Wentylacja i klimatyzacja

  • Wentylacja mechaniczna

    Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?

    Wentylację mechaniczną z rekuperacją opłaca się serwisować. Argumentów przemawiających za, jest wiele. Na pewno pozwoli to zredukować ryzyko wystąpienia poważnych, a przez to kosztownych awarii. Ponadto eksploatacja systemu będzie tańsza. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę podczas przeglądu tej instalacji, aby działała skutecznie przez wiele lat.

  • Rekuperacja - Projekt wnętrza Agnieszka Lesiuk

    Co musisz wiedzieć o rekuperacji?

    Czym jest rekuperacja i dlaczego zyskuje na popularności, zastępując tradycyjną wentylację grawitacyjną? Czy inwestycja w dom z rekuperacją jest kosztowniejsza? Jakie są koszty utrzymania i korzyści dla mieszkańców domu? Na te i inne pytania odpowiada Waldemar Tomczuk, dyrektor działu wentylacji w firmie Vasco.

  • nawiewnik, wentylacja, cyrkulacja powietrza

    Mokry nawiewnik: źle działająca wentylacja

    Zadaniem nawiewników jest zapewnienie stałego odpływu świeżego powietrza do wnętrza, a tym samym ciągłą jego wymianę. Razem z drożnymi kominami wentylacyjnymi stanowią one niezbędny element właściwe działającej wentylacji grawitacyjnej.

  • wentylacja kanalizacji

    Wentylacja instalacji kanalizacyjnej

    Jeśli z instalacji kanalizacyjnej przedostają się do domu nieprzyjemne zapachy, świadczy to o błędach w jej wykonaniu.

  • okap kuchenny, okapy kuchenne

    Okap kuchenny kontra kratka wentylacyjna

    Zaskakujące, ale wyciąg, który służy do tego, by wspomagać wentylację kuchni, może jednocześnie przyczyniać się do pogorszenia jakości powietrza w domu

  • Decentralna wentylacja

    Efektywna wentylacja gwarantuje wyższy poziom wygody w codziennym życiu

    Sprawnie funkcjonująca wentylacja przyczynia się do zwiększenia komfortu życia. Problemy z koncentracją, bóle głowy, kaszel, nudności i senność to efekty niesprawnej wentylacji w pomieszczeniach, które stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowych osób, jak i szczególnie niebezpieczne dla alergików. W Polsce, według danych NFZ, ponad 30% społeczeństwa boryka się z alergiami. Montaż decentralnej wentylacji może rozwiązać wiele z tych problemów i znacząco poprawić jakość życia. Dodatkowo istnieje wiele ulg i dotacji, które pozwalają obniżyć koszty instalacji nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

  • Korozja kanałów wentylacyjnych

    Korozja kanałów wentylacyjnych

    Niechciane modyfikacje w budowie materiału w systemach instalacji, czyli korozja, to zjawisko często występujące w przypadku systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych w budynkach. Rezultaty tego procesu nie powinny być ignorowane, bowiem mogą prowadzić do kosztownych problemów. Jak można efektywnie bronić się przed tym zjawiskiem?

  • Wysychanie domu w trakcie budowy

    Wysychanie domu w trakcie budowy a wentylacja mechaniczna

    Poza sezonem budowlanym wewnątrz budynku najczęściej układa się instalacje oraz tynki i jastrychy. O ile prace instalacyjne nie wymagają zachowania specjalnych warunków, to w przypadku robót mokrych są już one potrzebne, by wiązanie zaprawy tynkarskiej i szlichty przebiegało właściwie.

  • Dzięki odzyskowi ciepła rekuperacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Oszczędności mogą sięgnąć nawet o 50%

    Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną?

    Wykonanie wentylacji mechanicznej kosztuje drożej niż grawitacyjnej, rekuperacji, ale mamy zapewnioną równomierną wymianę powietrza przez cały rok. Ponadto dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy koszty ogrzewania domu.

  • Rekuperatory – dlaczego warto je rozważyć?

    Rekuperatory – dlaczego warto je rozważyć? Odpowiadamy

    Przerażają Cię wysokie koszty ogrzewania zimą? A może masz problem z wilgocią i grzybem na ścianach? Rozwiązaniem szytym na miarę Twoich potrzeb może być rekuperator. To innowacyjne urządzenie umożliwiające odzyskiwanie ciepła, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Co sprawia, że inwestycja w rekuperator jest opłacalna? Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając ten sprzęt? Czytaj dalej – podpowiadamy.

  • Klimatyzator

    Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych

    Klimatyzator w mieszkaniu przestał być czymś dziwnym czy niespotykanym. Urządzenie to zapewnia nam nie tylko odpoczynek w komfortowej temperaturze, lecz także zdrowy sen podczas upalnego lata.

  • Rura do okapu

    Rura do okapu - jaki model wybrać?

    Celem wentylacji jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów, cząsteczek kurzu i tłuszczu oraz bakterii chorobotwórczych. Dlatego system wentylacji jest integralną częścią każdego nowoczesnego domu. Obieg wymiany powietrza obejmuje również okap kuchenny.

  • Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym  jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów.  Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak  przed odejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy  najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

    Zmiany na budowie systemu wentylacji i elementów kominów

    Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed odejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

  • Odpowietrznik kanalizacji

    Jak dobrze wentylować kanalizację w domu?

    Nie wszyscy wiedzą, że kanalizacja musi być odpowietrzana. Bez tego możemy mieć dom pełen nieprzyjemnych zapachów i zatykające się przybory sanitarne.

  • Dlaczego właściwy nawiew powietrza jest tak ważny?

    Właściwy nawiew powietrza - dlaczego jest tak ważny?

    Nawiew powietrza to część systemu wentylacyjnego, która jest chyba najbardziej problematyczna. Tak przynajmniej wynika z zapytań, które otrzymują od właścicieli domów firmy działające w tej branży. Jak naprawić źle działającą wentylację, aby oddychać czystym i zdrowym powietrzem w domu?

  • Wilgotność w domu

    Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?

    Katar, kaszel, podrażnione gardło, alergie. Zbyt często chwalimy „najlepsze“ lekarstwa i suplementy, a zbyt rzadko szukamy przyczyn takich dolegliwości. A trzeba przyznać, że w wielu wypadkach złe samopoczucie fundujemy sobie na własne życzenie. Jeżeli kiedykolwiek sprawdzaliście, jaka wilgotność powietrza jest w waszym mieszkaniu, to niewątpliwie jesteście w wąskim gronie osób świadomie myślących o zdrowiu swoim i swoich najbliższych. Podpowiadamy jaka powinna być wilgotność w domu, jaka optymalna wilgotność powietrza w domu i jaka temperatura.

  • gab1784_in3A_ 0001

    Po co nam wentylacja grawitacyjna w domu. Poznajcie fakty i mity

    Instalacja wentylacyjna jest często traktowana po macoszemu. Braku świeżego powietrza, w przeciwieństwie do prądu czy wody, nie widać, ale jego skutki są odczuwalne i widoczne. Jednak mało kto kojarzy je z niesprawną wentylacją.

  • Klimatyzator grzewczo-chłodzący

    Klimatyzator grzewczo-chłodzący

    Zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach klimatyzator grzewczo-chłodzący może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji możemy zadbać o komfort cieplny w naszym domu zarówno latem, jak i zimą. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać klimatyzator.

  • Klimatyzator

    Klimatyzator monoblokowy bez jednostki zewnętrznej

    Klimatyzator monoblokowy bez jednostki zewnętrznej, może zastąpić grzejnik dzięki wężownicy wodnej. Może być montowany w miejscu grzejnika domowego, nie tracąc swojej funkcji, w efekcie poprawiając efektywność dystrybucji ciepła. Poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania.

  • Nowoczesne, dobrej klasy klimatyzatory działają tak, że chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Dzięki temu nie powstają przeciągi

    Klimatyzacja domowa: montaż, rodzaje, opinie. Jaką klimatyzację do domu wybrać?

    Klimatyzacja do domu? Właściwie dobrany, a potem zamontowany i eksploatowany system klimatyzacji podnosi komfort naszego życia w domu, zwłaszcza podczas upalnego lata. Zapewnia on skutecznie chłód w wybranych pokojach lub w całym budynku, nie szkodząc naszemu zdrowiu.

  • VIDO S2 – grzejnik, który latem chłodzi

    VIDO S2 – grzejnik, który latem chłodzi

    Globalne ocieplenie coraz częściej zaskakuje nas afrykańskimi temperaturami, ale też chłodnymi wieczorami w środku lata. Konstruktorzy Purmo mając na uwadze zmiany klimatyczne naszego kontynentu opracowali grzejnik, który latem chłodzi, a w zimne dni zapewnia optymalne ciepło. Klimakonwektor VIDO S2 z portfolio Purmo to nowa propozycja, dzięki której zadbamy o optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych przez cały rok.

  • Przykładowy schemat centralnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: 1. sterownik, 2. rekuperator, 3. trójnik wentylacyjny, 4. skrzynka rozdziału powietrza, 5. ścienna kratka nawiewna

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - montaż, cena

    Jak działa wentylacja mechaniczna? Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją zapewnia niezbędną ilość powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pogody. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość dostosowania intensywności wymiany powietrza do rzeczywistych potrzeb wszystkich domowników.

  • Przykładowy schemat centralnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: 1. sterownik, 2. rekuperator, 3. trójnik wentylacyjny, 4. skrzynka rozdziału powietrza, 5. ścienna kratka nawiewna

    Wentylacja mechaniczna - wady i zalety rekuperacji

    Wentylacja mechaniczna to nie tylko komfort, zdrowie oraz oszczędność energii. To także w domu mniej kurzu i zewnętrznego hałasu.

  • Klimatyzacja

    Nowy model klimatyzatora Etherea sterowany aplikacją Panasonic Comfort Cloud

    Coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji w domu. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od naszych oczekiwań, dotyczących jakości i wydajności urządzenia, jego wyglądu czy szeregu dodatkowych funkcji, w tym zdalnego sterowania klimatyzatorem czy sterowania głosem. Dla osób, które szukają japońskiej niezawodności i wysublimowanego designu oraz dbają o czyste powietrze w swoim domu, ciekawą ofertą przygotował Panasonic.

  • Rekuperator

    Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

    Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

  • Klimatyzacja w domu - czy warto?

    Klimatyzacja w domu - czy warto?

    Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

  • Osuszacz powietrza

    Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena

    Osuszacz powietrza to skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, ochrony przed korozją, ochrony przed kondensacją pary wodnej. Osuszacze powietrza można spotkać w różnych wersjach i cenach, dlatego podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy.

  • 22799979 https bi

    Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

    Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.

  • Carina Stylies/AIR NATUREL | Nawilżacz-oczyszczacz wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube. Cena: 241 zł, www.airnaturel.pl

    Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

    W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin. Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te bardziej zaawansowane - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Zapewniają nam zatem czyste powietrze, które korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.

  • Nasadę obrotową z silnikiem elektrycznym montuje się na wylocie kanału wentylacyjnego

    Na czym polega wentylacja hybrydowa?

    W ten sposób określa się wentylację, która wykorzystuje zarówno zalety wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, aby zapewnić dobrą jakość powietrza w domu niezależnie od pogody czy pory roku.