Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone

Przesadzanie storczyków jest łatwe. Najpopularniejszymi storczykami są falenopsisy i cymbidium. Wraz z Elżbietą Smolińską prezentujemy krok po kroku, jak należy je prawidłowo przesadzić w domu.
Elżbieta Smolińska przesadza storczyki Elżbieta Smolińska przesadza storczyki TVR

Storczyk jak przesadzać? Przesadzamy falenopsis

Najczęściej przesadzamy storczyki, gdy podłoże w donicy ulegnie rozkładowi, a korzenie się w niej nie mieszczą. Ale wymiana podłoża jest konieczna także w sytuacji, kiedy rośliny zostaną zaatakowane przez choroby oraz w przypadku gnicia korzeni. Jeśli do podlewania używamy wody destylowanej bądź deszczówki o niskiej zawartości minerałów, zaleca się przesadzanie storczyka co 2-3 lata. Natomiast gdy podlewamy wodą z kranu, trzeba wymienić podłoże raz w roku, bo na jego powierzchni osadzają się sole mineralne, które uszkadzają korzenie.

Na zdjęciu powyżej pierwszy krok: Przed przystąpieniem do przesadzania wskazane jest namoczenie korzeni w wodzie. Dzięki temu będą one bardziej elastyczne, a to pozwoli nam znacznie ograniczyć ilość uszkodzeń powstałych w wyniku wymiany podłoża.

storczyk, przesadzanie storczyk, przesadzanie Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Storczyki jak przesadzać? Od czego zacząć?

Nie należy przesadzać kwitnących roślin. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, powinniśmy ściąć kwiatostany. 

Na zdjęciu powyżej kolejny krok: Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozluźniamy korzenie i przystępujemy do delikatnego obsypywania starej kory. Po oczyszczeniu bryły korzeniowej dokonujemy oceny korzeni. Zdrowe są te grube i jędrne, białe lub jasnozielone.

Najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe

s s Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Przesadzanie storczyka - jaka doniczka

Nowa doniczka nie musi być większa, bo nowe korzenie tworzą się tuż pod liśćmi i do rozwoju wystarcza im wilgotne powietrze (w naturze falenopsisy rosną przyczepione do kory drzew). Naczynie powinno być przezroczyste, bo dzięki temu w korzeniach będą mogły zachodzić procesy fotosyntezy. Ułatwi to także monitorowanie ich zdrowotności.

Na zdjęciu powyżej: Wszystkie korzenie martwe, zgniłe i gąbczaste usuwamy. Jeśli wycięliśmy dużą ich część, rany w miejscu cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym, który uchroni korzenie przed wnikaniem patogenów.

Jak podlewać i nawozić storczyki

e e Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Przesadzanie storczyków krok po kroku - warstwa drenujaca

Podłoże dla storczyków nie powinno zawierać mielonego torfu, w żadnym wypadku nie można także używać ziemi ogrodniczej. Najlepiej kupić gotową mieszankę składającą się głównie z kory sosnowej, węgla drzewnego oraz grubych włókien torfowca nowozelandzkiego i luźno obłożyć nią korzenie.

Na zdjęciu powyżej: Na dnie nowego pojemnika usypujemy cienką warstwę drenującą. Można ją wykonać z keramzytu, żwiru czy pokruszonego styropianu. W razie nadmiaru wody zapobiegnie ona gniciu korzeni.

Najbardziej popularne storczyki. Od lewej falenopsis i cymbidium Najbardziej popularne storczyki. Od lewej falenopsis i cymbidium Fot. Red

Przesadzanie storczyków podczas kwitnienia

Nie powinno się przesadzać storczyków podczas kwitnienia. Należy poczekać aż przekwitną lub ściąć kwiaty i dopiero potem przesadzić.

s s Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Przesadzanie storczyków korzenie powietrzne

Na zdjęciu powyżej: Po delikatnym zwinięciu korzeni i umieszczeniu ich w donicy zasypujemy storczyk podłożem. Uzupełniając korę, pamiętajmy, aby nie ugniatać korzeni. Najlepiej od czasu do czasu potrząsnąć naczyniem, a kora sama wypełni przestrzenie między korzeniami.

c c Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Pielęgnacja storczyka po przesadzeniu

Jeśli usunęliśmy dużo martwych korzeni, nie podlewamy storczyka przez 10-14 dni. Gdy korzenie były zdrowe, można nieco podlać roślinę, po czym postawić ją na podstawce z wodą i keramzytem. Nawozimy po 2-3 tygodniach od przesadzenia.

Bryłę korzeniową cymbidium Bryłę korzeniową cymbidium Fot. Getty Images/FPM/Dorling Kindersley Getty Images/Dorling Kindersley

Storczyki przesadzanie rozmnażanie. Przesadzamy Cymbidium

Cymbidium to storczyk, który rośnie w ziemi, a zatem w przeciwieństwie do falenopsisa lubi bardziej zwarte podłoże. Można go sadzić także do gotowej mieszanki dla storczyków, ale jego korzenie trzeba bardziej obsypać. Ponieważ korzenie cymbidium przyrastają bardzo szybko, podczas przesadzania należy je skrócić o 1/3 i usunąć wszystkie części martwe i uszkodzone. Najlepiej zrobić to zdezynfekowanym nożem kuchennym lub sekatorem. Roślinę sadzimy do o 2-3 numery większej doniczki, która umożliwi rozwój korzeni. Jeśli storczyk mocno się rozrósł, można podzielić go na części. Cymbidium w przeciwieństwie do falenopsisa nie wymaga przezroczystej donicy.

Na zdjęciu powyżej: Bryłę korzeniową cymbidium trzeba dokładnie oczyścić z części chorych i martwych.

Więcej o: