Dlaczego cissus gubi liście

EWA NAPIÓRKOWSKA:

Na liściach mojego cissusa pojawiły się nieregularne plamy. Na szczęście objawy widać tylko na najstarszych liściach. Czy to jakaś choroba? Maria Karch

04.08.2009 WARSZAWA , DLA CZASOPISMA KWIETNIK CISSUS ROMBOILISTNY ( RHOICISSUS RHOMBOIDEA ) - ROSLINA DONICZKOWA ARANZACJA ANETA KOSIBA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (178) - 10 2009 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (178) - CZASOPISMA
Cissus
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
Analiza przesłanych przez Panią liści wykazała, że roślina nie jest porażona przez żadne choroby ani szkodniki. Plamy, które widać na liściach, po pewnym czasie połączą się i całe blaszki liściowe zaczną zamierać. Jedną z przyczyna takich zmian może być zbyt intensywne naświetlenie. Jeśli więc cissus stoi tuż przy oknie, gdzie promienie słoneczne bezpośrednio padają na liście, trzeba go przenieść w głąb pokoju (dotyczy to głównie okresu letniego).

Liście mogły też pokryć się plamami na skutek nadmiernego podlewania albo wręcz przeciwnie - chwilowego wysuszenia podłoża. Warto więc sprawdzić, czy korzenie nie są nadgniłe, a w razie konieczności przesadzić roślinę do świeżego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5).

Jesienią, gdy zaczynają grzać kaloryfery, roślina cierpi z powodu zbyt suchego i ciepłego powietrza. Wtedy należy ją często spryskiwać wodą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego cissus gubi liście