Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida) a surfinia. Uprawa i pielęgnacja

Monika Latkowska, KJT

Petunia ogrodowa, zwana niegdyś zawieratką, należała do ulubionych roślin zarówno naszych prababć, babć, jak i mam.

petunia, balkon, taras,kwiaty na balkon
<B>KOLOROWE KWIATY.</B> każdej przestrzeni dodają uroku. Nie może ich także zabraknąć na tarasie. Szczególnie polecamy kwiaty pachnące, jak widoczna na zdjęciu petunia. Nie tylko od maja aż do przymrozków cieszy oczy burzą kwiatów, ale też pięknie pachnie wieczorami.
fot. Plantpol Zaborze

Petunia ogrodowa czyli indiański tytoń

Nazwa petunia wywodzi się od słowa petum, jakim rośliny te (a także spokrewniony z nimi tytoń) określali Indianie z dorzecza Amazonki. Dwa spośród 40 dzikich gatunków stały się rodzicami petunii ogrodowej (Petunia hybrida).

Roślina ta początkowo udawała się jedynie w skąpanych w słońcu krajach południowych. Na szczęście wyhodowano już odmiany, którym odpowiada także klimat północy. Szczególnie trwałe są te o nieco mniejszych kwiatach (np. seria Bravo, a szczególnie wyjątkowo obficie kwitnące okazy z grupy multiflora - m.in. seria Hurrah i Polo).

Jak wygląda petunia? 

Petunia to roślina kwitnąca, charakteryzująca się dzwonkowatymi lub lejkowatymi kształtami kwiatów o różnych rozmiarach i barwach. Kwiaty petunii występują w bogatej palecie kolorów, obejmującej białe, różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie oraz wielobarwne odcienie. Liście petunii są zazwyczaj owalne lub lancetowate, często gładkie lub lekko owłosione. Rośliny te mogą przybierać różne formy wzrostu, w tym kaskadowe i zwisające odmiany, idealne do wiszących doniczek, oraz bardziej zwarte, nadające się do pojemników lub rabat kwiatowych. Wysokość petunii może różnić się w zależności od odmiany, sięgając od 20 do 60 cm. Ich kwitnienie jest obfite i trwałe, występujące głównie w okresie letnim, utrzymujące się aż do jesieni. Niektóre odmiany petunii posiadają delikatny, przyjemny zapach, który dodaje dodatkowego uroku.

Petunie i surfinie. Kwiaty na tarasy i balkony

Petunia wielokwiatowa

Delikatniejsze są petunie wielkokwiatowe (z grupy grandiflora). Ich kielichy, osiągające średnicę ponad 10 cm, bywają niszczone przez silny deszcz lub wiatr. Tradycyjne petunie mają kielichy o szerokiej gamie barw: bywają białe, różowe, czerwone, błękitne, fioletowe i granatowe (seria Bravo liczy aż 18 kolorów!).

  • Pojawiły się też odmiany żółte, których kiedyś brakowało ('Sunshine' z serii Flash F1).
  • Mogą mieć białe lamówki ('Duo Violet') lub duży gwiaździsty wzór ('Blue and White').
  • Niektóre są bogato fryzowane ('Zorza Wieczorna') lub pełne ('Wimbledon', 'Valentine').

Petunie kaskadowe - Surfinie, Million Bells, Sylvana i in.

Kwiat petunia

Kwiaty petunii są charakterystyczne ze względu na ich szeroką gamę kolorów, od jasnych pasteli po żywe i intensywne barwy. Roślina ta jest często wykorzystywana do tworzenia kaskad roślinnych na doniczkach wiszących, co nadaje efektowny wygląd i ozdabia przestrzeń.

Petunia a surfinia

Przed dwudziestu laty zawitała do nas jej kuzynka - surfinia (należąca do tej samej rodziny psiankowatych), a za nią przybyła cała plejada podobnych do niej roślin, określanych wspólnym mianem petunii kaskadowych. Przebojem zdobyły one nasze balkony. Ich kariera nadal się rozwija, a najnowsze odmiany mają coraz ciekawsze kolory i coraz lepiej potrafią znosić kaprysy naszej aury. Również poczciwa petunia pod tym względem dotrzymuje im kroku.

Surfinia, Caskadia, Priscilla, Supertunia, Million Bells, Superbells, Sanguna... Oszałamiają obfitością kwiatów, a niektóre pięknym zapachem. Wiosną stawiają nas przed trudną decyzją, którą wybrać.

15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni

Surfinie czyli petunie kaskadowe

Gdy tylko rośliny te trafiły na nasz rynek, zrobiły natychmiast wielką furorę jako kwiaty do skrzynek balkonowych i wiszących doniczek. Pierwszą z tej grupy była surfinia - efekt pracy japońskich hodowców. Jest to roślina obficie kwitnąca, o bardzo długich pędach, dorastających do 2 m. Odznacza się także odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Obecnie nazwą tą objęto całą grupę odmian o różnej barwie kwiatów. Niemal jednocześnie na rynku pojawiła się grupa odmian petunii kaskadowych o nazwie Cascadia, wyhodowanych w Izraelu, a następnie inne, różniące się wielkością kwiatów i pokrojem: Sylvana, Fortunia, Million Bells, Carillon.

Petunie ogrodowe stare i nowe

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida) to jednoroczny gatunek mieszańcowy, który uzyskano przez skrzyżowanie dzikich gatunków rosnących w Ameryce Południowej. Aż trudno uwierzyć, że prace hodowlane nad petuniami rozpoczęto ponad 120 lat temu. Teraz ich kwiaty różnią się wielkością, kolorem (bywają białe, różowe, czerwone, fioletowe, liliowe, żółte). Niektóre mają postrzępione brzegi korony, żyłki na płatkach, białe pasy lub jasny środek. Są też petunie o pachnących kwiatach. Obecnie szczególnie popularne są odmiany heterozyjne (tzw. mieszańce F1), bujnie rosnące. Nowość ostatnich lat to petunie o pstrych liściach. Poszczególne odmiany różnią się także pokrojem i siłą wzrostu. Ich pędy osiągają długość od 40 do 80 cm.

Sklepy ogrodnicze oferują szeroki asortyment petunii. Każda z firm zajmujących się hodowlą i produkcją tych roślin stosuje własne systemy podziału i prezentuje różne serie odmianowe.

Uprawa petunii

Wszystkie petunie należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Sadzimy je w skrzynkach oraz w wiszących doniczkach i koszach (zwłaszcza petunie kaskadowe). Rozsadę najlepiej kupować w drugiej połowie maja, gdy minie groźba wystąpienia przymrozków. Rośliny umieszczamy również na kwietnikach oraz w pojemnikach różnego rodzaju.

Petunia ogrodowa - rozstawa

Petunii kaskadowych nie należy sadzić zbyt gęsto (w skrzynce długości 60 cm nie więcej niż dwie rośliny). Odmiany o długich pędach można wykorzystywać jako rośliny okrywowe na rabatach. Posadzone w gruncie szybko tworzą gęste kobierce.

Petunia ogrodowa - stanowisko

Petunie (zarówno ogrodowe, jak i kaskadowe) najlepiej rosną i najobficiej kwitną w pełnym słońcu.

Jakie doniczki na petunie

Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy i szybkie tempo wzrostu wymagają dużych pojemników i żyznego pod-łoża, zasobnego w składniki pokarmowe.

Jaka ziemia do petunii

Najlepsza jest ziemia o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-5,5), odznaczająca się dużą przepuszczalnością (w sprzedaży dostępne są gotowe podłoża dla petunii).

Petunia ogrodowa- podlewanie

Petunie trzeba systematycznie obficie podlewać, w okresie upałów i suszy nawet kilka razy dziennie.

Petunie ogrodowe - nawożenie

Te silnie rosnące rośliny należy dokarmiać płynnym nawozem co 7-10 dni. Najlepiej stosować specjalnie przeznaczoną dla nich odżywkę (np. Bioecor do surfinii, Planton S do surfinii, Witaminy dla rośliny - seria do petunii), zawierającą duże ilości związków żelaza. Są one niezbędne do bujnego wzrostu roślin, a ich niedobór powoduje żółknięcie liści.

Petunie ogrodowe - sadzonki

Kupując petunie kaskadowe, powinniśmy wybierać rośliny wyprodukowane przez specjalistyczne przedsiębiorstwa ogrodnicze, o czym informuje etykietka firmowa z nazwą odmiany, opisem i ewentualnie ze zdjęciem. Rozmnaża się je z sadzonek. Jednak sadzonki uzyskiwane z niepewnych źródeł, a także z własnych roślin, na których żerowały mszyce, pomimo że wyglądają zdrowo, zwykle są porażone wirusami. Szybko ulegają deformacjom i słabo kwitną.

Petunia ogrodowa - cena

Petunia to znana i lubiana roślina balkonowa, która tworzy długie kaskady kwiatowe. Cechuje się szybkim wzrostem, dobrym krzewieniem, niezwykle obfitym kwitnieniem i dobrą tolerancją na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Polecana jest do wiszących koszy, skrzynek balkonowych, pojemników stojących, a także na rabaty. Cena za paczkę 10 sadzonek to koszt 10 zł

Petunia ogrodowa - nasiona

Natomiast zdrową rozsadę odmian petunii rozmnażanych z nasion (w tym niektórych długopędowych) można uzyskiwać samemu, ponieważ wirusy nie przenoszą się przez nasiona.

W przypadku wyjątkowo urodziwych odmian F1, które uzyskuje się w wyniku krzyżowania konkretnych form rodzicielskich, nasiona (z natury drobne jak pył) poddaje się otoczkowaniu i pakuje w torebki po 5-10 sztuk. Należy wysiewać je w lutym lub marcu w bardzo widnym pomieszczeniu, a młode siewki przepikować.

Ciekawe serie petunii ogrodowych, kaskadowych i zwisających

  • Bravo F1 - bardzo obfite kwitnienie, zwarty pokrój
  • Flash F1 - bardzo duże kwiaty w szerokiej gamie barw, silny wzrost
  • Fantasy F1 - drobne liczne kwiaty, zwarty pokrój, niski wzrost
  • Hurrah F1 - wielkie kwiaty, szeroka gama barw, zwarty pokrój
  • Kahuna: silny wzrost (odmiany kaskadowe do wiszących pojemników)
  • Parade Plus F1 - rośliny rozkrzewione, regularny kulisty pokrój
  • Daddy F1 - duże żyłkowane kwiaty
  • Focus/Marathon F1 - obfite kwitnienie, rośliny silnie rozkrzewione, zwarty pokrój
  • Fantasy F1 - drobne kwiaty, rośliny karłowe przeznaczone do doniczek i wiszących koszy
  • Conchita - odmiany o zwisających pędach, drobnych liściach i bardzo licznych pojedynczych lub pełnych kwiatach średniej wielkości

Petunie odporne na choroby

Nowe odmiany petunii są coraz bardziej odporne na choroby. Przy niesprzyjającej pogodzie rośliny mogą zostać porażone przez grzyby pasożytnicze, co objawia się zamieraniem liści i zahamowaniem wzrostu. Teoretycznie można je opryskiwać środkami grzybobójczymi (Euparen, Kaptan, Ronilan). Jednak dokładne wykonanie zabiegu przy tak olbrzymiej masie zieleni jest trudne, co ogranicza jego efekt. W dodatku środki chemiczne mogą przedostać się na inne balkony i do mieszkań. W pewnym stopniu możemy ograniczyć choroby, usuwając porażone części.

Jakie petunie na balkon? 

Na balkonie dobrze sprawdzą się różne odmiany petunii, szczególnie te o zwisających pędach, które tworzą efektowne kaskady kwiatów. Oto kilka rodzajów petunii, które są popularne do uprawy na balkonie:

  • Surfinie (Surfinia): To jedna z najpopularniejszych odmian petunii na balkon. Mają długie, zwisające pędy o obfitych kwiatach. Surfinie występują w różnych kolorach i są wyjątkowo efektowne, tworząc kaskady kwiatów.
  • Petunie rabatowe (Petunia x hybrida): To kompaktowe odmiany petunii, które również mogą być uprawiane na balkonie. Wytwarzają gęste kępy kwiatów i są dostępne w szerokiej gamie kolorów.
  • Petunie grandiflora: To odmiany charakteryzujące się dużymi kwiatami o intensywnych barwach. Mogą być uprawiane zarówno w wiszących doniczkach, jak i w tradycyjnych pojemnikach na balkonie.
  • Milliflora: Odmiany te mają mniejsze kwiaty, ale są obfite w kwitnieniu. Idealnie nadają się do wiszących pojemników na balkonie.
  • Petunie pełnokwiatowe (Double Petunias): Te odmiany mają pełne kwiaty, co nadaje im dodatkową ozdobność. Są dostępne w różnych kolorach i mogą dodać elegancji balkonowi.

Skomentuj:

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida) a surfinia. Uprawa i pielęgnacja