Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

Słonina i nasiona słonecznika - to ulubione ptasie przysmaki. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, chlebem karmić ich nie należy. Podpowiadamy czym i jak należy karmić ptaki jesienią i zimą.

Jeśli zaczynamy dokarmiać ptaki, zróbmy to dobrze. Ci, którzy mieszkają w blokach na wyższych piętrach, powinni zapytać sąsiadów, czy nie będzie im przeszkadzać karmnik. Nie ma nic gorszego niż zaprzestanie karmienia po dwóch tygodniach, po pierwszej kłótni z sąsiadem z dołu, który znalazł resztki jedzenia na parapecie. Ptaki bardzo szybko zapamiętują miejsce, w którym mogą zjeść śniadanie. Jeśli po zimnej nocy nie zastaną karmy, mogą nie mieć siły, aby polecieć dalej. Świeżą karmę ptaki powinny mieć codziennie około 7 rano, słoninę wystarczy wymienić raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy rano o nalaniu w plastikowe naczynie gorącej wody, która nie będzie podatna na szybkie zamrożenie.

Gdzie umieścić karmnik ?


Karmniki można montować na balkonach do wysokości 5. piętra, jeśli w pobliżu bloku rosną drzewa. Ptaki nie lubią pustych przestrzeni, a poza tym często siedzą na gałęzi w oczekiwaniu na swoją kolejkę do karmnika.

Jeśli nie chcemy ściągnąć na balkon gołębi czy ptaków krukowatych (wron, gawronów i kawek), możemy zawiesić w karmniku kule tłuszczowe. Do tego smakołyku zlecą się raczej sikory. Nie warto zniechęcać ptaków, zawieszając karmnik z małą odległością pomiędzy podłogą a dachem. Zdarza się, że gołąb próbuje się wcisnąć i utyka.

Właściciele domów mogą zamontować karmnik na specjalnym słupie w ogrodzie, który powinien być ustawiony kilka metrów od krzewów, w których mógłby przyczaić się kot.

Co lubią dziobać ptaki?

Nasiona, zwłaszcza słonecznik (zarówno łuskany, jak i nie) - jedzą wróble, sikory, czyżyki . Owies i pszenicę - gołębie,proso - lubią wróble,orzechy - niesolone, zwłaszcza laskowe, chętnie zjadają sikory i dzięcioły. Można pozostawić też niesoloną słoninę, ale należy ją zdjąć w czasie odwilży, bo nabiera groźnych dla ptaków właściwości.

Wbrew powszechnemu zwyczajowi, karmienie chlebem też nie jest najzdrowsze. Można to robić okazjonalnie i pieczywo trzeba bardzo drobno pokroić.

Gdzie kupić pokarm dla ptaków?

W okresie jesienno zimowym można kupić pokarm w dyskontach spożywczych np. Lidl, Biedronka. Jednak najpewniejszym źródłem wysokojakościowego pokarmu są sklepy zoologiczne. Szukając tam pokarmu dla dzikich ptaków często możemy trafić na ciekawe promocje.

Ceny karmy :
- Kolby dla ptaków - 15 zł (0,6 kg)

- Kokos wypełniony gotową mieszanką -12 zł (0,35 kg)

- Dzwonek z ziaren - 7 zł (0,25 kg)

- Dozownik na orzechy - 15 zł (0,5 kg)

- 4kg całorocznej mieszanki nasion - 22 zł

- 6 kulek dla sikorek - 6 zł (0,54 kg)

- Choineczka - 10 zł (0,13 kg)

Komentarze (12)
Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?
Zaloguj się
 • zydzia

  Oceniono 23 razy 19

  Budynki blokowisk są od siebie znacząco oddalone, a między nimi nie brakuje bujnych krzewów będących ostoją dla wielu gatunków ptaków. To nowe "apartamentowce", okna w okna, wybetonowane po brzegi, są pustyniami. Przykre, że sami to sobie robimy.

 • positivesdenken

  Oceniono 11 razy 7

  Szkoda że artykuł nie rozwija bardziej sposobów na dokarmianie tylko małych ptaków i pozbycie się większych które je odstraszają, bo jak to określa mąż jestem ptasia rasistką i np golebie nie są u mnie mile widziane, myślę że przez moich sąsiadów również.

 • iq120

  Oceniono 4 razy 2

  Jakimś trafem od kilku lat obserwuję wręcz inwazję różnych gatunków ptaków na blokowiska. Oprócz pospolitych sikor, kosów i szpaków (niektóre zostają u nas na zimę) pojawiły się drozdy i kwiczoły, że nie wspomnę o stadach sójek i srok. Na wiosnę słychać zięby które do tej pory śpiewały co najwyżej w parkach i mnóstwo innych gatunków ptaków śpiewających których niestety nie rozróżniam. To jak to jest w końcu z tą "blokowiskową pustynią" ?

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Blokowiska nie sa takie złe. Najgorsze są osiedla domków jednorodzinnych, gdzie trawnik jest martwy, koszony co kilka dni i polewany pestycydami. Ptaki musza mieć dostęp do drzew, krzaków i wysokiej trawy, gdzie można znaleźć owady.

 • swinton

  Oceniono 19 razy -1

  A gołębiom wystarczy byle jakie gó....
  Wystarczy popatrzeć na Al.Wyzwolenia w Warszawie.
  Wypasione gołębie, stare baby i dziady je karmiące i obsrane ławki i chodniki.

 • aa1000

  Oceniono 4 razy -4

  Zwierzyny dzikiej się nie dokarmia!
  Jeśli o ptaki chodzi, to zamiast biegać za ziarenem, wystarczy nasadzać odpowiednie drzewa czy krzewy.

 • antrop

  Oceniono 12 razy -8

  Ja mam sikorki na 7 piętrze. Co do chleba to do przyjścia mrozów daję chleb moczony zbierany przez całe lato. Nie jest to najzdrowsze ale pozwala ptakom przeżyć. Chleb jedzą gawrony i kawki. Te historie o szkodliwości chleba nie są żadnymi badaniami potwierdzone. To teorie tych co wcale nie karmią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX