Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensja bukietowa Limelight (Hydrangea paniculata) – jak uprawiać?

Anna Morleo, red.

Hortensja Limelight to odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), krzewu pochodzącego  z Chin i Japonii. W  naturze występuje na Sachalinie i Kurylach. Hortensja bukietowa Limelight to bardzo dekoracyjne odmiana, które świetnie sprawdza się w ogrodach i na szpalerach, ale również na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja Limelight szczepiona na pniu. Kwiaty tej odmiany hortensji bukietowej wykorzystywane są jako kwiaty cięte lub w suchych bukietach.

Hortensja bukietowa Limelight
Hortensja bukietowa Limelight
Fot. Pixabay/Mylene2401

Hortensja bukietowa Limelight

Hortensja bukietowa 'Limelight' jest krzewem liściastym o wysokości do 2-3 metrów, rozrastającym się nawet do 2,5 metra szerokości. Ma mocne, wyprostowane pędy i długie, ciemnozielone, połyskujące, spiczasto zakończone liście.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Kiedy kwitnie hortensja Limelight?

Hortensja 'Limelight' to jedna z nowszych odmian hortensji bukietowej o dużych, stożkowatych kwiatostanach, o długości do 30 cm. Kwiaty mają początkowo kolor limonkowy i cytrynowy, później kremowo-biały, a gdy przekwitają stają się różowe. Pojawiają się w połowie lipca i wtedy mają kolor cytrynowo-żółty. W sierpniu stają się jaśniejsze. Przekwitając, w okresie aż do października, różowieją. Nieścięte, zaschniętę kwiaty wyglądają bardzo efektownie również zimą i mogą stanowić oryginalna dekorację ogrodu lub balkonu.

Hortensja bukietowa Limelight – uprawa i pielęgnacja

Hortensja lubi ziemię żyzną, próchniczą, dobrze przepuszczalną i wilgotną, o pH lekko kwaśnym. Nie lubi nadmiaru wapnia w glebie. Wymaga częstego podlewania i regularnego nawożenia – pierwszy raz w marcu, po przycięciu, a następnie w maju i lipcu (najlepiej gotowym nawozem do hortensji lub siarczanem amonu) oraz w sierpniu (siarczanem potasowym). Jesienią warto rozłożyć wokół krzewu grubą warstwę ściółki z kory drzew. Nie powinna być sadzona zbyt blisko innych roślin, gdyż źle znosi nacisk korzeni roślin sąsiadujących. Dla zachowania atrakcyjnego pokroju krzewu warto pamiętać o podparciu pędów palikami.  W ogrodzie dobrze odnajdzie się w towarzystwie są  piwonii, żylistka i kolkwicji chińskiej. Hortensja bukietowa jest rośliną mrozoodporną i toleruje temperatury nawet do -32°C. 

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla hortensji Limelight

Hortensja ‘Limelight’ preferuje stanowiska półcieniste lub nasłonecznione, ale nie silnie nagrzewające się, osłonięte od wiatru. Hortensja bardzo dobrze znosi nawet duże zanieczyszczenie powietrza, dlatego świetnie nadaje się do uprawy w przestrzeni miejskiej.

Jak i kiedy ciąć hortensję Limelight?

Hortensja ‘Limelight’ jest odmianą bardzo dobrze znoszącą przycinanie. Ponieważ rośnie dość szybko, przycinanie służy zarówno regulowaniu jej wysokości i kształtu, jak i zwiększeniu wielkości kwiatostanów (nie przycinana hortensja ma więcej kwiatów, ale są one mniej okazałe). Roślinę najlepiej przycinać wczesną wiosną, w okresie od końca lutego do kwietnia lub jesienią, gdy krzew jest w stanie bezlistnym. Ważne jest usunięcie martwych, słabych, źle wykształconych lub uszkodzonych pędów i  pozostawienie tylko zdrowych i grubych. Pędy przycinamy nisko,  zostawiając na młodych roślinach 2-3 pąki, a na starszych 3-4. W przypadku hortensji na pniu cięcie ogranicza się do formowania korony.  Najlepiej aby pędy, które kwitły, przyciąć za pierwszym lub drugim oczkiem,  a pędy cienkie, słabe, uszkodzone, ocierające się o siebie lub rosnące do wewnątrz korony usunąć. Również pędy wyrastające w sezonie na pniu należy systematycznie usuwać. Raz na kilka lat polecane jest wykonanie cięcia odmładzające, polegające na skróceniu pędów nisko przy pniu.

Jak przycinać hortensje? [Radzą polscy szkółkarze]

Hortensja Limelight - cena

Ile kosztuje sadzonka hortensji ‘Limelight”? Średnia cena sadzonki hortensji odmiany ‘’Limelight’ to kwota około 20-25 złotych , ale np.  na portalu www.allegro.pl możemy znaleźć sadzonki już za około 10 złotych.

Hortensja Limelight na pniu

Natomiast ceny hortensji ‘Limelight” szczepionych na pniu są bardzo zróżnicowana i wynoszą od 50 do 120 złotych.

Hortensja Limelight - sadzenie

Rośliny można sadzić przez cały okres wegetacji, ale najlepiej zrobić to wiosna lub jesienią. Ziemię przygotowujemy mieszając ją z torfem. Warto również zastosować ściółkowanie, aby zapobiec zachwaszczaniu stanowiska.

Hortensja Limelight -jak gęsto sadzić ?

Hortensje sadzimy w rozstawie około 50-70 cm, do dołków o szerokości i głębokości około 50 cm, tak aby były one dwukrotnie większe od bryły korzeniowej. 

Hortensje odporne na mróz

    Więcej o:

Skomentuj:

Hortensja bukietowa Limelight (Hydrangea paniculata) – jak uprawiać?