Hortensje mrozoodporne
Hortensje odporne na mróz - jest ich wiele. Hortensje to grupa roślin, która obejmuje ponad dwadzieścia gatunków i wiele odmian. Ale do uprawy w polskich ogrodach nadają się jedynie niektóre z nich.
Hortensja mrozoodporna
Amatorzy hortensji nie powinni się jednak zniechęcać. W polskich warunkach klimatycznych bez okrywania można uprawiać jeszcze kilka innych atrakcyjnych gatunków. Nie boją się one niskich temperatur i niestraszne im wiosenne przymrozki. Większość bowiem zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych.
Hortensja niższa klasyfikacja
- krzaczasta (Hydrangea arborescens)
- i dębolistna (H. quercifolia), pochodzące z południowo-wschodniej części Ameryki Północnej
- oraz wiechowata (H. paniculata)
- i pnąca (H. petiolaris), rodem z Azji Wschodniej.
Hortensje najbardziej odporne
Hortensja krzaczasta, zwana też drzewiastą, rozrasta się w luźne, szerokie i wysokie krzewy (do 1,5-2 m). Ma duże, ząbkowane liście, a jej kwiatostany składają się z mnóstwa białych płonnych kwiatów, które z czasem zielenieją. W ogrodach uprawia się głównie jej odmiany ozdobne.
Efektownymi kwiatami i największą odpornością na mróz wśród hortensji wyróżnia się hortensja wiechowata, zwana też bukietową. Jej kwiatostany są osadzone na wyprostowanych, sztywnych pędach. Kwiaty wielu ogrodowych odmian z czasem różowieją. Rośliny dorastają zwykle do 2-3 m wysokości.
Ostatnio w centrach ogrodniczych zaczęły się pojawiać oryginalnie wyglądające krzewy hortensji dębolistnej. Co prawda roślina ta nie jest w pełni odporna na mrozy (podczas surowych zim może przemarzać do granicy śniegu), ale na wiosnę szybko odrasta. Jej białe, stożkowate kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu. Krzew jest dekoracyjny nie tylko ze względu na kwiaty, ale też na duże liście, które przebarwiają się jesienią na brązowopurpurowy kolor z niebieskawym odcieniem. Dorasta do 1,5 m wysokości i szerokości.
Do oryginalnych i mrozoodpornych pnączy zaliczana jest hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Wspina się korzonkami przybyszowymi, osiągając nawet 20 m. Bywa stosowana do osłaniania pni starych drzew, murów czy głazów o chropowatej powierzchni. W pierwszych latach wzrostu wymaga podpór.
Jej białe "koronkowe" kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Sercowate liście, latem ciemnozielone i błyszczące, jesienią stają się żółte.
Hortensja uprawa
Uprawa hortensji jest łatwa, nawet dla początkujących ogrodników. Rośliny te dobrze rosną na stanowisku zarówno słonecznym, jak i zacienionym. W słońcu obficiej kwitną, ale potrzebują większej ilości wilgoci. Najbardziej odpowiadają im jednak stanowiska półcieniste, na przykład pod koronami wysokich drzew. Wszystkie hortensje lubią gleby próchniczne, przepuszczalne i kwaśne. W ostateczności urosną nawet na glebach przeciętnych, byle dostatecznie wilgotnych. Hortensje krzaczaste, kwitnące na tegorocznych pędach, można przycinać wiosną nisko nad ziemią, dzięki czemu ich kwiatostany będą dorodniejsze.
Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?
Sadzenie i nawożenie hortensji
Przy sadzeniu nie należy sypać do dołka obornika ani nawozów mineralnych (z wyjątkiem nawozów otoczkowanych typu Osmocote). Duża koncentracja soli mineralnych może uszkodzić korzenie hortensji albo sprawia, że korzenie się nie rozrastają (roślina nie szuka pokarmu w szerszym otoczeniu). Można wzbogacić podłoże kwaśnym torfem. Hortensje zasila się dwa razy w roku, np. Azofoską w łącznej dawce 30 g na metr kw.
Skomentuj:
Hortensje mrozoodporne