;

Drobne naprawy: cieknąca spłuczka w stelażu podtynkowym WC

Za awarię spłuczki w sedesach podwieszanych, w których spłuczka schowana jest w stelażu pod tynkiem, często są odpowiedzialne uszczelki zaworu spłukującego.
Powodem wypływania wody ze spłuczki w stelażu podtynkowym najczęściej jest niedomykanie się zaworu spłukującego. Często pomiędzy dolną część dzwonu (element zaworu spłukującego wypełniający się wodą), a uszczelkę spłuczki dostaje się jakieś zanieczyszczenie. Najczęściej jest to kostka toaletowa, która powoli rozpuszcza się w spłuczce, i po jakimś czasie może od dołu zablokować domykanie zaworu spłukującego. Gorzej, jeśli przyczyną są elementy pozostałe po instalacji spłuczki, a nawet gruz czy (zdarzenie autentyczne!)... instrukcja montażu - schowana do spłuczki, by nie zginęła. Instrukcja jest o tyle niebezpieczna, że papier może się rozpuścić. Gdy dostanie się do kanału rozprowadzającego wodę w muszli i zaschnie, wówczas nie da się go już usunąć. Muszla zostanie bezpowrotnie zatkana.

Wymiana uszczelki w spłuczce podtynkowej

Uszczelki zaworu spłukującego nie są wieczne, wytrzymują zwykle 2-3 lata (zależnie od jakości wody i stopnia zakamienienia wnętrza spłuczki). Na szczęście nie są kosztowne - ich cena wynosi 2-5 zł. Warto jednak wiedzieć, że uszczelki trzeba dobierać do konkretnego urządzenia, mogą bowiem mieć różne średnice lub grubość. Łatwo dostaniemy części do urządzeń znanych producentów, gorzej z produktami niemarkowymi. Jeśli nie możemy kupić uszczelki, warto zainwestować w zakup całego zaworu spłukującego - kosztuje około 40 zł.

Uwaga! Przed jakąkolwiek ingerencją w mechanizm spłuczki, zawsze należy najpierw zakręcić zawór dopływu wody. Trzeba też spuścić wodę ze zbiornika. Przed rozmontowaniem warto też dokładnie przyjrzeć się, jak rozmieszczone są elementy mechanizmu spłuczki.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (7)
Drobne naprawy: cieknąca spłuczka w stelażu podtynkowym WC
Zaloguj się
 • Anga Piopi

  Oceniono 45 razy 45

  Ten artykul jest napisany na podstawie innego, praktycznie slowo w slowo i nic z niego nie wynika, tylko jakies bzdety o tym, ze aby woda przestala cieknąc to trzeba naprawic spluczkę, ale jak? Odkrecic i wymienic. Nie wiem po co zatrudniac copywrieterow, ktorzy piszą cos o czym nie mają zielonego pojecia, nawet zdj. nr 4 jest tego przykladem.

 • jotessta

  Oceniono 3 razy 3

  Fatalny opis.Spłuczka podtynkowa n.p.Friatec ma fatalne dojście do mechanizmu spustowego.Opis naprawy powinien być krok po kroku , ruch po ruchu ,część po części bo przy kupnie niema takiej instrukcji postępowania.Po rozpakowaniu i zabudowie przez fachowca po latach użytkowania"żegnaj fela".

 • jotessta

  Oceniono 4 razy 2

  Kiepski artykuł.Opis naprawy powinien być krok po kroku.

 • Konrad Bęcowski

  Oceniono 5 razy -3

  W razie potrzeby wymiany uszczelek dobrym miejscem z którego warto skorzystać jest larkis.pl to polski producent uszczelek gumowych i silikonowych, wszystko są w stanie wyprodukować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX