Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Barwinek różowy (Catharanthus roseus)

dr Magdalena Narkiewicz

Katarantus różowy kwitnie latem i nawet podczas upałów lśni świeżością, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.

Barwinek różowy

Polską nazwę barwinek różowy (Catharanthus roseus) zachował z czasów, gdy był zaliczany do tego samego rodzaju co nasz rodzimy barwinek pospolity (Vinca minor). Jednak w przeciwieństwie do niego jest tropikalną krótkowieczną krzewinką. Tworzy pojedynczy, silnie rozgałęziony pęd o wysokości do 80 cm. Na wierzchołkach gałązek nieustannie rozwijają się pięciopłatkowe kwiaty w odcieniach różu lub bieli, zwykle z ciemnym oczkiem. U odmian kwiaty bywają też liliowe, czerwone lub brzoskwiniowe opadają, zanim zwiędną, a zielone owoce nikną między liśćmi, więc rośliny cały czas wyglądają nieskazitelnie, szczególnie w pierwszym roku uprawy. W gorącym klimacie często tworzy się z nich kolorowe kobierce.
 
Barwinek pospolity (Vinca minor). Rośliny do cienia

Barwinek różowy na balkon

Niskie zwarte odmiany sadzi się też na balkonach. Wzorcową serią jest Pacifica, której kwiaty osiągają około 5 cm średnicy, natomiast Mediterranean wyróżnia się kaskadowym pokrojem.

Barwinek różowy - sadzonki

W sprzedaży barwinek pojawia się w maju. Sadzonki są zwykle niewielkie i nie rzucają się w oczy. Zaczynają szybko rosnąć, gdy nastają ciepłe noce. Kwitną długo, choć jesienią, w czasie chłodów, kwiaty są mniej liczne i drobniejsze. Niszczy je dopiero przymrozek.
 
Czy u nas nie zmarznie barwinek większy [Porada eksperta]

Barwinek różowy - hodowla 

Stanowwisko: Słoneczne i ciepłe. Po deszczu na płatkach tworzą się plamy, więc rośliny warto trzymać pod dachem.

Ziemia: W pojemnikach stosujemy ziemię balkonową (próchniczno-torfową z dodatkiem piasku, o odczynie lekko kwaśnym). Na rabatach - średnio żyzną, gliniasto-piaszczystą, wzbogaconą w próchnicę.

Podlewanie: W czasie upałów barwinki w skrzynkach i doniczkach trzeba często podlewać. Gdy brakuje wilgoci, zwieszają liście, ale po nawodnieniu szybko je podnoszą.

Nawożenie: W pojemnikach nawozimy barwinek cały sezon niskimi dawkami nawozu do roślin kwitnących, na rabatach - 2-3 razy, do połowy sierpnia.

Rozmnażanie: Można w marcu wysiać nasiona (w ciepłej szklarni) lub latem ukorzeniać niezdrewniałe sadzonki pędowe, które zimą przechowuje się w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze około 10°C.

Runianka japońska, barwinek i inne byliny - zimowa biżuteria
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Bratki na balkonie i tarasie - wiosenne kompozycje
Skrętnik (Streptocarpus) brat sępolii
Słoneczna kasja

Skomentuj:

Barwinek różowy (Catharanthus roseus)

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej