Kanalizacja wewnętrzna i zewnętrzna, szambo, przydomowe oczyszczalnie

 • Media w domu: kanalizacja

  Media w domu: kanalizacja

  Przyłącze kanalizacyjne to przewód, który łączy wewnętrzną instalację w budynku z siecią w ulicy. Przyłącze zaczyna się dopiero za pierwszą studzienką kanalizacyjną (rewizyjną) znajdującą się na posesji. Jeżeli natomiast nie ma możliwości jej wykonania - o przyłączu mówimy od granicy nieruchomości. Odcinek od budynku do pierwszej studzienki traktowany jest jako część instalacji wewnętrznej (pomimo że znajduje się już poza budynkiem w gruncie).

 • Oczyszczalnie przydomowe: oczyszczalnia trzcinowa

  Oczyszczalnie przydomowe: oczyszczalnia trzcinowa

  Przydomowa oczyszczalnia hydrobotaniczna (trzcinowa) jest najbardziej ekologicznym sposobem na pozbycie się nieczystości z domu. Przefiltrowane przez nią ścieki klasą czystości dorównują wodzie z rzeki, którą można pić po przegotowaniu. Jej dodatkową zaletą jest to, że wygląda jak fragment ogrodu.

 • Przydomowa oczyszczalnia: dlaczego warto ją zrobić

  Przydomowa oczyszczalnia: dlaczego warto ją zrobić

  Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie znacznie lepsze niż tradycyjne szambo. Przemawiają za nią nie tylko względy higieniczne, ale także ekologiczne i co równie ważne... ekonomiczne - przekonuje inwestor, u którego takie urządzenie działa już od ponad roku.

 • Szambo - co mówią przepisy

  Szambo - co mówią przepisy

  Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli takiej sieci nie ma, konieczne jest zbudowanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe lub w przydomowej oczyszczalni ścieków.

 • Co zamiast kanalizacji?

  Co zamiast kanalizacji?

  Jeśli dom znajduje się w okolicy, która nie jest skanalizowana, ścieki można odprowadzać do szczelnego zbiornika (zwanego potocznie szambem) lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

 • Koszty podłączenia się do kanalizacji

  Koszty podłączenia się do kanalizacji

  Niektóre podane przez nas ceny usług mogą różnić się w poszczególnych gminach i to nawet znacznie. Działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych reguluje bowiem prawo miejscowe, a umowa wykonawcza podlega prawom rynkowym.

 • Opłaty za ścieki

  Opłaty za ścieki

  Jeśli do podlewania ogrodu lub mycia samochodu używamy wody miejskiej, wówczas na rurze zasilającej kran ogrodowy warto założyć drugi licznik: woda wykorzystana w celach gospodarczych nie będzie obciążona kosztem wywozu ścieków.

 • Zapchana kanalizacja: problemy z korzeniami drzew

  Zapchana kanalizacja: problemy z korzeniami drzew

  Chociaż zdarza się to dość rzadko, niekiedy wystarczy mała szczelina w rurze kanalizacyjnej i jeden cienki korzeń, aby po pewnym czasie powstał z niego czop całkowicie blokujący przepływ ścieków. Podpowiadamy, jak można temu zapobiegać i jak poradzić sobie z problemem, kiedy się pojawi.

 • Kuchnia i łazienka na poddaszu

  Kuchnia i łazienka na poddaszu

  Jeśli w użytkowanym domu chcemy zaadoptować poddasze na pomieszczenia mieszkalne, pojawia się problem jak odprowadzić ścieki z nowej kuchni i łazienki. Należy w tym celu zamontować specjalne przepompownie lub urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

 • Wentylacja kanalizacji a zapach w łazience

  Wentylacja kanalizacji a zapach w łazience

  Napływanie gazów z kanalizacji do łazienki, osobnej toalety czy też pralni spowodowane jest zazwyczaj wysysaniem wody z syfonów. Dzieje się tak wówczas, gdy zamontowana w domu wentylacja kanalizacji nie jest właściwie wykonana..

 • Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego

  Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego

  Jeśli w naszym domu jest o jedną łazienkę za mało, można ją urządzić podczas remontu w nieużytkowanym dotąd pomieszczeniu. Istotną przeszkodą w realizacji takiego pomysłu może być duża odległość od pionu kanalizacyjnego. Ale tę trudność da się pokonać.

 • Kanalizacja na etapie projektowania domu jednorodzinnego

  Kanalizacja na etapie projektowania domu jednorodzinnego

  Ma za zadnie odprowadzić ścieki z budynku do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub szamba, czyli zbiornika bezodpływowego.