Porady - prawo i finanse
Jak ubezpieczyć mieszkanie pod wynajem?
Ubezpieczenie mieszkania pod wynajem to kluczowy element ochrony zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i dla najemcy. Aby skutecznie ubezpieczyć mieszkanie, należy wziąć pod uwagę kilka rodzajów polis, które oferują ochronę przed różnymi ryzykami.
Taryfy dynamiczne: Kluczowe znaczenie dla efektywnego ogrzewania domów
Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy obsługują przynajmniej 200 tysięcy odbiorców, wprowadzili do swojej oferty umowy z cenami dynamicznymi. To świetna wiadomość dla użytkowników pomp ciepła, którzy mogą teraz liczyć na obniżenie rachunków za prąd dzięki tym taryfom.
Uzbrojenie działki budowlanej. Formalności, przepisy, koszty
Kiedy szukamy działki budowlanej pod nasz wymarzony dom, to często staramy się znaleźć parcelę, która po prostu nas zachwyci. W poszukiwaniach zapominamy o prozaicznych rzeczach, które później okazują się jednak bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu i mają znaczący wpływ na plany inwestycyjne i samą budowę. Taką właśnie rzeczą jest uzbrojenie działki.
Rodzinny kredyt mieszkaniowy – co warto o nim wiedzieć?
Kuszącą ofertą jest możliwość posiadania rodzinnej nieruchomości bez konieczności wkładu własnego. Rodzinny kredyt mieszkaniowy cieszy się znaczną popularnością wśród potencjalnych beneficjentów, co potwierdzają wyniki wyszukiwań w Google Trends. Kto może skorzystać z tego programu? W jaki sposób działa? Jakie nieruchomości poszukują rodziny? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?
Rekordowo wysokie ceny materiałów budowlanych i robót sprawiają, że coraz więcej osób planujących budowę własnych czterech kątów musi sięgać po kredyt na budowę domu. Jeśli też znajdujesz się w tym gronie, poniżej przeczytasz, o czym należy pomyśleć na samym początku!
Budynek gospodarczy - co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Jednym z rodzajów budowli jest budynek gospodarczy. W zależności od tego, jakie są potrzeby właścicieli może on pełnić bardzo różne funkcje. W niewielkim budynku gospodarczym będziesz mógł przechowywać na przykład narzędzia ogrodnicze. Jeśli lubisz majsterkować, w większym możesz urządzić sobie warsztat. To, na jaki budynek gospodarczy się zdecydujesz zależy też od tego, jak duża jest powierzchnia działki, na której chcesz go zbudować. Czy budowę budynku gospodarczego muszą poprzedzać jakieś formalności?
Buduj (i remontuj) tylko z umową
Choć nie każdy o tym wie, to podpisanie umowy o roboty budowlane jest jednym z ważniejszych etapów procesu inwestycyjnego pod nazwą dom.
Na czym polega i jakie ma skutki umowa darowizny?
Najczęściej, kiedy słyszymy słowo darowizna, przychodzi nam na myśl przekazanie pieniędzy lub rzeczy innej osobie, nie chcąc nic w zamian.
Dofinansowanie do gazu 2023. Warunki
Jeżeli w twoim gospodarstwie domowym źródłem ogrzewania jest gaz ziemny możesz ubiegać się o refundację podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. Refundacja jest możliwa na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687). Ministerstwo Klimatu i Środowiska ocenia, że dopłatą zostanie objęte ok. 300 000 gospodarstw domowych. Dofinansowanie do gazu - do kiedy, komu przysługuje i jak się o nie ubiegać?
Nowy nabór do programu "Czyste Powietrze" 2023! Co się zmienia?
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, w tym w Krakowie i miastach na południowym Śląsku. Zanieczyszczenie powietrza jest największe zimą, kiedy pojedyncze gospodarstwa domowe wykorzystują do ogrzewania tani węgiel i paliwa, a nawet śmieci. Aby temu przeciwdziałać, powstał program "Czyste Powietrze".
Nowe prawo budowlane 2023 - ogólne zmiany
Polski rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pakiet propozycji zmian w prawie budowlanym.
Zniesienie współwłasności nieruchomości
„Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki” – to przysłowie może nie do końca oddaje clou tego artykułu, niemniej jednak wniosek nasuwa się raczej jeden. Lepsza jest wyłączna (samodzielna) własność niż dzielenie się nią z innymi.
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
Kupując albo sprzedając nieruchomość, trzeba zwrócić uwagę na szereg kwestii. Jedną z nich jest stan prawny nieruchomości.
Zmiana parametrów stolarki podczas budowy?
Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.
Gdy ekipa budowlana popełnia błędy?
Co zrobić, jeśli w trakcie prac budowlanych nie wszystko przebiega po naszej myśli i przestajemy być zadowoleni z ekipy? Kto rozstrzygnie ewentualne spory między zwaśnionymi stronami? Takie sytuacje na budowie się zdarzają, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.
Ubezpieczenia ryzyk w budownictwie
Ubezpieczenia budowlane, nazywane również ubezpieczeniem ryzyk budowlanych gwarantuje ochronę ubezpieczeniową podczas realizacji inwestycji budowlanych. Osoby wchodzące w skład beneficjentów powinny zapoznać się z elementami składającymi się na ubezpieczenie budowlane, by później móc wytypować najkorzystniejszą ofertę na rynku.
Uciążliwa altana śmietnikowa
Na nieruchomości należy wcześniej przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji. Choć może nie zawsze wyglądają one estetycznie, to jednak są po prostu konieczne na każdej posesji.
Pozwolenie na garaż
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, dostawienie garażu przy domu istniejącym wymaga pozwolenia na budowę.
Kto powinien odśnieżyć chodnik przy posesji
Właściciel musi sprzątać błoto, śnieg, lód z chodników położonych wzdłuż należącej do niego nieruchomości.
Czyja melioracja?
Kupiłem działkę budowlaną. Sąsiad nie zgadza się na korzystanie przeze mnie z kanału melioracyjnego przebiegającego przez jego posesję. Uważa go za swój i żąda ode mnie pieniędzy.
Sprzedaż domu a jego dokumentacja techniczna
Czy przy sprzedaży domu wolno stojącego właściciel musi przekazać mi dokumentację techniczną domu, czy nie? Jak ewentualnie wyegzekwować od dotychczasowego właściciela taką dokumentację? Roman
Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji?
Chcę zlikwidować stary sad i oprócz tego wyciąć dwa orzechy na swojej posesji, ale nie wiem czy potrzebne jest pozwolenie i czy muszę płacić za taką wycinkę?
Spór z sąsiadem o ogrodzenie
Planowałem wykonać ogrodzenie pomiędzy moją działką a sąsiada. Chciałem je zrobić wzdłuż granicy; niestety - sąsiad zaprotestował. Twierdzi, że istnieje przepis nakazujący mi odsunięcie ogrodzenia o 0,5 m od granicy działek. Wydaje mi się to absurdalne, bo w ten sposób oddaję półmetrowy pas swojej działki sąsiadowi. Słyszałem wprawdzie, że taki przepis istniał, ale podobno został już dawno zniesiony. Jeśli to prawda, to chciałbym wiedzieć kiedy i przez kogo? Zenon T.
Opłata planistyczna
Posiadam grunt, który w obecnie zatwierdzonym przez gminę planie zagospodarowania przestrzennego został zakwalifikowany jako budowlany. Początkowo ucieszyła mnie ta wiadomość, bo planuję sprzedać działkę i jej przekwalifikowanie z rolnej na budowlaną oznacza dla mnie większy zyskiem. Ale potem dowiedziałem się, że muszę uiścić na rzecz gminy specjalną opłatę, tylko dlatego, że mam teraz dużo bardziej wartościowy grunt. Czy to prawda?
Nieduży kredyt bez etatu
Zamierzam kupić mały dom z niewielką działką. Do sfinalizowania transakcji brakuje mi 40 tysięcy zł, co stanowi 10% wartości tej nieruchomości. Czy nie będę miał problemów z uzyskaniem kredytu, jeśli moje miesięczne dochody to średnio około 5 tysięcy zł, ale wszystkie uzyskane z umów o dzieło lub umów-zleceń? Witek K. z Bydgoszczy
Rozgraniczenie nieruchomości
Rozgraniczenie działki zgodnie z prawem - na pytanie czytelnika odpowiada nasz ekspert.
Budowa domu za blisko sąsiada
Na sąsiedniej działce powstaje dom. Wydaje mi się, że przyszły sąsiad nie zachowuje wymaganych prawem odległości i buduje dom zbyt blisko granicy z moją działką. Co gorsza - kierownik jego budowy oznajmił mi ostatnio, iż część prac będzie wykonywał przy wykorzystaniu części mojej posesji. Czy muszę się na to godzić? Romuald M.
Czy warto brać kredyt hipoteczny? Mitologia kredytowa
Na temat kredytów hipotecznych krąży wiele mitów. Mówi się, że każdy ma w sobie ziarno prawdy, ale w rzeczywistości większość z nich można włożyć między bajki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity, dotyczące spłaty kredytów i zdolności kredytowej. Michał Krajkowski, Analityk Domu Kredytowego Notus i ekspert akcji informacyjnej ?Zamieszkaj bez teściowej? pomaga się z nimi rozprawić.
Odśnieżanie według prawa
Według prawa za zagrożenie spowodowane zaleganiem śniegu na dachu odpowiada właściciel nieruchomości.
Podatek od sprzedaży nieruchomości
Kupiłam mieszkanie w listopadzie 2008 r., moja siostra zaś kilka miesięcy później - w marcu 2009 r. Teraz chcemy sprzedać nasze mieszkania i wspólnie wybudować na odziedziczonej po rodzicach działce dom-bliźniak. Czy to prawda, że będziemy się inaczej rozliczać z dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań? Przecież daty zakupu są prawie takie same? Alicja M.