Drobne naprawy: cieknąca spłuczka w stelażu podtynkowym WC

Małgorzata Krośnicka
03.01.2014 14:14
A A A
Krok 1 - wymiana uszczelki w spłuczce. W spłuczce podtynkowej demontujemy przycisk i zdejmujemy płytkę osłaniającą mechanizm spłuczki.

Krok 1 - wymiana uszczelki w spłuczce. W spłuczce podtynkowej demontujemy przycisk i zdejmujemy płytkę osłaniającą mechanizm spłuczki. (Fot. Geberit)

Za awarię spłuczki w sedesach podwieszanych, w których spłuczka schowana jest w stelażu pod tynkiem, często są odpowiedzialne uszczelki zaworu spłukującego.
Powodem wypływania wody ze spłuczki w stelażu podtynkowym najczęściej jest niedomykanie się zaworu spłukującego. Często pomiędzy dolną część dzwonu (element zaworu spłukującego wypełniający się wodą), a uszczelkę spłuczki dostaje się jakieś zanieczyszczenie. Najczęściej jest to kostka toaletowa, która powoli rozpuszcza się w spłuczce, i po jakimś czasie może od dołu zablokować domykanie zaworu spłukującego. Gorzej, jeśli przyczyną są elementy pozostałe po instalacji spłuczki, a nawet gruz czy (zdarzenie autentyczne!)... instrukcja montażu - schowana do spłuczki, by nie zginęła. Instrukcja jest o tyle niebezpieczna, że papier może się rozpuścić. Gdy dostanie się do kanału rozprowadzającego wodę w muszli i zaschnie, wówczas nie da się go już usunąć. Muszla zostanie bezpowrotnie zatkana.

Wymiana uszczelki w spłuczce podtynkowej

Uszczelki zaworu spłukującego nie są wieczne, wytrzymują zwykle 2-3 lata (zależnie od jakości wody i stopnia zakamienienia wnętrza spłuczki). Na szczęście nie są kosztowne - ich cena wynosi 2-5 zł. Warto jednak wiedzieć, że uszczelki trzeba dobierać do konkretnego urządzenia, mogą bowiem mieć różne średnice lub grubość. Łatwo dostaniemy części do urządzeń znanych producentów, gorzej z produktami niemarkowymi. Jeśli nie możemy kupić uszczelki, warto zainwestować w zakup całego zaworu spłukującego - kosztuje około 40 zł.

Uwaga! Przed jakąkolwiek ingerencją w mechanizm spłuczki, zawsze należy najpierw zakręcić zawór dopływu wody. Trzeba też spuścić wodę ze zbiornika. Przed rozmontowaniem warto też dokładnie przyjrzeć się, jak rozmieszczone są elementy mechanizmu spłuczki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (3)
Zaloguj się
  • Anga Piopi

    Oceniono 22 razy 22

    Ten artykul jest napisany na podstawie innego, praktycznie slowo w slowo i nic z niego nie wynika, tylko jakies bzdety o tym, ze aby woda przestala cieknąc to trzeba naprawic spluczkę, ale jak? Odkrecic i wymienic. Nie wiem po co zatrudniac copywrieterow, ktorzy piszą cos o czym nie mają zielonego pojecia, nawet zdj. nr 4 jest tego przykladem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX