Jak urządzić niewielki pokój dla nastolatka – kilka praktycznych wskazówek
Czasami małe wnętrza bywają dość problematyczne do wygodnego urządzenia. Nie oznacza to jednak, że nie da się zbudować w nich przytulnych warunków do codziennego funkcjonowania. Nawet jeśli mowa o szczególnie wymagających przestrzeniach, do jakich niewątpliwie zalicza się organizacja pokoju dla nastolatka.
Jakie wyposażenie powinno trafić do małego pokoju młodzieżowego? Czy warto wprowadzać do niego dekoracje? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Wielofunkcyjny pokój dla nastolatka
Pokój dla dziecka to przestrzeń uniwersalna, która musi odpowiadać na zróżnicowane potrzeby młodego użytkownika. A tych w przypadku nastolatka bywa naprawdę sporo. Przede wszystkim wnętrze powinno zapewniać wygodne i bezpieczne warunki do swobodnego wykonywania różnych czynności – w ramach odpoczynku, nauki, relaksu czy przyjmowania przyjaciół.
Równocześnie aranżacja przestrzeni musi też tworzyć spójną, harmonijną całość – o walorach estetycznych, które odpowiadają mieszkańcowi, a nawet wyrażają jego własne upodobania i osobowość. Wymaga to wszystko dobrego zaplanowania przestrzeni, by była stylowa i funkcjonalna. Czy rzeczywiście jest to możliwe, jeśli nie dysponuje się zbyt dużym metrażem?
Podstawowe wyposażenie pokoju młodzieżowego
Aby zbudować pokój nastolatka, przede wszystkim należy zacząć od doboru odpowiednich mebli. Podstawą jest oczywiście wygodne łóżko, koniecznie z prawidłowo dobranym materacem (dobra wielkość, miękkość i duża trwałość). Spory wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie: Rekuku.pl. Oprócz tego niezbędne jest biurko, szafa na ubrania i inne przedmioty, a także szafka nocna bądź stolik przy łóżku.
Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? O ile powinno się walczyć o to, by zmieścić pełnowymiarowe łóżko, które zagwarantuje wygodny sen, o tyle można pomyśleć o składanych blatach biurkach lub szafach wnękowych z przesuwnymi drzwiami. Pozwala to znacząco ograniczyć stałe wykorzystanie przestrzeni oraz zwiększyć jej funkcjonalność. Dodatkowo warto pamiętać, że w małej przestrzeni dobrze prezentują się proste, minimalistyczne elementy wyposażenia – bez nadmiernych ozdobników.
Jakie kolory wykorzystać w niewielkim wnętrzu?
Ciasne pomieszczenia aranżujmy z wykorzystaniem jasnych barw. Mogą to być uniwersalne odcienie bieli, szarości lub beżu, które bez trudu łączą się z pojedynczymi akcentami mocniejszych barw (dopasowanych do upodobań młodego człowieka). Postawienie na jasne ściany, podłogi i wyposażenie optycznie powiększa wnętrze i wprowadza do niego nieco więcej światła. To też wariant ponadczasowy, dający wrażenie czystości, który da się łatwo zaadoptować do różnych oczekiwań.
Oprócz tego dobrym pomysłem jest wprowadzenie lustra. Nie tylko sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, ale też potrafią pełnić bardzo praktyczne funkcje. Wykorzystuje się je przy toaletkach (mniejsze modele stojące), zawiesza na ścianach lub montuje na powierzchni drzwi przesuwnych szafy – takie tafle przydają się do dopracowywania codziennych stylizacji przed wyjściem z domu.
Akcesoria i dekoracje – jak urządzić mały pokój?
Czy, jeśli nie ma się zbyt dużej przestrzeni, warto wprowadzać do pokoju nastolatka dekoracje? Wszystko zależy od wybranych akcesoriów. Dobrze sprawdzają się choćby praktyczne tekstylia, które równocześnie zdobią i spełniają praktyczne role. Stosuje się na przykład wielobarwne poduszki, dywany i zasłony (lub rolety). To szybki, tani i wygodny sposób na dopracowanie aranżacji, który daje łatwość w regularnym modyfikowaniu wyglądu, bez generowania olbrzymich wydatków.
Innym sposobem jest zastosowanie ciekawych opraw oświetleniowych (sufitowych, ściennych lub stojących) – należy dopasować je do specyfiki wnętrza oraz preferencji nastolatka. Same lampy bywają dekoracją. Klimat wnętrza buduje również samo światło, które sprawia, że przestrzeń nabiera nietuzinkowego charakteru.
Wygoda i funkcjonalność w ciasnych wnętrzach
Niewielkie pokoje wymagają dobrego przemyślenia wszystkich detali, by uzyskać wnętrze wygodne, piękne i funkcjonalne. Stosując się jednak do kilku zasad: prostota, jasne odcienie, ograniczenie detali ozdobnych, udaje się zbudować każdą przestrzeń, w tym idealny pokój dla nastolatka.
- Więcej o:
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym
RoletyAlu – Twoje źródło niezawodnych rolet i bram garażowych