Porady - prawo i finanse

 • Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

  Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

  Rekordowo wysokie ceny materiałów budowlanych i robót sprawiają, że coraz więcej osób planujących budowę własnych czterech kątów musi sięgać po kredyt na budowę domu. Jeśli też znajdujesz się w tym gronie, poniżej przeczytasz, o czym należy pomyśleć na samym początku!

 • Dom na Śląsku

  Budynek gospodarczy - co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

  Jednym z rodzajów budowli jest budynek gospodarczy. W zależności od tego, jakie są potrzeby właścicieli może on pełnić bardzo różne funkcje. W niewielkim budynku gospodarczym będziesz mógł przechowywać na przykład narzędzia ogrodnicze. Jeśli lubisz majsterkować, w większym możesz urządzić sobie warsztat. To, na jaki budynek gospodarczy się zdecydujesz zależy też od tego, jak duża jest powierzchnia działki, na której chcesz go zbudować. Czy budowę budynku gospodarczego muszą poprzedzać jakieś formalności?

 • Buduj i remontuj tylko z umową

  Buduj (i remontuj) tylko z umową

  Choć nie każdy o tym wie, to podpisanie umowy o roboty budowlane jest jednym z ważniejszych etapów procesu inwestycyjnego pod nazwą dom.

 • Ogólnie rzecz ujmując, stan prawny zawiera informacje przydatne dla każdego przyszłego właściciela nieruchomości. Niestety, zdarza się, że nie wszyscy tę wiedzę chcą zdobyć, skutkiem czego – już po transakcji – są niemile zaskoczeni, np. dowiadują się o obciążeniu domu hipoteką

  Na czym polega i jakie ma skutki umowa darowizny?

  Najczęściej, kiedy słyszymy słowo darowizna, przychodzi nam na myśl przekazanie pieniędzy lub rzeczy innej osobie, nie chcąc nic w zamian.

 • Dofinansowanie do gazu

  Dofinansowanie do gazu 2023. Warunki

  Jeżeli w twoim gospodarstwie domowym źródłem ogrzewania jest gaz ziemny możesz ubiegać się o refundację podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r. Refundacja jest możliwa na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687). Ministerstwo Klimatu i Środowiska ocenia, że dopłatą zostanie objęte ok. 300 000 gospodarstw domowych. Dofinansowanie do gazu - do kiedy, komu przysługuje i jak się o nie ubiegać?

 • Czyste powietrze 2023

  Nowy nabór do programu "Czyste Powietrze" 2023! Co się zmienia?

  Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, w tym w Krakowie i miastach na południowym Śląsku. Zanieczyszczenie powietrza jest największe zimą, kiedy pojedyncze gospodarstwa domowe wykorzystują do ogrzewania tani węgiel i paliwa, a nawet śmieci. Aby temu przeciwdziałać, powstał program "Czyste Powietrze".

 • Kolejne nowelizacje prawa budowlanego, w tym ta wprowadzona 19 września br., mają przełożyć się na płynność postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej

  Nowe prawo budowlane 2023 - ogólne zmiany

  Polski rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pakiet propozycji zmian w prawie budowlanym.

 • Współwłasność to specyficzny rodzaj własności... Bo ta sama rzecz czy nieruchomość, w tym samym czasie, należy do kilku osób.

  Zniesienie współwłasności nieruchomości

  „Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki” – to przysłowie może nie do końca oddaje clou tego artykułu, niemniej jednak wniosek nasuwa się raczej jeden. Lepsza jest wyłączna (samodzielna) własność niż dzielenie się nią z innymi.

 • Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości może mieć znaczenie przede wszystkim przy transakcjach na rynku wtórnym, gdyż te na rynku pierwotnym zazwyczaj cechują się nieco mniejszym ryzykiem prawnym

  Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

  Kupując albo sprzedając nieruchomość, trzeba zwrócić uwagę na szereg kwestii. Jedną z nich jest stan prawny nieruchomości.

 • Stolarka okienna

  Zmiana parametrów stolarki podczas budowy?

  Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

 • Znalezienie dobrej, solidnej ekipy przypomina czasem szukanie igły w stogu siana

  Gdy ekipa budowlana popełnia błędy?

  Co zrobić, jeśli w trakcie prac budowlanych nie wszystko przebiega po naszej myśli i przestajemy być zadowoleni z ekipy? Kto rozstrzygnie ewentualne spory między zwaśnionymi stronami? Takie sytuacje na budowie się zdarzają, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

 • Ubezpieczenia ryzyk w budownictwie

  Ubezpieczenia ryzyk w budownictwie

  Ubezpieczenia budowlane, nazywane również ubezpieczeniem ryzyk budowlanych gwarantuje ochronę ubezpieczeniową podczas realizacji inwestycji budowlanych. Osoby wchodzące w skład beneficjentów powinny zapoznać się z elementami składającymi się na ubezpieczenie budowlane, by później móc wytypować najkorzystniejszą ofertę na rynku.

 • śmietnik, altana śmietnikowa

  Uciążliwa altana śmietnikowa

  Na nieruchomości należy wcześniej przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji. Choć może nie zawsze wyglądają one estetycznie, to jednak są po prostu konieczne na każdej posesji.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Pozwolenie na garaż

  Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, dostawienie garażu przy domu istniejącym wymaga pozwolenia na budowę.

 • odśnieżanie

  Kto powinien odśnieżyć chodnik przy posesji

  Właściciel musi sprzątać błoto, śnieg, lód z chodników położonych wzdłuż należącej do niego nieruchomości.

 • Czasem może dojść do "kłótni" z sąsiadem o to kto jest właścicielem przyłącza i kto ma za nie płacić

  Czyja melioracja?

  Kupiłem działkę budowlaną. Sąsiad nie zgadza się na korzystanie przeze mnie z kanału melioracyjnego przebiegającego przez jego posesję. Uważa go za swój i żąda ode mnie pieniędzy.

 • 9550485 https bi

  Sprzedaż domu a jego dokumentacja techniczna

  Czy przy sprzedaży domu wolno stojącego właściciel musi przekazać mi dokumentację techniczną domu, czy nie? Jak ewentualnie wyegzekwować od dotychczasowego właściciela taką dokumentację? Roman

 • Aby móc wyciąć stare drzewa na działce bez narażania się na dotkliwe kary pieniężne, trzeba najpierw uzyskać zezwolenie z urzędu

  Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji?

  Chcę zlikwidować stary sad i oprócz tego wyciąć dwa orzechy na swojej posesji, ale nie wiem czy potrzebne jest pozwolenie i czy muszę płacić za taką wycinkę?

 • 9478993 https bi

  Spór z sąsiadem o ogrodzenie

  Planowałem wykonać ogrodzenie pomiędzy moją działką a sąsiada. Chciałem je zrobić wzdłuż granicy; niestety - sąsiad zaprotestował. Twierdzi, że istnieje przepis nakazujący mi odsunięcie ogrodzenia o 0,5 m od granicy działek. Wydaje mi się to absurdalne, bo w ten sposób oddaję półmetrowy pas swojej działki sąsiadowi. Słyszałem wprawdzie, że taki przepis istniał, ale podobno został już dawno zniesiony. Jeśli to prawda, to chciałbym wiedzieć kiedy i przez kogo? Zenon T.

 • Jeżeli wartość naszej nieruchomości wzrosła po uchwaleniu bądź zmianie planu zagospodarowania

  Opłata planistyczna

  Posiadam grunt, który w obecnie zatwierdzonym przez gminę planie zagospodarowania przestrzennego został zakwalifikowany jako budowlany. Początkowo ucieszyła mnie ta wiadomość, bo planuję sprzedać działkę i jej przekwalifikowanie z rolnej na budowlaną oznacza dla mnie większy zyskiem. Ale potem dowiedziałem się, że muszę uiścić na rzecz gminy specjalną opłatę, tylko dlatego, że mam teraz dużo bardziej wartościowy grunt. Czy to prawda?

 • Zanim dostaniemy kredyt, bank na pewno dokładnie nas "prześwietli"

  Nieduży kredyt bez etatu

  Zamierzam kupić mały dom z niewielką działką. Do sfinalizowania transakcji brakuje mi 40 tysięcy zł, co stanowi 10% wartości tej nieruchomości. Czy nie będę miał problemów z uzyskaniem kredytu, jeśli moje miesięczne dochody to średnio około 5 tysięcy zł, ale wszystkie uzyskane z umów o dzieło lub umów-zleceń? Witek K. z Bydgoszczy

 • Rozgraniczenie nieruchomości bywa czasem kłopotliwe - problemy mogą stwarzać i sąsiedzi u urząd

  Rozgraniczenie nieruchomości

  Rozgraniczenie działki zgodnie z prawem - na pytanie czytelnika odpowiada nasz ekspert.

 • Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, konieczne jest uzyskanie zgody właściciela sąsiedniej posesji na wejście oraz uzgodnienie z nim zakresu i terminu korzystania z jego nieruchomości.

  Budowa domu za blisko sąsiada

  Na sąsiedniej działce powstaje dom. Wydaje mi się, że przyszły sąsiad nie zachowuje wymaganych prawem odległości i buduje dom zbyt blisko granicy z moją działką. Co gorsza - kierownik jego budowy oznajmił mi ostatnio, iż część prac będzie wykonywał przy wykorzystaniu części mojej posesji. Czy muszę się na to godzić? Romuald M.

 • Lewandów Leśny, Agro-Man Sp. z o.o.

  Czy warto brać kredyt hipoteczny? Mitologia kredytowa

  Na temat kredytów hipotecznych krąży wiele mitów. Mówi się, że każdy ma w sobie ziarno prawdy, ale w rzeczywistości większość z nich można włożyć między bajki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity, dotyczące spłaty kredytów i zdolności kredytowej. Michał Krajkowski, Analityk Domu Kredytowego Notus i ekspert akcji informacyjnej ?Zamieszkaj bez teściowej? pomaga się z nimi rozprawić.

 • W razie ewentualnego wypadku przechodnia (np. złamania ręki lub nogi) na oblodzonym chodniku, to właściciel nieruchomości będzie pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej.

  Odśnieżanie według prawa

  Według prawa za zagrożenie spowodowane zaleganiem śniegu na dachu odpowiada właściciel nieruchomości.

 • 8539351 https bi

  Podatek od sprzedaży nieruchomości

  Kupiłam mieszkanie w listopadzie 2008 r., moja siostra zaś kilka miesięcy później - w marcu 2009 r. Teraz chcemy sprzedać nasze mieszkania i wspólnie wybudować na odziedziczonej po rodzicach działce dom-bliźniak. Czy to prawda, że będziemy się inaczej rozliczać z dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań? Przecież daty zakupu są prawie takie same? Alicja M.

 • Roboty budowlane wykonane poza projektem - istotne czy nieistotne?

  Roboty budowlane wykonane poza projektem

  Człowiek codziennie styka się z ogromną ilością przepisów, jednak nie zawsze dostarczają one precyzyjnych wskazówek, jak czynić powinniśmy a czego nam czynić nie wolno. Praktyka, życie codzienne zawiera w sobie tak wiele stanów faktycznych, że niepodobna ogarnąć je w sposób precyzyjny bez odpowiedniej interpretacji.

 • GRAFIKA

  Jak ochronić dom przed zdarzeniami losowymi

  Każdy chciałby uniknąć włamania, strat materialnych, zniszczeń, a także świadomości, że ktoś obcy wdarł się do jego azylu. Oczywiste jest, że dom trzeba chronić, i to chronić skutecznie.

 • GRAFIKA

  Spadek a formalności

  Ojciec zapisał mi dom w testamencie. Co zrobić, bym mógł rozporządzać nim jako właściciel? Witold S, Łódź