Wodne ogrzewanie podłogowe - metody wykonania i koszty

Karol Chołuj

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe.

Rury grzejne wodnego ogrzewania podłogowego mocowane do maty systemowej klipsami za pomocą specjalnego przyrządu
Rury grzejne wodnego ogrzewania podłogowego mocowane do maty systemowej klipsami za pomocą specjalnego przyrządu
Fot. Viessmann
Decyzję o wykonaniu wodnego ogrzewania podłogowego (określanego w skrócie jako podłogówka) najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu architekt uwzględni wówczas wysokość płyty grzewczej (dla podłogi na gruncie, razem z warstwą izolacji może to być około 18 cm) i skoryguje wysokość stropów czy osadzenia okna balkonowego.

Następnie projektant instalacji sanitarnych - na podstawie strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach - dobierze właściwą średnicę rur grzejnych, ich rozstaw, a także długość obiegów grzewczych. Dlatego, jeśli w trakcie budowy zmienimy na przykład wielkość okien lub grubość izolacji ścian zewnętrznych, powinniśmy go o tym poinformować. W przeciwnym razie ogrzewanie podłogowe może źle działać i nie zapewni odpowiedniej temperatury w domu.

Należy też ustalić z projektantem, w których pomieszczeniach znajdą się elementy trwałej zabudowy, ponieważ w tych miejscach nie układa się podłogówki (np. w łazience pod brodzikiem i wanną, w kuchni pod dolnymi szafkami).

Ponieważ ogrzewanie to wymaga zasilania wodą o temperaturze nieprzekraczającej 55 st.C, sprawdza się zatem najlepiej w domach dobrze ocieplonych i we współpracy z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła.

Metody wykonania podłogówki

Do wyboru są dwie metody - tradycyjna (inaczej mokra) oraz sucha. Pierwszą (bardziej popularną ze względu na niższą cenę) układa się na gruncie lub na stropie nad parterem. Drugą - szybszą i lżejszą - stosuje się na stropie o małej nośności (na przykład drewnianym).

W metodzie tradycyjnej szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podkład betonowy (przez fachowców nazywany chudziakiem) został dobrze wypoziomowany. Jest on bowiem podstawą do montażu kolejnych warstw ogrzewania. Na nim układa się polietylenową folię, aby wilgoć nie przenikała do instalacji, a potem izolację termiczną ze styropianu o odpowiedniej twardości. Układamy ją na przemian warstwowo - na spód płyty styropianowe o grubości 5 cm, a dopiero na nie poprzecznie te 4 cm. Następnie powierzchnię przykrywamy 2,5 cm systemowymi matami z polietylenową folią, która ma nadrukowaną podziałkę ułatwiającą właściwe rozplanowanie pętli grzejnych. W innych rozwiązaniach rurę układa się w fabrycznie wykonanych kanałach lub wytłoczeniach w płytach styropianowych.

Ile to kosztuje podłogówka

Nakłady inwestycyjne, jakie poniesiemy na zakup materiałów przeznaczonych na wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego w domu metodą mokrą, wynoszą około 115 zł/m2 (brutto).

Jest to cena katalogowa, a więc nieco zawyżona, gdyż instalatorzy powszechnie stosują rabaty. Cena obejmuje maty systemowe, ale bez styropianu podkładowego i rozdzielacze ze stali nierdzewnej ze wskaźnikami przepływu. Jeśli dodamy do tego jeszcze regulację temperatury za pomocą termostatów pokojowych, koszty instalacji wzrosną do 154 zł/m2 (brutto).

Koszt robocizny (netto), w zależności od wielkości inwestycji i zakresu prowadzonych prac wynosi 20-45 zł/m2.

Ceny (orientacyjne) pochodzą ze stycznia 2014

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Wodne ogrzewanie podłogowe - metody wykonania i koszty