Wykończenie ścian i sufitów

Wykończenie ścian nie musi być standardowe - tynk i farba to nie jedyne metody na to, aby zapewnić sobie piękną przestrzeń we własnym domu. Aktualnie ilość rozwiązań jest bardzo duża i coraz więcej osób wykańcza ściany w sposób niebanalny - na przykład z użyciem pleksi, blachy lub kamienia.

Wykończenie ścian z użyciem takich materiałów nie jest niczym nowym - bardzo często znajdujemy je w bankach, urzędach czy innych obiektach użyteczności publicznej. Czy jednak sprawdzają się w warunkach domowych? Otóż tak - pleksiglas jest na ten przykład doskonałym materiałem wykończeniowym w łazienkach, ze względu na swoją wodoodporność. Blacha nierdzewna używana jest najczęściej w kuchniach, ale w przypadku urządzania wnętrz w stylu rustykalnym lub industrialnym można sięgnąć także po miedź albo mosiądz.

Wykończenie ścian kamieniem to alternatywa dla klasycznych płytek ceramicznych. Okładziny z kamienia są bardzo piękne i cieszą oko naturalnymi fakturami oraz cała gamą niezwykłych kolorów. Dodatkowo cechują się bardzo dużą łatwością zmywania i pielęgnacji. Kamienne płytki układa się tak samo jak ceramikę i nie ma obaw, że do instalacji takiego pokrycia potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt i wizyta kamieniarza. Warto pamiętać, że porowate kamienie wymagają dodatkowej impregnacji, która zabezpieczy je przed brudem.

Wykończenie sufitu - sufit ma wpływ na proporcje pomieszczenia. Warto pamiętać, że sufit może przyciągać kolorem, kształtem, detalami. Pomalowany intensywnym kolorem sprawi, że pomieszczenie wyda się szersze. Elementem, który zawsze zwracają uwagę sufity, są oprawy oświetleniowe. Coraz chętniej sięgamy po sztukateryjne detale z przeszłości, jak: rozety, gzymsy, listwy czy kasetony. One uszlachetniają wystrój wnętrza, kierują oko patrzącego na sufit, do tego ozdabiają i organizują gładką powierzchnię sufitu.