Wykończenie ścian i sufitów

Wykończenie ścian nie musi być standardowe - tynk i farba to nie jedyne metody na to, aby zapewnić sobie piękną przestrzeń we własnym domu. Aktualnie ilość rozwiązań jest bardzo duża i coraz więcej osób wykańcza ściany w sposób niebanalny - na przykład z użyciem pleksi, blachy lub kamienia.

Wykończenie ścian z użyciem takich materiałów nie jest niczym nowym - bardzo często znajdujemy je w bankach, urzędach czy innych obiektach użyteczności publicznej. Czy jednak sprawdzają się w warunkach domowych? Otóż tak - pleksiglas jest na ten przykład doskonałym materiałem wykończeniowym w łazienkach, ze względu na swoją wodoodporność. Blacha nierdzewna używana jest najczęściej w kuchniach, ale w przypadku urządzania wnętrz w stylu rustykalnym lub industrialnym można sięgnąć także po miedź albo mosiądz.

Wykończenie ścian kamieniem to alternatywa dla klasycznych płytek ceramicznych. Okładziny z kamienia są bardzo piękne i cieszą oko naturalnymi fakturami oraz cała gamą niezwykłych kolorów. Dodatkowo cechują się bardzo dużą łatwością zmywania i pielęgnacji. Kamienne płytki układa się tak samo jak ceramikę i nie ma obaw, że do instalacji takiego pokrycia potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt i wizyta kamieniarza. Warto pamiętać, że porowate kamienie wymagają dodatkowej impregnacji, która zabezpieczy je przed brudem.

Wykończenie sufitu - sufit ma wpływ na proporcje pomieszczenia. Warto pamiętać, że sufit może przyciągać kolorem, kształtem, detalami. Pomalowany intensywnym kolorem sprawi, że pomieszczenie wyda się szersze. Elementem, który zawsze zwracają uwagę sufity, są oprawy oświetleniowe. Coraz chętniej sięgamy po sztukateryjne detale z przeszłości, jak: rozety, gzymsy, listwy czy kasetony. One uszlachetniają wystrój wnętrza, kierują oko patrzącego na sufit, do tego ozdabiają i organizują gładką powierzchnię sufitu.
 • Jak wykorzystać pozostałe płyty kartonowo-gipsowe?

  Jak wykorzystać pozostałe płyty kartonowo-gipsowe?

  Popularność płyt gipsowo-kartonowych podczas wykańczania wnętrz nadal nie maleje. Można z nich wykonać wiele elementów - nie tylko ścianki działowe. Dziś mamy dla Was kilkanaście inspiracji, które pozwolą szybko i niedrogim kosztem odmienić wnętrze Waszego domu. Wszystko to z możliwością ewentualnego demontażu, gdyby jednak okazało się, że za kilka lat zmienicie plany, co do aranżacji wnętrz.

 • Gdzie i jak powiesić telewizor

  Gdzie i jak powiesić telewizor

  Telewizor stał się na tyle popularny, że jest nieodzownym wyposażeniem każdego domu. Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Jak to zrobić? Aby w pełni cieszyć się dobrym odbiorem i relaksować przed telewizorem, należy zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi lokowania TV w przestrzeni mieszkania. Wyjaśniamy.

 • Malowanie ścian i sufitu, krok po kroku

  Malowanie ścian i sufitu, krok po kroku

  Jeśli chcemy tylko odświeżyć ściany lub zmienić ich kolor, możemy zrobić to samodzielne. Zaletą tego rozwiązania jest to, że na pewno unikniemy spotkania fachowca rodem z programu "Usterka", przez którego można nabawić się tylko kłopotów. Podpowiadamy jak, krok po kroku, dobrze pomalować ściany i sufit

 • Tapety z motywem miasta

  Tapety z motywem miasta

  Nie trzeba wiele, by poczuć się jak na ulicy Nowego Yorku czy Paryża bądź zjeść siadanie w greckiej alejce. Wystarczy wybrać tapetę, przedstawiającą scenerię wielkich miast lub ich charakterystyczne elementy. Rozpoznawalne obiekty z całego świata nigdy nie wychodzą z mody i wdzięcznie prezentują się na ścianach, a pejzaże miast uwiecznione w różnych perspektywach sprawdzą się w każdym wnętrzu.

 • Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi

  Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi

  Tapety ze wzorami abstrakcyjnymi to nowoczesny trend w aranżacji wnętrz. Pobudzają wyobraźnię i inspirują. Potrafią za pomocą iluzji lub geometrycznych kształtów powiększyć lub pomniejszyć wizualnie wnętrze. Nieszablonowe linie, paski, koła, trójkąty, obrazy tworzą kompozycje, które przyciągają uwagę i tworzą klimat pomieszczenia.

