Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aster chiński (Callistephus chinensis). Uprawa i pielęgnacja astrów

Magdalena Narkiewicz

Gdy dni letnie dni stają się krótkie, a poranki chłodne, zakwitają jednoroczne astry. To wielobarwne gwiazdy naszych rabat i bukietów.

Astry tradycyjnie uprawia się w wielobarwnym łanie, łącząc je z innymi kwiatami późnego lata.
Astry tradycyjnie uprawia się w wielobarwnym łanie, łącząc je z innymi kwiatami późnego lata.
fot. Lilianna Sokołowska

Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński (Callistephus chinensis). Ma on też licznych miłośników. Ale niewielu z nich wie, że jego nowa polska nazwa to gwiazdosz, bo z prawdziwymi astrami (Aster) - np. z popularnymi marcinkami - nie łączy go bliskie pokrewieństwo. Brak też innych gatunków roślin należących do tego samego rodzaju. Jego kwiatostany (typowe dla rodziny astrowatych koszyczki) charakteryzują się równie dużą różnorodnością co dalii i chryzantem.

Astry chińskie odmiany

Do najpopularniejszych grup astra chińskiego należą odmiany:

książęce - o płaskim środku otoczonym kryzą z dłuższych kwiatów rurkowatych i kilkoma okółkami kontrastowo zabarwionych długich kwiatów języczkowatych, potocznie zwanych płatkami.

peoniowe - o pełnych koszyczkach i szerokich płatkach.

igiełkowe - o płatkach podobnych do igieł;

pomponowe - z płatkami ułożonymi niemal w kuleczkę;

Kwiatostany osiągają średnicę kilkunastu centymetrów. Mają pełną gamę barw, wśród których są błękit, granat, róż, czerwień (chociaż w nieco zgaszonym odcieniu), biel, żółć, a nawet zieleń. Środek jest zwykle żółty. Łodygi dorastają do metra, ale najwięcej jest odmian średniej wysokości (około 60 cm).

Astry chińskie lubią ciepło idługie noce

Okres uprawy roślin na rabatach wyznaczają przymrozki. Siewki nie są w stanie ich przetrwać, więc z siewem lub wysadzaniem rozsady nie należy się spieszyć.
Wczesne odmiany obdarzają nas kwiatami od końca lipca do połowy sierpnia (gatunek ten jest tzw. rośliną dnia krótkiego: gdy dni są za długie, nie zawiązuje pąków). Odmiany późne kwitną od września i giną po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Astry chińskie. Im ich więcej, tym lepiej

Dawniej aster chiński rósł w niemal każdym ogródku, dziś też nie brakuje chętnych do zdobienia nim rabat. Ładnie wygląda np. w wielobarwnym łanie lub z niewysokimi trawami ozdobnymi. Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Głównie jednak ulegamy czarowi jego bukietów, które kuszą nas na ulicznych straganach.

Astry chińskie. Uprawa

Stanowisko: Słoneczne (rośliny w półcieniu słabną i chorują).

Podłoże: Żyzne, przepuszczalne i próchniczne.

Siew: W kwietniu w pomieszczeniu (dla astrów groźna jest zgorzel siewek) lub w maju do gruntu (te później zakwitają).

Sadzenie na rabatach: W drugiej połowie maja, co 20-40 cm (zależnie od wielkości odmiany). Wysokie rośliny trzeba palikować.

Podlewanie: Jest konieczne, gdy ziemia przesycha.

Nawożenie: Umiarkowane nawozem wieloskładnikowym.

Choroby: W niesprzyjających dla roślin warunkach na liściach tworzą się plamy szarej pleśni i mączniaka. Choroby te ograniczymy, zmieniając co roku miejsce uprawy. Rośliny o skażonych przez wirusy kwiatach i liściach usuwamy i palimy.

Do udanych polskich odmian tego gatunku należą m.in. 'Helenka' z żółtymi koszyczkami o średnicy do 14 cm i 'Rafaello' - z niebieskimi, o 2 cm większymi.

Skomentuj:

Aster chiński (Callistephus chinensis). Uprawa i pielęgnacja astrów