Kwiaty doniczkowe idealne na walentynki

Walentynki to jeden dzień w roku, kiedy w szczególny sposób możemy zaskoczyć ukochaną osobę drobnym upominkiem. Najczęściej wybieranym prezentem przez Panów są kwiaty - nic dziwnego, zawsze piękne i pachnące. Chcąc jednak zadbać by przetrwały dłużej niż kilka dni warto postawić na kwiaty doniczkowe, do których obowiązkowo należy dołączyć kartkę z krótkim wyznaniem miłosnym. Kwiaty z pewnością dadzą szczęście a drobny liścik wywoła uśmiech na twarzy wybranki. Jakie jednak kwiaty doniczkowe wybrać?

Jakie kwiaty wybrać?

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji kwiatów doniczkowych musimy wspomnieć jeszcze o kwiatach ciętych. Według wielu osób kwiaty cięte są zdecydowanie elegantszą wersją niż kwiaty doniczkowe. Zgadzamy się z tym w 100%. Warto jednak zaznaczyć, że kwiatowy savoir-vivre dopuszcza możliwość obdarowania kwiatami doniczkowymi osoby z najbliższej rodziny bądź osoby, z którymi jesteśmy w bliskich stosunkach. Pamiętajmy, że kwiaty doniczkowe odpowiednio pielęgnowane pozwalają cieszyć się ich wyglądem przez długie tygodnie a nawet lata. Dodatkowo, postawienie na kwiaty kwitnące sprawi, że za każdym razem, gdy zakwitną nowe pąki, obdarowana osoba wspomni osobę, od której otrzymała je w prezencie. Przy wyborze kwiatów doniczkowych warto również brać pod uwagę nie tylko wygląd czy trwałość, ale też symbolikę.  W temacie kwiatów bardzo łatwo popełnić faux pas. Które kwiaty będą bezpieczne?

Najpiękniejsze kwiaty wyrażające miłość

Mowę i symbolikę kwiatów najczęściej znają i pamiętają osoby ze starszego pokolenia. Niegdyś przykładano do tego dużą wagę. Uważało się wręcz, że wręczenie kwiatu doniczkowego rodzicom dziewczyny, o którą starał się chłopak symbolizowało stałość uczuć, ale też zapewniało o poważnych zamiarach. Wróćmy jednak do Święta Zakochanych.

Niekwestionowanym liderem wśród kwiatów prezentowych w doniczkach jest i chyba już zawsze będzie storczyk. Nic dziwnego – jego blask w momencie kwitnienia przyćmiewa wszystkie inne kwiaty. Dostępny jest w różnej kolorystyce a nawet wielkościach. Storczyk to symbol doskonałości i zmysłowości. Czy może być piękniejszy komplement dla kobiety?

StorczykStorczyk shutterstock

StorczykStorczyk shutterstock

StorczykStorczyk shutterstock

StorczykStorczyk shutterstock


Wartym uwagi jest również jaśmin. Przez wielu uznawany za kwiatowy afrodyzjak – wszystko za sprawą śnieżnobiałych kwiatów i intensywnemu, słodkawemu aromatowi. Wiele lat temu stanowił obowiązkowy składnik magicznych napojów, których spożycie miało zapewnić przychylność w miłości. Jaśmin symbolizuje uczucie zmysłowe i namiętne. To chyba idealny prezent na Walentynki?

JaśminJaśmin shutterstock

JaśminJaśmin shutterstock


Piękną rośliną o białych kwiatach jest również gardenia. Kwiat symbolizujący skryte uczucie. Wręczenie gardenii ukochanej osobie podczas Walentynek pozwoli Ci powiedzieć jej „Kocham Cię” w tajemniczy sposób.

GardeniaGardenia shutterstock

gardeniagardenia shutterstock

Warto również zwrócić uwagę na kwiat o nazwie amarylis. To roślina o długiej łodydze, na której końcu wyrastają olśniewające kwiaty. Polecamy wręczyć go ukochanej osobie w okresie kwitnienia. Chyba każda kobieta chciałaby otrzymać tak piękny upominek, który każdego dnia będzie wychwalać jej urodę.

AmarylisAmarylis shutterstock

AmarylisAmarylis shutterstock

AmarylisAmarylis shutterstock

AmarylisAmarylis shutterstockDla kobiet uwielbiających delikatne aczkolwiek subtelne kwiaty polecamy frezje. Roślina dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych – od ciepłych po intensywne. Symbolizuje szacunek i uznanie jednak może również oznaczać prośbę o odwzajemnienie uczuć.

FrezjaFrezja shutterstock

FrezjaFrezja shutterstock

FrezjaFrezja shutterstock


Twoja wybranka jest romantyczką? Postaw na niezapominajkę – białą, niebieską, różową a może fioletową? Jak sama nazwa wskazuje, kwiat poprosi Twoją Walentynkę by nie zapomniała o Tobie.

NiezapominajkaNiezapominajka shutterstock

NiezapominajkaNiezapominajka shutterstock


Jeśli jednak chcesz podarować swojej Ukochanej coś wyjątkowego, dostępnego dla wybranych, wybierz lilię. Lilia uważana była za atrybut bogów. Symbolizuje nie tylko czyste intencje, ale i poważne zamiary.

LiliaLilia shutterstock

LiliaLilia shutterstock

LiliaLilia shutterstock


Jak widzisz – wybór kwiatów jest spory. Warto jednak zadbać nie tylko o dopasowanie gatunku do charakteru kobiety, ale też o piękny wygląd. Poza wspomnianym liścikiem warto zadbać o dołączenie eleganckiej wstążki bądź kokardki w kolorze miłości – intensywnej czerwieni bądź o umieszczenie symbolu miłości – serca na piku wykonanego choćby z ratanu. Tych kilka elementów sprawi, że kwiat nabierze wyjątkowo Walentynkowego charakteru.

Więcej o: