Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty

Karol Chołuj, Red

Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Decyzję o wykonaniu wodnego ogrzewania podłogowego (określanego w skrócie jako podłogówka) najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu architekt uwzględni wówczas wysokość płyty grzewczej (dla podłogi na gruncie, razem z warstwą izolacji może to być około 18 cm) i skoryguje wysokość stropów czy osadzenia okna balkonowego.

Następnie projektant instalacji sanitarnych - na podstawie strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach - dobierze właściwą średnicę rur grzejnych, ich rozstaw, a także długość obiegów grzewczych. Dlatego, jeśli w trakcie budowy zmienimy na przykład wielkość okien lub grubość izolacji ścian zewnętrznych, powinniśmy go o tym poinformować. W przeciwnym razie ogrzewanie podłogowe może źle działać i nie zapewni odpowiedniej temperatury w domu.

Należy też ustalić z projektantem, w których pomieszczeniach znajdą się elementy trwałej zabudowy, ponieważ w tych miejscach nie układa się podłogówki (np. w łazience pod brodzikiem i wanną, w kuchni pod dolnymi szafkami).

Ponieważ ogrzewanie to wymaga zasilania wodą o temperaturze nieprzekraczającej 55 st.C, sprawdza się zatem najlepiej w domach dobrze ocieplonych i we współpracy z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła.
 

Ogrzewanie podłogowe wodne: wykonanie

Do wyboru są dwie metody - tradycyjna (inaczej mokra) oraz sucha. Pierwszą (bardziej popularną ze względu na niższą cenę) układa się na gruncie lub na stropie nad parterem. Drugą - szybszą i lżejszą - stosuje się na stropie o małej nośności (na przykład drewnianym).

W metodzie tradycyjnej szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby podkład betonowy (przez fachowców nazywany chudziakiem) został dobrze wypoziomowany. Jest on bowiem podstawą do montażu kolejnych warstw ogrzewania. Na nim układa się polietylenową folię, aby wilgoć nie przenikała do instalacji, a potem izolację termiczną ze styropianu o odpowiedniej twardości. Układamy ją na przemian warstwowo - na spód płyty styropianowe o grubości 5 cm, a dopiero na nie poprzecznie te 4 cm. Następnie powierzchnię przykrywamy 2,5 cm systemowymi matami z polietylenową folią, która ma nadrukowaną podziałkę ułatwiającą właściwe rozplanowanie pętli grzejnych. W innych rozwiązaniach rurę układa się w fabrycznie wykonanych kanałach lub wytłoczeniach w płytach styropianowych.
 

Podłogówka: ile to kosztuje? CENA

 • Nakłady inwestycyjne, jakie poniesiemy na zakup materiałów przeznaczonych na wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego w domu metodą mokrą (materiały budowlane, materiały hydrauliczne) wynoszą około 15-20 zł/m2 (brutto). 
 • Koszt robocizny (netto), w zależności od wielkości inwestycji i zakresu prowadzonych prac wynosi 25-45 zł/m2.
 • Do tego konieczny będzie zakup sterownika i jego montaż (300-600zł)
Jest to cena katalogowa, a więc nieco zawyżona, gdyż instalatorzy powszechnie stosują rabaty. Cena obejmuje maty systemowe, ale bez styropianu podkładowego i rozdzielacze ze stali nierdzewnej ze wskaźnikami przepływu. Jeśli dodamy do tego jeszcze regulację temperatury za pomocą termostatów pokojowych, koszty instalacji wzrosną do 150 - 180  zł/m2 (brutto).

Ogrzewanie podłogowe: wady

 • Koszt instalacji podłogowej jest o 30% wyższy niż instalacja i montaż grzejników
 • Nagrzewanie i studzenie tego systemu następuje wolniej niż innych systemów
 • Instalację opłaca się tylko wykonywać w nowopowstających domach i mieszkaniach
 • Każda awaria wymaga usuwania położonej na instalacji podłogi czyli najczęściej skuwania płytek 
 • Instalacja ta wymaga projektu wykończenia pomieszczenia by uniknąć umieszczenia na nim ciężkich mebli czy armatury. 

Kiedy nie warto wykonywać podłogówki?

 • Nieopłacalne jest instalacja wodna na mniejszej powierzchni niż kilkadziesiąt m2, bo koszty hydraulicznej armatury i automatyki sterującej są bardzo wysokie. Ze względu na poziom skomplikowania prac robocizna jest też relatywnie droga. 
 • Nie warto inwestować w podłogówkę tam gdzie planujemy podłogę z drewnianych desek bo drewno jest świetnym jest świetnym izolatorem i nie będzie przepuszczać ciepła
 • Jeśli mamy już podłogę to nie warto jest skuwać by położyć instalację 
 • Ze względów zdrowotnych lepiej zrezygnować z ogrzewania podłogowego w sypialni
 • W pomieszczeniu gdzie zdecydujemy się na puszysty dywan zrezygnujmy z ogrzewania podłogowego
 • W łazience ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się też w strefie prysznica z brodzikiem z konglomeratu

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Skomentuj:

Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty