Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brat sępolii skrętnik

Małgorzata Szymczykiewicz

Kwitnie długo i obficie, obsypując się efektownymi kwiatami w różnych kolorach, a mimo to niezbyt często gości w mieszkaniach.

30.05.2007 4 KATY ROSLINY DONICZKOWE SKRETNIK STREPTOCARPUS STYLIZACJA JOANNA PLACHECKA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGECJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (152) - 8 2007 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (199) - 7 2011 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (152) - CZASOPISMA
Liczne odmiany skrętnika zachęcają do tworzenia kolekcji. Na świecie powstają nawet towarzystwa miłośników tych roślin, np. brytyjskie można znaleźć pod adresem: www.streptocarpussociety.org.uk.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Skrętniki tak jak sępolie (fiołki afrykańskie) należą do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae) i w naturze rosną w podobnych warunkach - w cienistych lasach. Warto o tym pamiętać, wybierając dla nich miejsce w mieszkaniu. Najczęściej uprawiane są mieszańce pochodzące od skrętnika okazałego (S. rexii). Tworzą matowe liście o długości 20-40 cm zebrane w rozetę i niebieskie, fioletowe, purpurowe, różowe lub białe kwiaty ułożone po 1-4 na pędzie o długości 20-30 cm. W zależności od odmiany mają średnicę 2-5 cm. Na jednej roślinie może ich być jednocześnie 20-30. Niestety, skrętniki nie są długowieczne - zwykle po kilku latach obfitego kwitnienia marnieją i trzeba je wyrzucić.

UPODOBANIA SKRĘTNIKA

Stanowisko. Najlepsze jest miejsce widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Gdy jest za jasno, liście żółkną, a gdy za ciemno, roślina nie kwitnie. Skrętniki nie znoszą przeciągów, spalin gazowych i dymu papierosów.

Temperatura. Latem optymalna to 20-24°C (gdy jest cieplej, rośliny przestają rosnąć), a zimą 15-18°C (poniżej 10°C powstają brzydkie brązowe plamy na liściach, podobnie dzieje się przy nagłych zmianach temperatury).

Podłoże. Odpowiednia jest ziemia żyzna i przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,0). Należy wymieniać ją co roku na świeżą.

Podlewanie i inne zabiegi. Skrętnik cierpi od nadmiaru wilgoci (jego szyjka korzeniowa gnije). Wodę wlewamy więc tylko do podstawki (co 3-4 dni) i po kilkunastu minutach usuwamy jej nadmiar. Jest za to odporny na przesuszenie. Nawet zwiędły po podlaniu odzyskuje wigor. Lubi wilgotne powietrze, ale nie wolno go zraszać, gdyż na liściach powstają plamy, a kwiaty są porażane przez szarą pleśń. Liści nie należy też nabłyszczać, bo sczernieją.

Szkodniki. Skrętniki mogą być atakowane przez mszyce, mączliki i wciornastki. Zwalczamy je odpowiednimi preparatami chemicznymi. Najbezpieczniejsze w użyciu są pałeczki owadobójcze, np. Tarcznik.

Owoce. Gdy pojawią się na roślinie, trzeba je usuwać, bo hamują kwitnienie. Zostawiamy je tylko wtedy, gdy zależy nam na zebraniu nasion.

W naturze skrętniki (Streptocarpus) występują w Afryce i południowej Azji. Botanicy naliczyli około 130 gatunków tych roślin i podzielili je na 3 grupy: z ulistnionymi łodygami, wytwarzające niską rozetę liści oraz mające tylko jeden liść. Skrętniki zazwyczaj rosną w lasach lub na skałach. Są też gatunki epifityczne (porastające gałęzie drzew).

INNE SKRĘTNIKI

'Parfuflora' - gruby i mięsisty liść tej odmiany dorasta do 30-40 cm. U jego podstawy wyrasta kilka pędów kwiatowych o długości 40-50 cm z kwiatami o średnicy 2-3 cm.

Skrętnik skalny (S. saxorum) - wydaje drobne (3 cm), fioletowoniebieskie kwiaty i omszone liście. Kwitnie latem i nadaje się do skrzynek balkonowych stojących w cieniu.

ROZMNAŻANIE

Siew. Nasiona wysiewamy na przesiane i wyrównane, wilgotne podłoże, po czym przykrywamy (np. folią). Gdy wzejdą (po 7-14 dniach), często je wietrzymy, a po ukazaniu się drugiego listka pikujemy. Czynność tę powtarzamy kilka razy.

Sadzonki liściowe. Wiosną i latem dojrzałe liście tniemy wzdłuż na pół i w poprzek na kilka części i zagłębiamy płytko w podłożu. Z każdej sadzonki po 3-4 tygodniach wyrasta kilka roślinek, które sadzimy pojedynczo, gdy mają 3-4 listki.

Czy wiesz, że...

Nazwa "skrętnik" pochodzi od spiralnie skręconych owoców, które po dojrzeniu wysychają, rozkręcają się i "strzelają" drobnymi nasionami.

Skomentuj:

Brat sępolii skrętnik