Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże i czyste.

Wentylacja grawitacyjna - siłą napędową wentylacji grawitacyjnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (na zewnątrz domu) i ciepłego (wewnątrz). Ciepłe powietrze jako lżejsze unosi się do góry i wydostaje na zewnątrz przez wyprowadzone ponad dach kominy wentylacyjne, do których wloty (zakończone kratkami) znajdują się w łazienkach, kuchni czy garderobie. Na jego miejsce do pokoi napływa świeże chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
Wentylacja hybrydowa - łączy w sobie zalety wentylacji grawitacyjnej, takie jak niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz cichą pracę (działa bez wentylatorów), ze skutecznością i niezawodnością wentylacji mechanicznej. Działanie wentylacji hybrydowej opiera się na zamontowaniu w pomieszczeniach czystych (czyli pokojach) nawiewników powietrza, a na kominie wentylacyjnym specjalnej nasady hybrydowej.
Wentylacja mechaniczna - w wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest niezależna od wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. W domach stosuje się dwa rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewną i nawiewno-wywiewną.

Klimatyzacja polega na utrzymywaniu w pomieszczeniach zamkniętych odpowiednich warunków klimatycznych: temperatury, wilgotności oraz składu chemicznego powietrza - wolnego od zanieczyszczeń. Celem klimatyzacji jest więc zapewnienie właściwych warunków higienicznych i dobrego samopoczucia. Służą do tego specjalne urządzenia - klimatyzatory.
 • Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Klimatyzacja w domu - czy warto?

  Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

 • AirDog - najlepszy przyjaciel powietrza

  AirDog - najlepszy przyjaciel powietrza

  Oczyszczacz powietrza AirDog został zaprojektowany przez specjalistów z Doliny Krzemowej, których autorska technologia Ionic Wind zastępująca tradycyjne chłodzenie w laptopach odbiła się szerokim echem na Technology Review w najbardziej prestiżowej uczelni technicznej na świecie - MIT w Massachusetts.

 • Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena

  Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena

  Osuszacz powietrza to skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, ochrony przed korozją, ochrony przed kondensacją pary wodnej. Osuszacze powietrza można spotkać w różnych wersjach i cenach, dlatego podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy.

 • Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

  Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

  Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.

 • Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

  Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?

  W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin. Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te bardziej zaawansowane - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Zapewniają nam zatem czyste powietrze, które korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.<br>

 • Wentylacja mechaniczna - koszty, montaż i eksploatacja

  Wentylacja mechaniczna - koszty, montaż i eksploatacja

  Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją zapewnia niezbędną ilość powietrza w pomieszczeniach niezależnie od pogody. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość dostosowania intensywności wymiany powietrza do rzeczywistych potrzeb wszystkich domowników.

 • Na czym polega wentylacja hybrydowa?

  Na czym polega wentylacja hybrydowa?

  W ten sposób określa się wentylację, która wykorzystuje zarówno zalety wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, aby zapewnić dobrą jakość powietrza w domu niezależnie od pogody czy pory roku.

 • Nadbudowa domu - cz. 7: skuteczna wentylacja

  Nadbudowa domu - cz. 7: skuteczna wentylacja

  Stworzenie w domu nowej kondygnacji wymaga rozbudowania istniejącego systemu wentylacji przez przedłużenie kanałów wentylacyjnych i dobudowanie nowych.

 • Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze

  Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze

  Przeszkadzają ci zapachy gotowania lub papierosów, pyłki roślin w powietrzu i wszędobylski kurz? Chcesz przewietrzyć pokój, ale obawiasz się smogu? Pomyśl o oczyszczaczu powietrza.

 • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

  W nowoczesnych, dobrze ocieplonych domach, odpowiedniej cyrkulacji powietrza najlepiej służy wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która skutecznie odzyskuje ciepło, obniża koszty ogrzewania oraz zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

 • Klimatyzatory i wentylatory - przegląd rynkowy

  Klimatyzatory i wentylatory - przegląd rynkowy

  Upał zwykle na wakacjach nas cieszy. Ale kiedy gorące powietrze wdziera się do mieszkania, czujemy się niekomfortowo. Dostępne są jednak urządzenia, dzięki którym szybko obniżymy temperaturę we wnętrzach.

 • Problemy z wentylacją

  Problemy z wentylacją

  System grawitacyjnej wymiany powietrza w domach uchodzi za mało wydajny. I rzeczywiście tak jest, działa skutecznie tylko w ściśle określonych warunkach (różnica temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz). Dodatkowo bardzo łatwo zaburzyć jego funkcjonowanie. Wystarczy... nic nie robić.