Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

Jolanta Korucu, KJT

Słonina i nasiona słonecznika - to ulubione ptasie przysmaki. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, chlebem karmić ich nie należy. Podpowiadamy czym i jak należy karmić ptaki jesienią i zimą.

Sikorka jedząca pokarm
Sikorka jedząca pokarm
Fot. ZOOplus

Jeśli zaczynamy dokarmiać ptaki, zróbmy to dobrze. Ci, którzy mieszkają w blokach na wyższych piętrach, powinni zapytać sąsiadów, czy nie będzie im przeszkadzać karmnik. Nie ma nic gorszego niż zaprzestanie karmienia po dwóch tygodniach, po pierwszej kłótni z sąsiadem z dołu, który znalazł resztki jedzenia na parapecie. Ptaki bardzo szybko zapamiętują miejsce, w którym mogą zjeść śniadanie. Jeśli po zimnej nocy nie zastaną karmy, mogą nie mieć siły, aby polecieć dalej. Świeżą karmę ptaki powinny mieć codziennie około 7 rano, słoninę wystarczy wymienić raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy rano o nalaniu w plastikowe naczynie gorącej wody, która nie będzie podatna na szybkie zamrożenie.

Gdzie umieścić karmnik ?


Karmniki można montować na balkonach do wysokości 5. piętra, jeśli w pobliżu bloku rosną drzewa. Ptaki nie lubią pustych przestrzeni, a poza tym często siedzą na gałęzi w oczekiwaniu na swoją kolejkę do karmnika.

Jeśli nie chcemy ściągnąć na balkon gołębi czy ptaków krukowatych (wron, gawronów i kawek), możemy zawiesić w karmniku kule tłuszczowe. Do tego smakołyku zlecą się raczej sikory. Nie warto zniechęcać ptaków, zawieszając karmnik z małą odległością pomiędzy podłogą a dachem. Zdarza się, że gołąb próbuje się wcisnąć i utyka.

Właściciele domów mogą zamontować karmnik na specjalnym słupie w ogrodzie, który powinien być ustawiony kilka metrów od krzewów, w których mógłby przyczaić się kot.

Co lubią dziobać ptaki?

Nasiona, zwłaszcza słonecznik (zarówno łuskany, jak i nie) - jedzą wróble, sikory, czyżyki . Owies i pszenicę - gołębie,proso - lubią wróble,orzechy - niesolone, zwłaszcza laskowe, chętnie zjadają sikory i dzięcioły. Można pozostawić też niesoloną słoninę, ale należy ją zdjąć w czasie odwilży, bo nabiera groźnych dla ptaków właściwości.

Wbrew powszechnemu zwyczajowi, karmienie chlebem też nie jest najzdrowsze. Można to robić okazjonalnie i pieczywo trzeba bardzo drobno pokroić.

Gdzie kupić pokarm dla ptaków?

W okresie jesienno zimowym można kupić pokarm w dyskontach spożywczych np. Lidl, Biedronka. Jednak najpewniejszym źródłem wysokojakościowego pokarmu są sklepy zoologiczne. Szukając tam pokarmu dla dzikich ptaków często możemy trafić na ciekawe promocje.

Ceny karmy :
- Kolby dla ptaków - 15 zł (0,6 kg)

- Kokos wypełniony gotową mieszanką -12 zł (0,35 kg)

- Dzwonek z ziaren - 7 zł (0,25 kg)

- Dozownik na orzechy - 15 zł (0,5 kg)

- 4kg całorocznej mieszanki nasion - 22 zł

- 6 kulek dla sikorek - 6 zł (0,54 kg)

- Choineczka - 10 zł (0,13 kg)

    Więcej o:

Skomentuj:

Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?