Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Astry bylinowe (Aster). Marcinki. Astry uprawa i pielęgnacja

Tekst Wojciech Podstolski
Aster nowobelgijski - Fot. Jerzy Gumowski / AG

Astry.Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie i ogród wydaje się coraz bardziej opustoszały, zakwitają wesołe astry. Czekają przez całe lato, by zabłysnąć kolorem właśnie wtedy, kiedy inne rośliny mają już swój najlepszy czas za sobą. Rozkwitają w całej gamie kuszących, nastrojowych odcieni fioletu, różu i czerwieni.

Marcinek kwiat

"Aster" to po grecku gwiazda. Nazwa w pełni oddaje urodę tych kwiatów i ich pozycję wśród innych roślin w ogrodzie - to prawdziwe gwiazdy. Błyszczą na rabatach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie fioletów, różów i czerwieni. Pośród uprawianych gatunków znajdziemy bogactwo odmian o kwiatach zarówno pojedynczych, jak i pełnych, o rożnym pokroju i wysokości. Trudno zliczyć zalety tych wspaniałych roślin. Wszystkie są niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie - znakomite dla początkujących ogrodników. Wdzięk i prostota kwiatów sprawiają, że astry doskonale komponują się z innymi roślinami. Pewnie dlatego znaleźć je można zarówno w wiejskich przedogródkach, jak i nowoczesnych ogrodach słynnych projektantów. Rośliny te kwitną pięknie i obficie, dlatego warto komponować z nich całe rabaty. Efektowny marcinkowy zakątek można zaprojektować tak, że rośliny będą w nim kwitły aż do mrozów.
 
Aster bylinowy - encyklopedia roślin

Aster - gatunki

Uprawiane w ogrodach astry to głównie odmiany trzech podobnych do siebie gatunków - nowoangielskiego, nowobelgijskiego i krzaczastego. Pochodzą one z Ameryki Północnej, gdzie rosną na trawiastych preriach, obrzeżach lasów oraz w zaroślach nad brzegami wód. Spośród niezwykłej różnorodności odmian łatwo dobrać takie, które będą pasować do każdego ogrodu.

Aster nowobelgijski

Najpopularniejsze są odmiany astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii ) - wysokie, rozrastające się w krótkich rozłogów i tworzące gęste kępy o ciemnozielonych liściach. Rosną bujnie i często dziczeją, dlatego spotkać je można w zapuszczonych, wiejskich ogrodach oraz nad brzegami rzek. Spośród niemal setki uprawianych odmian urodą wyróżniają się ciemnoniebieska 'Little Blue Boy', jasnoniebieska 'Marie Ballard', karminowa 'Patricia Ballard', lawendowo-niebieska 'Plenty', jasnofioletowa 'Royal Blue', biała 'White Ladies', karminowa 'Winston Churchill', różowa o dużych kwiatach 'Fellowship', czerwona 'Freda Ballard' i 'Royal Ruby' oraz niebieska 'Dauerblau'.
 
Aster nowbelgijski - więcej

Aster nowaangieski

Niezwykle atrakcyjną grupę stanowią astry nowoangielskie (Aster novae-angliae ). Łatwo je rozpoznać po jasnozielonych wąskich liściach oraz sztywnych łodygach pokrytych szorstkimi włoskami. Odmiany z tej grupy wyróżniają się wysokością i ładnym zwartym pokrojem. Co ważne - nie tworzą rozłogów, można je zatem bezpiecznie sadzić obok innych bylin bez obaw, że je zdominują. Kwiaty tego gatunku wyglądają na wyjątkowo delikatne dzięki licznym wąskim płatkom o pięknych i czystych kolorach. Liderzy wśród odmian z tej grupy to: różowoczerwony 'Andenken an Alma Pötchke', ciemnofioletowy 'Barr's Blue', różowy 'Barr's Pink', 'Harrington Pink' i 'Rudelsburg', czerwony 'Septemberrubin', biały 'Herbstschnee' oraz niewysoki ciemnopurpurowy 'Purple Dome'.

Aster nowoangielski (Aster novae-angliae)
 

Aster krzaczasty - marcinki astry niskie

Najniższe są astry krzaczaste (Aster dumosus ). Uprawiane odmiany powstały ze skrzyżowania z astrem nowobelgijskim. Te niskie i zwarte rośliny szybko rozrastają się w rozłogi, tworząc atrakcyjnie wyglądające dywany. Wykorzystuje się je do tworzenia obwódek rabat i jako rośliny okrywowe w ogrodach skalnych. Do najwartościowszych odmian należą rożowokarminowa 'Alice Haslam', jasnoróżowa 'Herbstgruss von Bresserhof' o dużych kwiatach, niebieska 'Lady in Blue', liliowa 'Prof. Anton Kippenberg', niebieska 'Silberblaukissen' i biała 'Snowsprite'.
 
Aster krzaczasty

Aster gładki

Spośród najnowszych odmian warto zwrócić uwagę na aster gładki (Aster laevis ) 'Bluebird' o dużych fioletowoniebieskich kwiatach i szerokich liściach. Ta wartościowa roślina nie tylko kwitnie obficie, ale jest też dość odporna na mączniaka. Rozrasta się dzięki krótkim rozłogom i tworzy kępy. Z odmian o ozdobnych liściach warto polecić Aster lateriflorus 'Prince' i 'Lady in Black' wyróżniające się purpurowym kolorem liści i pędów. Są one dekoracyjne nawet wówczas, gdy nie kwitną. Ich ciemne kępy doskonale wyglądają obok roślin o liściach jasnoniebieskich, srebrzystych i złocistych.

Aster wrzosolistny

Atrakcyjne ulistnienie ma także aster wrzosolistny (Aster ericoides ). Gatunek ten ma mocno rozgałęzione pędy oraz liście wąskie jak igiełki. Zakwita w październiku, okrywając się mnóstwem drobnych, białych kwiatków i zdobi ogród aż do mrozów. W uprawie spotyka się odmiany o kwiatach niebieskich - 'Bluestar' i różowych - 'Esther'. Aster wrzosolistny lubi miejsca suche i słoneczne. Cechy podobne do niego ma pochodzący z południa Europy aster wąskolistny (Aster sedifolius ) 'Nanus'. Jego liczne gałązki pokryte wąskimi listkami tworzą efektowne poduchy. Kwitnie na jasnofioletowo.

Aster gawędka

Dość rzadko uprawiany aster gawędka (Aster amellus ) kwitnie od lipca do września. Gatunek ten lubi piaszczyste i suche gleby. Doskonale nadaje się do obsadzania ogrodowych rabat. Rośnie powoli i może pozostawać w jednym miejscu bez przesadzania przez wiele lat. Ma ponad 40 odmian. Do najpopularniejszych należą: fioletowoniebieska 'King George', jasnoniebieska 'Blütendecke', niebieska 'Lac de Géneve' i 'Rudolf Goethe' oraz ciemnofioletowy 'Violet Queen'. Bardzo wartościowy, choć nie do końca mrozoodporny jest aster Frikarta (Aster x frikartii ) 'Mönch', który kwitnie przez całe lato, aż do końca jesieni wydając liczne jasnofioletowe kwiaty.

Aster gawędka

Aster rozkrzewiony i sercowaty

Niektóre astry wyglądają zupełnie inaczej niż popularne marcinki. Patrząc na pochodzące z Ameryki Północnej astry rozkrzewione (Aster divaricatus ) i astry sercowate (Aster cordifolius ), trudno byłoby pomyśleć, że to jedna grupa roślin. Tworzą one niewysokie kępy o jasnozielonych, podłużnie sercowatych liściach. Kwitną na biało późnym latem, wydając liczne drobne kwiatki zebrane w luźne kwiatostany. Najlepiej sadzić je w dużych, gęstych grupach. Warto wiedzieć, że dobrze znoszą suszę i rosną nawet w półcieniu. Z powodzeniem można je stosować jako gatunki okrywowe, sadzić pod koronami drzew oraz pod krzewami.

Miłośnikom botanicznych ciekawostek spodoba się pochodzący z Dalekiego Wschodu (z Syberii, Korei, Japonii) aster tatarski (Aster tataricus ). Gatunek ten osiąga imponującą wysokość 2-2,5 metra. Zakwita późną jesienią. Jego odmiana 'Jindai' osiąga 1,2 m wysokości. Aster tatarski rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom. Lubi stanowiska żyzne i wilgotne.
 
Aster chiński

Aster alpejski - kwitnie wiosną

Nie wszystkie astry kwitną pod koniec lata oraz jesienią. W ogrodach można uprawiać również gatunki kwitnące wiosną na przełomie maja i czerwca. Najbardziej znany jest aster alpejski (Aster alpinus ), który rośnie między innymi na wapiennych skałach w Tatrach i Pieninach. Tworzy niskie rozety, z których wyrastają krótkie łodygi zakończone pojedynczymi kwiatami. W zależności od odmiany kwiaty mogą być fioletowe, różowe lub białe.

Aster alpejski>>>

Aster tongolski - kwitnie wiosną

W tym samym czasie kwitnie pochodzący z Chin aster tongolski (Aster tongolensis ). Roślina ta tworzy zwarte łany. Jej fioletowoniebieskie kwiaty mają charakterystyczny pomarańczowożółty środek. Uprawia się dwie jego odmiany - 'Berggarden' i 'Wartburgstern'. Obydwa gatunki lubią miejsca słoneczne. Najlepiej sadzić je na rabatach pośród niskich bylin oraz w ogrodach skalnych.

Aster - kompozycje

Z niskich odmian astrów krzaczastych można robić obwódki rabat i stosować je jako rośliny okrywowe. Dobrze prezentują się one także na wrzosowiskach wśród kępkowych traw, np. kostrzewy sinej i trzęślicy modrej 'Variegata'. Średniowysokie gatunki oraz odmiany o ładnym pokroju, takie jak aster gładki 'Bluebird', wąskolistny 'Nanus' i odmiany astrów wrzosolistnych, mogą rosnąć pojedynczo w otoczeniu niższych roślin kobiercowych lub w rzędach wzdłuż ścieżek, nadając rabatom określony rytm.

Wyższe odmiany mogą tworzyć środkowe piętro lub rosnąć z tyłu rabaty bylinowej. Ponieważ odmiany astrów nowoangielskich i nowobelgijskich mają tendencję do zrzucania dolnych liści, dobrze jest podsadzać je zawilcami japońskimi i późnymi odmianami floksów wiechowatych. Z przodu rabaty astrom towarzyszyć może rozchodnik okazały 'Herbstfreude' lub 'Matrona' o purpurowych liściach, jeżówka purpurowa, pomarańczowy i żółty dzielżan, złocista nawłoć oraz dalie lub gigantyczne sadźce purpurowe. Rabaty z marcinkami warto urozmaicić również trawami ozdobnymi. Doskonale komponują się one z kwitnącymi jesienią odmianami miskanta chińskiego oraz spartyną grzebieniastą 'Aureomarginata' i trzcinnikiem ostrokwiatowym 'Karl Foerster'. Niskie odmiany ciekawie wyglądają obok roślin o srebrnych liściach, np. czyśca, kocimiętki Faassena, bylicy i rogownicy, oraz przebarwiających się krzewów - irgi, berberysów, pęcherznicy 'Diabolo' i perukowca 'Royal Purple' o purpurowych liściach, które stworzą dla astrów nastrojową oprawę.

Marcinki kwiaty uprawa i pielęgnacja

Wszystkie gatunki marcinków wymagają stanowisk słonecznych i przewiewnych. Bujnie rosnące astry nowoangielskie, nowobelgijskie i krzaczaste lubią gleby przepuszczalne, żyzne oraz wilgotne. Aby wyglądały zdrowo i kwitły obficie, należy je w sezonie nawozić i podlewać. Na suchym i ubogim podłożu szybko tracą dolne liście.

Pozostałe gatunki można sadzić na słabszych glebach. Dotyczy to szczególnie gatunków o węższych liściach, np. astra wąskolistnego, wrzosolistnego i Frikarta. Wolą one podłoże przepuszczalne i bardziej suche.

Wszystkie gatunki, poza astrem Frikarta, są w pełni mrozoodporne. Rosnące w ogrodzie skalnym astry alpejskie i tongolskie należy okrywać na zimę gałązkami drzew iglastych.

Astry rozmnaża się przez podział (w kwietniu i maju). Szczególnie szybko rozrastają się astry krzaczaste i nowobelgijskie. Aby rośliny rosły bujnie i obficie kwitły, wymagają dzielenia co dwa, trzy lata. Rzadziej można dzielić astry nowoangielskie oraz astra gawędkę.

Wysokie odmiany astrów nowoangielskich i nowobelgijskich wymagają podwiązywania. Niższe, silniej rozkrzewione okazy można otrzymać, uszczykując rośliny kilka razy w czerwcu oraz w połowie lipca.

Astry nowobelgijskie i krzaczaste są podatne na mączniaka prawdziwego. By zmniejszyć ryzyko infekcji, należy zapewnić dobrą cyrkulacje powietrza pomiędzy poszczególnymi kępami, sadząc rośliny z zachowaniem odpowiednio dużych odległości (co najmniej na szerokość kępy, żeby można było swobodnie przejść między kępami). Zbyt gęsto rosnące okazy trzeba prześwietlać, usuwając część pędów.
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną
Odmiany astrów
Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?

Skomentuj:

Astry bylinowe (Aster). Marcinki. Astry uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej