Renowacja dachu z blachy
Sekret utrzymania stalowego pokrycia dachowego w idealnym stanie jest prosty. Składają się na niego wybór produktu wysokiej jakości oraz odpowiednia konserwacja. Ta ostatnia nie jest kłopotliwa, wymaga jednak stosowania się do kilku podstawowych zasad.
Jakość blachy do krycia dachu
Pokrycia dachowe są nieustannie testowane przez czynniki atmosferyczne - słońce, opady (w tym agresywne kwaśne deszcze) i zmieniającą się wraz z porami roku temperaturę (latem nawet do +60 st. C, zimą do -30 st. C).
Na ich działanie szczególnie wrażliwe są pokrycia z powlekanej blachy stalowej, zarówno tej profilowanej, jak i płaskiej. Odkształcają się one pod wpływem różnic temperatury - na powierzchni powstają wówczas drobne pęknięcia, które z biegiem czasu mogą korodować. O tym, jak szybko to nastąpi, decyduje jakość blachy, a dokładniej - grubość jej stalowego rdzenia i rodzaj powłok ochronnych, które jednocześnie nadają pokryciu kolor. Na szczęście blachę dachową da się odnowić. Trzeba jedynie wiedzieć, jak to zrobić.
Decyzja dotycząca nowego koloru pokrycia nie jest łatwa. Choć możliwości jest wiele, to lepiej nie eksperymentować i wybierać odcienie farb z palety tradycyjnie stosowanej do malowania pokryć - zielone, brązowe, czerwone. Dach żółty lub niebieski na pewno będzie się wyróżniał wśród innych, niekoniecznie jednak korzystnie.
Dlaczego blacha się niszczy
Powlekane blachy dachowe renomowanych producentów zachowują swoją trwałość zwykle przez 10-20 lat. Największe znaczenie ma jakość blachy na dach. Optymalną ochronę przed korozją zapewnia grubość powłoki cynkowej wynosząca przynajmniej 20 mikronów z każdej strony (co daje nam masę 275 g/m2).
- Zmiana koloru, zwana przez fachowców kredowaniem, jest wynikiem działania promieniowania UV. To, jak szybko pokrycie będzie tracić kolor, zależy od powłoki ochronnej. Bardziej trwała pod tym względem jest powłoka poliuretanowa.
- Rdza pojawia się wskutek uszkodzenia powłoki ochronnej. Najczęstszym tego powodem jest docinanie blachy szlifierką kątową, której użycie jest niewskazane. Przyczyną mogą być również ścinki i opiłki powstałe podczas docinania blachy i nieusunięte po zakończeniu montażu. Powodem zarysowania może być też gałąź drzewa rosnącego w pobliżu domu lub zwierzęta (ptaki, kuny), dla których wejście na dach nie jest dużym problemem. Niszczenie pokrycia z blachy przyspiesza również chodzenie po niej w butach z twardą podeszwą. Łatwo w ten sposób zniekształcić profil pokrycia lub porysować dość cienką powłokę. Jeśli konieczne jest wejście na dach, to tylko w miękkim obuwiu.
- Łuszczenie się farby jest wadą materiału - wynikiem nieprawidłowo nałożonego lakieru. Procesu tego nie da się zatrzymać. Podlega reklamacji i wymianie pokrycia u producenta.
Fot. Piotr Wolny
Przegląd dachu krytego blachą
Właściwie ułożone pokrycie z blachy w pierwszych latach użytkowania nie powinno sprawiać poważniejszych kłopotów. Większość zanieczyszczeń zmywa deszcz. Warto jednak już od samego początku regularnie, co najmniej dwa razy do roku (wiosną i przed zimą) obejrzeć dach. Można to wprawdzie zrobić samodzielnie (ale trzeba być zabezpieczonym przed upadkiem), jednak lepiej zlecić te prace firmie dekarskiej, zwłaszcza gdy dach jest nowy i jeszcze na gwarancji. Dokładniejsza kontrola dachu powinna być przeprowadzana co pięć lat.
Przed przeglądem powierzchnię dachu należy umyć. W zasadzie powinno wystarczyć samo spłukanie strumieniem wody pod ciśnieniem (do 50 bar). Większe zabrudzenia i mech można usunąć, stosując specjalnie dobrany środek do powierzchni powlekanych. Z uporczywymi plamami postępujemy podobnie. Dodatkowo, można je przemyć białym alkoholem. Nie powinno się w tym celu używać agresywnych detergentów i środków chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu - mogą one go uszkodzić i zmienić kolor powłoki.
Uwaga! Wcześniej należy sprawdzić, czy preparat czyszczący nie będzie wchodził w reakcję chemiczną z powłoką ochronną blachy.
Mycie dachu ma duże znaczenie dla trwałości pokrycia domów, zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu terenów przemysłowych. Blachy z powłoką są bowiem szczególnie wrażliwe na szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu - sadzę oraz związki siarki, chloru i azotu. Nieusuwane, w połączeniu z wodą i promieniowaniem UV, mogą w konsekwencji prowadzić do pękania powierzchni powłoki.
Dopiero po umyciu dachu, da się ocenić jego stan i ustalić zakres ewentualnych prac. Szczególnie dokładnie należy obejrzeć wszelkie newralgiczne miejsca - obróbki blacharskie wzdłuż okapu, koszy dachowych, wokół kominów i okien połaciowych.
Ile kosztuje przegląd dachu?
Ceny za przegląd pokrycia wraz z jego myciem są kalkulowane indywidualnie. Zaczynają się od 5 zł/m2 (netto), a mogą sięgnąć nawet 40 zł/m2, jeśli do czyszczenia zostaną użyte certyfikowane środki czyszczące.
Naprawa drobnych uszkodzeń blachy
Niewielkie uszkodzenia powinno się naprawiać niezwłocznie, by nie powiększały się i nie stały się ogniskiem korozji. Przed malowaniem dachu uszkodzone miejsca należy oczyścić i odtłuścić białym alkoholem. Jeśli pojawiła się rdza, wcześniej koniecznie trzeba ją usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym.
Zarysowania można pokryć ogólnodostępnymi farbami, pod warunkiem że są one przeznaczone do malowania dachów (używamy do tego jak najmniejszego pędzelka). Naprawiane miejsce powinno mieć kolor dobrany do reszty pokrycia.
Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy jedna warstwa farby. Gdy jednak sięga głębiej, zaleca się położenie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej.
Ile kosztuje naprawa drobnych uszkodzeń blachy
Właściwie przy niewielkich zarysowaniach ogranicza się on tylko do zakupu odpowiedniego lakieru zaprawkowego (cena: 20-30 zł/150 ml). Dekarze mogą zamalować drobne ubytki przy okazji przeglądu i mycia dachu.
O odnowiony dach należy dbać tak samo jak o nowy. Firma wykonująca malowanie daje zwykle 2 lata gwarancji na usługę. Jeśli użyto dobrych, polecanych przez producentów farb, a całość prac została wykonana fachowo, takie pokrycie będzie miało podobną trwałość jak nowe i będzie tak wyglądało przez kilkanaście lat.
Czytaj więcej o drobnych naprawach dachów o różnych pokryciach
Wymiana pojedynczych arkuszy blachy
Gdy blacha na dachu jest dziurawa, trzeba wymienić cały arkusz. Nie ma z tym większego problemu, jeśli mamy odpowiedni zapas materiału, co jednak rzadko się zdarza. Jedynym wyjątkiem jest oferowana od kilku lat blachodachówka modułowa lub panelowa, która jest dostępna w magazynach "od ręki".
Zdecydowanie trudniej jest z blachodachówkami ciętymi na wymiar, ponieważ przygotowuje się je na konkretne zamówienie. Ich dobieranie do starego pokrycia jest dość problematyczne. Jeśli pokrycie zostało zakupione dawno, w firmie, która już nie istnieje albo przestała produkować interesujący nas model blachy, to dopasowanie nowych elementów jest prawie niemożliwe.
Niełatwy jest też dobór koloru nowych arkuszy. Trzeba wiedzieć, że odcień pokrycia leżącego na dachu dłuższy czas zmienia się pod wpływem czynników atmosferycznych, i nawet jeśli uda się idealnie dobrać barwę nowych arkuszy, będą się one wyróżniać intensywnością koloru. Nie ma to większego znaczenia, gdy uszkodzona blacha znajduje się w mało widocznym miejscu. Jeżeli jednak jest na przykład na środku połaci, po jej usunięciu można zamocować jeden z arkuszy leżących przy szczycie, a zamiast niego ułożyć nowy.
Ile kosztuje wymiana pojedynczych arkuszy blachy
Koszt wymiany arkuszy blachy zależy od liczby potrzebnych arkuszy. Wymiana pojedynczego elementu nie jest szczególnie droga. Dekarze mogą to zrobić podczas drobnych napraw.
Nowe arkusze blachy - wymienione lub ułożone na dobudowanej części domu - będą się wyróżniać od tych, które leżą na dachu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu ten kontrast będzie się zacierał
Malowanie całej powierzchni
Jeśli duża powierzchnia pokrycia odbarwiła się, konieczne jest jego przemalowanie. Trudno określić dokładnie moment, kiedy trzeba będzie je przeprowadzić. Trwałość poszczególnych powłok zależy od wielu czynników: od ich kolorów i rodzajów, lokalnych warunków klimatycznych i kąta nachylenia dachu. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy powłoka się zużyje, pokrycie jest nadal chronione warstwą cynku.
Przed rozpoczęciem prac trzeba ocenić stan starej powłoki, sprawdzając, czy dobrze przylega ona do blachy. Konieczne jest też usunięcie rdzy i resztek łuszczącej się farby oraz umycie i odtłuszczenie dachu. Dach zmywa się dokładnie wodą pod ciśnieniem i pozostawia do wyschnięcia. Dopiero wtedy można go malować.
Farbę powinno się nanosić na podłoże o temperaturze 15-30 st. C. Przy temperaturze powietrza 30 st. C blacha może się nagrzać nawet do ponad 50 st. C.
Liczba i grubość nałożonych powłok zależy od stopnia agresywności korozyjnej środowiska. Dla trwałej ochrony anty- korozyjnej minimalna grubość powłoki powinna wynosić 150 mikronów. To zapewni ochronę blachy na co najmniej 5 lat. Każda następna warstwa farby zwiększa jej trwałość nawet o kilka lat.
Farbę natryskuje się agregatem hydrodynamicznym, w odstępach czasu pozwalających im na przeschnięcie. By zapewnić lepszą przyczepność kolejnej warstwy, przed jej nałożeniem poprzednią się matuje.
Odmalowanie wszystkich połaci nie jest łatwym zadaniem, dlatego lepiej zlecić je specjalistom. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem, malowaniem oraz zabezpieczaniem dachów krytych wszystkimi rodzajami pokryć. Warto korzystać z ich usług, gdyż dysponują one odpowiednim sprzętem i doświadczeniem (praca na wysokości!).
Ile kosztuje malowanie dachu z blachy
Zależy od powierzchni dachu i stopnia jego zniszczenia. Oszacować koszty usługi pomogą nam kalkulatory zamieszczane na stronach internetowych firm profesjonalnie zajmujących się malowaniem dachów.
Najwięcej problemów stwarzają blachy powlekane akrylem ze związkami silikonowymi (produkowane w latach 1997-2003). Niełatwo dobrać do nich odpowiednią farbę renowacyjną. Trzeba liczyć się z tym, że odnawianie pokrycia będzie drogie. Cena zaczyna się od 30 zł/m2, a firm wykonujących taką renowację jest niewiele. Dla porównania - malowanie dachu z blachy stalowej powlekanej czystym akrylem kosztuje 16-22 zł/m2 (z użyciem produktów z najwyższej półki).
Fot. Grupa Biotop
Powierzchnię dachu gruntuje się farbą antykorozyjną, a po jej wyschnięciu nanosi się środek odtłuszczający
Wymiana całego pokrycia z blachy
Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie niełatwe i wymagające nie tylko zatrudnienia dobrych fachowców, ale też dobrej pogody - po zdjęciu starego pokrycia potrzebujemy przynajmniej kilkunastu dni na położenie nowego, a dom nie powinien być w tym czasie narażony na duże opady czy silne wiatry.
Fot. Ruukki
Aby skrócić czas remontu dachu, nowe pokrycie najlepiej wykonać z blachy modułowej. W przeciwieństwie do blachodachówek w arkuszach ciętych na wymiar - jest ona dostępna od ręki
Wybierając nową blachę, nie kierujmy się tylko jej ceną i wyglądem. Ważne jest również to, gdzie dom stoi. Do krycia dachu domu położonego w pobliżu lasu, na zadrzewionej działce, najlepiej będzie kupić blachodachówkę z powłoką z połyskiem. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, to bardzo łatwo się je zmywa. Z kolei nad morzem, gdzie zasolenie powietrza jest duże, oraz na terenach przemysłowych, zalecane jest stosowanie pokryć z powłokami o wysokiej klasie korozyjności C5.
Sam demontaż starego pokrycia z blachy nie jest trudny. Najwygodniej zacząć od góry, odkręcając wkręty lub haftry (stosowane przy blasze płaskiej), które mocują blachę do łat.
Ile kosztuje wymiana pokrycia z blachy
Na koszty wymiany pokrycia składa się zakup nowego, jak również sprawdzenie stanu wstępnego krycia i więźby dachowej. Chociaż pokrycie z blachy jest lekkie, to przed przystąpieniem do jego układania, często niezbędne jest naprawienie lub wzmocnienie poszczególnych elementów istniejącej konstrukcji, a także skorygowanie geometrii dachu. Zakres prac - a więc i ich koszt - może być zróżnicowany: od pojedynczych elementów, przez wymianę krokwi, nawet po montaż nowej więźby, gdy istniejąca jest spróchniała lub zagrzybiona. Wycena robiona jest więc indywidualnie.
Przy okazji renowacji pokrycia z blachy warto odnowić również rynny i rury spustowe. Najczęściej są one wykonane z powlekanej blachy ocynkowanej. Zaletą tego jest też możliwość pomalowania orynnowania w kolorze pokrycia.
Prace przebiegają dokładnie tak samo, jak przy pokryciu z blachy. Należy dokładnie oczyścić powierzchnię rynny i pomalować ją farbą. Nadają się do tego te same farby, których używa się do pokryć dachowych. Mają one bardzo dobrą przyczepność nie tylko do wszystkich podłoży metalowych, ale i niemetalowych: eternitu, papy, cegły, betonu, tynku, a także plastiku. Nie wolno stosować do tego farb ftalowych i chloro-kauczukowych. Powłoki przez nie utworzone nie są elastyczne - szybko się kruszą, pękają i tracą przyczepność do blach, a na południowych i zachodnich połaciach dachów szybko się łuszczą.
Ponadto tego rodzaju farby są mało odporne na promieniowanie UV.
- Więcej o:
Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu
Krycie blachą: na co zwrócić uwagę
Wydajność krycia blachą
Dach z blachy - ile to kosztuje?
Blachodachówka - jak ją dobrać?
Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?
Wymiana pokrycia dachowego
Rynny i rury spustowe: ile kosztuje system orynnowania?