Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Redakcja Pressland

Palisady betonowe cieszą się ogromną popularnością z uwagi na łatwą dostępność, stosunkowo niską cenę, ale też trwałość. Odpowiednie dobranie palisady pod względem koloru jak i kształtu pozwala urządzić ogród w wyjątkowym stylu a dość często poprawić jego estetykę. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością - ogród ma wyglądać stylowo, ale nie topornie.

Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć
shutterstock

Po co montować palisadę?

Palisada nie tylko będzie pełnić funkcję dekoracyjną ogrodu, ale też może wzmocnić oraz wykończyć alejki ogrodowe. Dodatkowo, pozwoli ustabilizować nasypy i zabezpieczyć ziemię przed obsypywaniem. Obrzeża palisadowe idealnie sprawdzą się, jako sposób na wytyczenie grilla ogrodowego, paleniska czy ozdobnego gazonu. Można nimi wyznaczać także kolejne stopnie schodów zewnętrznych. Sposobów wykorzystania palisad jest bez liku. Im więcej osób tym więcej pomysłów. Z uwagi na ich wytrzymałość, możliwości aranżacyjne ogranicza jedynie upodobania właściciela i jego wyobraźnia.

Jaką palisadę wybrać?

Palisady betonowe polecamy stosować w ogrodach, w których wszelkiego rodzaju nawierzchnie wykonano przy użyciu kostki betonowej. Warto zadbać, by palisada była kolorystycznie dopasowana do ścieżki – można postawić na ten sam kolor, bądź wybrać inny, tworząc kontrastowe połączenie. Palisady betonowe można również umieszczać w obrębie nawierzchni żwirowych. Najczęściej, palisady mają za zadanie oddzielenie od siebie pewnych fragmentów ogrodu. Pamiętajmy jednak, że jej umieszczenie nie jest gwarancją, że rośliny nie przerosną poza nią, choć łatwiej kontrolować ich wzrost. Palisadę betonową polecamy umieścić w ogrodach, które urządzone są w nowoczesnym stylu.

Jak już wspominaliśmy – palisady dostępne są w różnej kolorystyce. Najczęściej szarej bądź ceglastej, choć dostępne są również grafitowe, żółte czy imitujące kamień naturalny. Poza kolorem ważną rolę odgrywa również kształt palisady. Wyróżnić możemy:

-        palisady o nierównym kształcie, której najczęściej imitują kamień naturalny stanowiąc jego tańszą alternatywę. Sprawdzą się w wielu ogrodach – tych urządzonych w nowoczesnym jak i wiejskim stylu jak i tych urządzonych bez przewodniego stylu.

-        palisady okrągłe – idealne tak jak wcześniejsze do każdego ogrodu. Najczęściej średnica takiej palisady do 10 cm. Dostępne są jednak w różnych wysokościach od 30 cm do 100 cm. Pozwolą one nie tylko oddzielić teren rabaty od trawnika, ale też umocnić skarpę.

-        palisady o kanciastym kształcie – idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, ale też w ogrodach formalnych, w których symetria odgrywa ważną rolę. Kanciasta palisada może również posłużyć do wykończenia schodów.

Jak zamontować palisadę?

Bez względu na rodzaj wybranej palisady, jej montaż odbywa się jednakowo. Najczęściej montuje się ją na warstwie podsypki. Podsypka powinna stanowić wymieszany piach z cementem, tak by możliwe było dobre ustabilizowanie palisad. Chcąc zapewnić lepsze utrzymanie palisad warto pod podsypką umieścić warstwę gruzu bądź żwiru, które dodatkowo zwiększą stabilność elementów. Jeśli palisada ma wyznaczać granicę szlaku komunikacyjnego warto zalać wykop warstwą chudego betonu – wystarczy ok. 10 cm. Pamiętajmy, że ważną rolę odgrywa głębokość wykopów. Najczęściej osadza się je na około 1/3 wysokości. Trudniejsze może okazać się umieszczenie palisady na podmokłym gruncie – wówczas warto zadbać o odpowiednie zdrenowanie terenu. Układanie palisad nie jest trudne – jedynie ułożenie palisad okrągłych może być bardziej pracochłonne, gdyż każdy element musi idealnie stykać się ze sobą. Pamiętajmy, by bez względu na kształt palisady układać je przy wykorzystaniu poziomicy, dzięki czemu uda się Państwu osiągnąć idealny efekt. Po ułożeniu i zastygnięciu betonu warto zadbać o zlikwidowanie przestrzeni znajdujących się między palisadami a ziemią – wystarczy dosypać i odpowiednio rozprowadzić odrobinę ziemi.

Skomentuj:

Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć