przycinanie - wówczas słabiej kwitnie. Przyczyną braku kwitnienia może być też za mała ilość światła lub za krótki okres spoczynku. Po przekwitnięciu nie należy usuwać krótkich pędów kwiatowych - powstaną na nich nowe kwiaty.
Pachnący kwiat doniczkowy - stefanotis
Przyjemnie pachnie także stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) o drobnych białych kwiatach. Roślina nie toleruje zmiany stanowiska i oświetlenia. Nie lubi też przegrzewania, dlatego należy zapewnić jej miejsce nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, a w upały lepiej wystawić ją na ocieniony balkon (odpowiednia temperatura to 20-22°C). Młode egzemplarze warto przesadzać co 2 lata do ziemi lekko kwaśnej, z warstwą drenującą. W zimie roślinom należy zapewnić dużo światła i temperaturę 14-16°C. Podlewamy je umiarkowanie i nie nawozimy.
15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni
Pachnące kwiaty doniczkowe w domu - Jaśmin
Pnączami o pachnących białych kwiatach są też podobne do siebie jaśminy: kwiecisty (Jasminum polyanthum) i lekarski (J. officinale). Rośliny te wymagają jasnych stanowisk i wilgotnego powietrza, nie lubią wysokiej temperatury. Zwykle kwitną od stycznia do kwietnia po przejściu około 2-miesięcznego okresu spoczynku w temperaturze 4-15°C. Wczesną jesienią można wystawić je na zewnątrz. Okres niskich temperatur zainicjuje zawiązanie nowych pąków kwiatowych.
Pachnące kwiaty doniczkowe do domu - Wonna gardenia
Z zapachem jaśminów kojarzy się także woń kwiatów gardenii jaśminowej (Gardenia jasminoides). Roślina ta zakwita jednak tylko w ściśle określonych warunkach. Sekretem do sukcesu jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury powietrza i lekko kwaśnego odczynu gleby. Latem najlepiej ustawić ją na wschodnim parapecie, w temperaturze ok. 18°C. W zimie roślina wymaga jeszcze niższej temperatury (ok. 16°C), dlatego trudno ją utrzymać w ogrzewanych mieszkaniach, gdzie jest bardzo ciepło, a powietrze suche. Najlepiej będzie rosła w oranżeriach, tam też najszybciej zakwitnie. Łatwiejsza w uprawie jest jej odmiana 'Veutchii', która w okresie zimowym toleruje wyższe temperatury (nawet do 22°C). Wtedy to na roślinie mogą pojawić się pierwsze drobne białe, przyjemnie pachnące kwiaty. Gardenie zaleca się podlewać wodą o temperaturze pokojowej, bez soli wapnia - przegotowaną lub deszczówką. Roślina uwielbia też zraszanie, jednak w okresie kwitnienia trzeba unikać moczenia płatków, by nie pojawiły się na nich przebarwienia.
Intensywnie pachnące kwiaty doniczkowe - Świeży zapach cytrusów
Z intensywnego zapachu kwiatów słyną cytrusy. W uprawie domowej doskonale sprawdzi się cytryna skierniewicka (Citrus limon) 'Ponderosa'o bardzo okazałych owocach pojawiających się już w 3. roku po rozmnożeniu. Pięknym kwitnieniem cechuje się także mandarynka (Citrus reticulata), której owoce są wprawdzie drobne, ale bardzo liczne. Z powodzeniem możemy uprawiać również cytrynę Meyera (C. limonelloides) o skórce zabarwionej na lekko pomarańczowy kolor.
Na zdjęciu powyżej: Kwiaty cytrusów wyrastają w niewielkich skupieniach
Jak dbać o cytrusy w doniczkach
Aby cytrusy obficie owocowały, należy zapewnić im dużo światła i ciepła. Doskonałym miejscem będzie południowy lub zachodni parapet. Unikajmy ustawiania ich w kuchni, szczególnie jeśli mamy tam kuchenkę gazową. Latem rośliny najlepiej wystawić do ogrodu. Zima jest dla nich trudniejszym okresem, gdyż w ogrzewanych mieszkaniach nie mają zapewnionej odpowiedniej temperatury (ok. 12°C). Pamiętajmy, aby w miesiącach zimowych ograniczyć podlewanie. W okresie intensywnego wzrostu (od lutego do października) raz na 2 tygodnie cytrusy należy dokarmiać płynnym nawozem mineralnym lub na bazie biohumusu. Najlepiej podlewać je deszczówką bądź przegotowaną, odstałą wodą.
Białe pachnące kwiaty doniczkowe -Krewniaczka cytryny
Rośliną spokrewnioną z cytrusami jest pochodząca z Indii i Sri Lanki muraja wiechowata (Murraya paniculata), kwitnąca na biało nawet kilka razy w roku i wydająca czerwone owoce, podobne do ziaren kawy. Roślina lubi stanowiska jasne, ale nienarażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie jej liście zaczynają żółknąć i opadać. Podłoże powinno być zmieszane z dużą ilością żwiru, z drenażem na dnie donicy. Roślinę pielęgnujemy podobnie jak cytrusy: latem wystawiamy na zewnątrz, zimą trzymamy w chłodzie.
Pięknie pachnące kwiaty doniczkowe - Tuberoza
Tuberoza (Polianthes tuberosa) Jej bulwocebulę sadzimy do żyznej ziemi w marcu lub kwietniu. W słońcu i cieple roślina zakwita po 3-4 miesiącach i osiąga około 75 cm wysokości. Niestety, w domu łatwo traci dobrą kondycję
Pachnące kwiaty doniczkowe domowe - Eucharis
Eucharis (Eucharis grandiflora) To ciepłolubna roślina cebulowa. Nawet 2-3 razy w roku może tworzyć po kilka dużych (ok. 7 cm średnicy) kwiatów na wierzchołkach pędów o długości 40-60 cm. Po kwitnieniu wymaga jednak krótkiego odpoczynku w temp. 16-18°C i w niemal suchej ziemi
Pachnące kwiaty doniczkowe - Oleander (Nerium oleander)
Oleander (Nerium oleander) W pojemnikach zwykle nadaje się mu formę drzewka. Od połowy maja do października rozwija kwiaty o średnicy 3-4 cm: różowe, łososiowe, białe, rzadziej żółte, pojedyncze lub pełne. Jednak nie u wszystkich odmian pachną, warto zatem kupować kwitnące okazy, by sprawdzić, czy nie są bezwonne. Wiosną i latem oleander potrzebuje dużo wilgoci, zimę powinien spędzić w chłodzie podlewany z umiarem
Pachnący kwiat doniczkowy - Hiacynty
Hiacynty są dość wybredne. Preferują miejsca zaciszne, słoneczne a gleby starannie spulchnione i przepuszczalne. Cebulki hiacyntów sadzimy w drugiej połowie września, co 15-20 cm, na głębokość 10 cm. Na zimę należy koniecznie je przykryć korą, grubą warstwą suchych liści lub jedliną. Wczesną wiosną zasilamy je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, a w czasie suszy regularnie lecz niezbyt obficie podlewamy. Hiacynty dobrze wyglądają w obszernych, masywnych donicach oraz w dużych grupach na trawnikach.
- Więcej o: