Koszt budowy domu

Koszt budowy to coś, co sprawia, że wiele osób odkłada decyzję o swoim własnym domu w nieskończoność. I nie można się tu dziwić - to bardzo poważna decyzja, a przerwanie budowy z powodu braków środków to nic miłego. Uśredniona cena standardowego domu nie istnieje, gdyż ilość pieniędzy potrzebna na takie przedsięwzięcie zależna jest od bardzo wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy metraż domu, jego kubaturę, stopień skomplikowania bryły architektonicznej, sposoby budowania, a nawet od części kraju, w której położona jest działka.

Koszt budowy przez zatrudnioną firmę jest zwykle znacznie większy, niż w przypadku inwestycji realizowanej sposobami gospodarskimi. Cena wybudowania domu jest w tym wypadku niższa o marżę firmy, cześć kosztów wykonawców i materiałów. Szacuje się, że dom budowany samodzielnie jest tańszy o około 15 procent w stosunku do budynku stawianego przez zatrudnioną ekipę.

Koszt budowy to jednak nie wszystko - dodatkowo trzeba będzie zapłacić za podłączenie instalacji, uzbrojenie działki, wykonanie planów i pomiarów, wszelkie niezbędne pozwolenia. Dom to nie tylko cegły i praca doświadczonego budowlańca - wszelkie papiery i formalności również znacząco podnoszą cenę inwestycji.