 • Tapety do mieszkania z motywem przyrody

  Tapety do mieszkania z motywem przyrody

  Tapety z motywem przyrody są modne od wielu lat. Początkowo były to proste kwiatki, listki itp. Teraz natomiast możemy wybierać spośród wzorów skomplikowanych, realistycznych, przywodzących na myśl dziką naturę. Motywy lasu, wody najlepiej prezentują się w salonie czy sypialni. Ułatwiają odpoczynek, pozwalają się zrelaksować. W przedpokojach dobrze będą wyglądać wzory wyraziste, o intensywniejszych barwach.

 • Cegła na ścianach. Co wybrać?

  Cegła na ścianach. Co wybrać?

  Ceglane ściany stały się trendy wraz z modą na wnętrza loftowe i styl industrialny. Ale równie dobrze wyglądają w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Są dwie metody, by uzyskać efekt muru - zbudować ścianę z cegieł (co nie zawsze jest możliwe, bo np. mamy już gotowe ściany działowe) lub skorzystać z imitujących cegły płytek klinkierowych, betonowych, gipsowych lub szklanych. Płytki mają grubość 13-15 mm (ale w sprzedaży dostępne są również kilkumilimetrowe, a także grube na ponad 2 cm). Można też sięgnąć po materiały nietypowe, które z prawdziwą cegłą nie mają wiele wspólnego, poza kształtem lub wzorem.

 • Kamień na ściany

  Kamień na ściany

  Jeśli nie jesteśmy amatorami pałacowych, polerowanych płyt na ścianach, nie musimy wcale rezygnować z kamiennej dekoracji ścian. Wbrew pozorom mamy bowiem całkiem pokaźny wybór okładzin - od naturalnego kamienia w postaci kruszywa czy kamyków naklejonych na siatkę, po imitacje ciosanych elementów kamiennych. Te pierwsze układa się tak, jak ceramiczne lub szklane mozaiki (najlepiej na klej na bazie białego cementu, by nie zabarwić kamienia), a przestrzenie między elementami wypełnia się kolorową fugą lub elastyczną, bezbarwną masą. Ciosane cegiełki z gipsu, betonu lub naturalnego kamienia mocuje się zazwyczaj bezfugowo na zaprawie klejowej.

 • Sufit napinany

  Sufit napinany

  Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, mocowanego na listwach przymocowanych do ściany. Daje duże możliwość efektownego i oryginalnego wykończenia wnętrza.

 • Ściany dekoracyjne: co zamiast farby i płytek [WIDEO]

  Ściany dekoracyjne: co zamiast farby i płytek [WIDEO]

  Nie chcesz na ścianach tradycyjnych farb i innych płytek? No to zobacz, czym możesz je zastąpić. Wybór naprawdę jest całkiem spory

 • Odspojenie zaprawy

  Odspojenie zaprawy

  Zauważyłem, że na ścianie w łazience odspoiły się (na razie jeszcze nie odpadły) dwa rzędy położonych siedemnaście lat temu płytek ceramicznych. Myślę, że przyczyną tego mógł być niedawno przeprowadzony tuż obok mojego domu remont ulicy. Jak je teraz z powrotem przykleić? Leszek P., Warszawa

 • Tapety: wielki powrót

  Tapety: wielki powrót

  Tapeta to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz. W zależności od wybranego wzoru można uzyskać aranżację w stylu klasycznym, rustykalnym bądź nowoczesnym.

 • Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?

  Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?

  Rolety zewnętrzne muszą być zamocowane w warstwie nośnej, a nie w ociepleniu. Ich montaż przed ociepleniem i wykończeniem elewacji zwiększa ryzyko, że zostaną uszkodzone oraz utrudnia późniejsze prace.

 • Zacieki na tynku mozaikowym

  Zacieki na tynku mozaikowym

  Takie białe zacieki - zwane fachowo wykwitami - są charakterystyczne dla wykończenia z klinkieru. Rzadko, ale zdarza się, że wstępują również <br>na tynkach cienkowarstwowych i mozaikowych. Aby skutecznie się ich pozbyć, trzeba znaleźć przyczynę ich powstania.

 • Taras i elewacja z drewna

  Taras i elewacja z drewna

  Drewniane okładziny tarasowe i elewacyjne są bardzo modne. Ich trwałość i uroda zależą od dobrego, fachowego montażu. Przedstawiamy jedną z realizacji, którą pochwalić się mogą i inwestorzy, i wykonawca.

 • Zrób to sam: kładziemy oddychające tynki i gładzie

  Zrób to sam: kładziemy oddychające tynki i gładzie

  Tynki i gładzie wapienne - dzięki doskonałym właściwościom absorpcyjnym - pochłaniają wilgoć, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i stopniowo oddają, kiedy powietrze wysycha. Przy odrobinie wprawy można położyć je samodzielnie, pamiętając o przestrzeganiu kilku zasad.

 • Na forum: sufit napinany

  Na forum: sufit napinany

  Jaki jest koszt wykonania sufitu napinanego, materiałów, robocizny? Czy długo trwa instalacja i czy jego kształt może być tak samo wymyślny, jak gipsowego?

 • Wilgotne ściany w domu

  Wilgotne ściany w domu

  Mieszkamy od trzech lat w około stuletnim, nieocieplanym domu, na parterze. Każdej jesieni pojawiały się w jednym rogu mokre plamki. Dotychczas wystarczało odsunięcie mebli od ścian, porządne wietrzenie i grzanie. W tym roku plamy pojawiły się na wszystkich ścianach...

 • Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Na forum: ściana z desek z czarnego dębu

  Jestem na etapie remontu, i jedna ze ścian w salonie będzie wyłożona deskami z czarnego dębu. Deski są wyheblowane i delikatnie wyszczotkowane. Chciałbym je czymś zaimpregnować, myślę o oleju, tylko nie chcę żeby drewno zmieniło znacznie kolor i nie błyszczało na powierzchni. Proszę o porady.

 • Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]

  Wykończenie poddasza: siatka tynkarska [KOSZTY]

  Najpopularniejszym sposobem wykończenia poddasza jest wykonanie obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowych. Nie jest to jednak jedyna metoda - nie tak dawno na rynku pojawiła się specjalna siatka tynkarska umożliwiająca tynkowanie skosów.

 • Na forum: płytki imitujące cegłę

  Na forum: płytki imitujące cegłę

  Dostępne są płytki z różnych materiałów, są ceramiczne, tzw. "ręcznie formowane", są też betonowe albo gipsowe. Co jest najtrwalsze i funkcjonalne oraz łatwe w układaniu? Co polecacie na ścianę do wnętrza?

 • Zabudowa poddasza: 35 rad

  Zabudowa poddasza: 35 rad

  Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.

 • Na forum: jak nawiercić gres polerowany

  Na forum: jak nawiercić gres polerowany

  Mam na ścianie płytki ze polerowanego gresu. Muszę przymocować do ściany stelaż kabiny prysznicowej. Czym najlepiej wiercić otwory w tym gresie? Testowałem różne wiertła na kawałkach tych p płytek i cały czas pękały...

 • Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?

  Ścianki na poddaszu: jak je zrobić, żeby było cicho?

  Aby skutecznie ograniczyć przenoszenie się dźwięków, stawiane na poddaszu lekkie ścianki działowe powinny być wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Oprócz tego podczas ich montażu trzeba przestrzegać kilku ważnych reguł.

 • Na forum: czy gips zbrojony wystarczy do łączenia płyt gipsowo-kartonowych?

  Na forum: czy gips zbrojony wystarczy do łączenia płyt gipsowo-kartonowych?

  Czy przy łączeniu płyt gipsowo-kartonowych wystarczy je zaszpachlować - połączyć przez gips zbrojony do szpachlowania? Czy jednak potrzeba jest jakaś taśma?

 • Na forum: jak wyczyścić stare cegły?

  Na forum: jak wyczyścić stare cegły?

  Chcę w adaptowanym strychu zostawić jedną ścianę z cegieł - ale nie mogę ich doczyścić. Środkiem do czyszczenia cegieł nie bardzo schodzi, papierem ściernym - ciężka robota i nie za dobre efekty, zmywanie wodą i szczotką - ciut-ciut poszło. Czym to zrobić dobrze? I co ze starymi, kruszącymi się fugami?

 • Na forum: oświetlenie LED w łazience?

  Na forum: oświetlenie LED w łazience?

  Myślałem o wymianie oświetlenia w łazience z tradycyjnego na LED-owe. Jakie pomysły na oświetlenie byście polecili? Chodzi mi o konkretne przykłady, na przykład oświetlenie główne, dekoracyjne, lustra podświetlane itp.

 • Na forum: jak wykończyć ścianę w przedpokoju?

  Na forum: jak wykończyć ścianę w przedpokoju?

  Na ścianie w przedpokoju mam obecnie tapetę, ale chciałbym coś zmienić. Zastanawiam się nad tapetą w płynie, tynkiem japońskim albo ewentualnie tynkiem mozaikowym. Co najlepsze, co najłatwiej wykonać samemu?

 • Na forum: płytki ceramiczne na płycie g-k i OSB

  Na forum: płytki ceramiczne na płycie g-k i OSB

  Mam zamiar położyć płytki na płycie OSB przykręconej do podłogi. W łazience są także płyty g-k. Na stykach ścian z płyty g-k i ściany normalnej została zatopiona w folii taśma z włókna szklanego - czy to nie spowoduje odchodzenia płytek? Czy zostawić jakąś szczelinę dylatacyjną między ścianą a podłogą z osb? Co zastosować w styku, aby nie ograniczyć ruchów podłoża?

 • Przeczytaj zanim zaczniesz - malowanie ścian i sufitu

  Przeczytaj zanim zaczniesz - malowanie ścian i sufitu

  Zmieniające się mody i trendy kolorystyczne skłaniają nas często do decyzji o przemalowaniu wnętrz. Jednak nawet niezależnie od nich każdą ścianę trzeba wcześniej czy później odnowić. Czy zawsze malowanie lepiej powierzać fachowcom, czy warto zaopatrzyć się w narzędzia malarskie i spróbować swoich sił?