Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?

Anna Morleo

Hortensja ‘Limelight’ to odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), krzewu pochodzącego  z Chin i Japonii. W  naturze występuje na Sachalinie i Kurylach. Hortensja bukietowa ‘Limelight” to bardzo dekoracyjne odmiana, które świetnie sprawdza się w ogrodach i na szpalerach, ale również na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja ‘Limelight’ szczepiona na pniu. Kwiaty tej odmiany hortensji bukietowej wykorzystywane są jako kwiaty cięte lub w suchych bukietach.

Hortensja bukietowa Limelight
Hortensja bukietowa Limelight
Fot. Pixabay/Mylene2401

Hortensja bukietowa ‘Limelight’

Hortensja bukietowa 'Limelight' jest krzewem liściastym o wysokości do 2-3 metrów, rozrastającym się nawet do 2,5 metra. Ma mocne, wyprostowane pędy i długie, ciemnozielone, połyskujące, spiczasto zakończone liście.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensja ‘Limelight’ kwitnienie

Hortensja 'Limelight' to jedna z nowszych odmian hortensji bukietowej o dużych, stożkowatych kwiatostanach, o długości do 30 cm. Kwiaty mają początkowo kolor limonkowy i cytrynowy, później kremowo-biały, a gdy przekwitają stają się różowe. Pojawiają się w połowie lipca i wtedy mają kolor cytrynowo-żółty. W sierpniu stają się jaśniejsze. Przekwitając, w okresie aż do października, różowieją. Nieścięte, zaschniętę kwiaty wyglądają bardzo efektownie również zimą i mogą stanowić oryginalna dekorację ogrodu lub balkonu.

Hortensja bukietowa 'Limelight' – uprawa i pielęgnacja

Hortensja ‘Limelight’ preferuje stanowiska półcieniste lub nasłonecznione, ale nie silnie nagrzewające się, osłonięte od wiatru. Lubi ziemię żyzną, próchniczą, dobrze przepuszczalną i wilgotną, o pH lekko kwaśnym. Nie lubi nadmiaru wapnia w glebie. Wymaga częstego podlewania i regularnego nawożenia – pierwszy raz w marcu, po przycięciu, a następnie w maju i lipcu (najlepiej gotowym nawozem do hortensji lub siarczanem amonu) oraz w sierpniu (siarczanem potasowym). Jesienią warto rozłożyć wokół krzewu grubą warstwę ściółki z kory drzew. Nie powinna być sadzona zbyt blisko innych roślin, gdyż źle znosi nacisk korzeni roślin sąsiadujących. Dla zachowania atrakcyjnego pokroju krzewu warto pamiętać o podparciu pędów palikami.  W ogrodzie dobrze odnajdzie się w towarzystwie są  piwonii, żylistka i kolkwicji chińskiej. Hortensja bukietowa jest rośliną mrozoodporną i toleruje temperatury nawet do -32°C. Hortensja ‘Limelight” bardzo dobrze znosi nawet duże zanieczyszczenie powietrza, dlatego świetnie nadaje się do uprawy w przestrzeni miejskiej.

Przycinanie hortensji ‘Limelight’

Hortensja ‘Limelight’ jest odmianą bardzo dobrze znoszącą przycinanie. Ponieważ rośnie dość szybko, przycinanie służy zarówno regulowaniu jej wysokości i kształtu, jak i zwiększeniu wielkości kwiatostanów (nie przycinana hortensja ma więcej kwiatów, ale są one mniej okazałe). Roślinę najlepiej przycinać wczesną wiosną, w okresie od końca lutego do kwietnia lub jesienią, gdy krzew jest w stanie bezlistnym. Ważne jest usunięcie martwych, słabych, źle wykształconych lub uszkodzonych pędów i  pozostawienie tylko zdrowych i grubych. Pędy przycinamy nisko,  zostawiając na młodych roślinach 2-3 pąki, a na starszych 3-4. W przypadku hortensji na pniu cięcie ogranicza się do formowania korony.  Najlepiej aby pędy, które kwitły, przyciąć za pierwszym lub drugim oczkiem,  a pędy cienkie, słabe, uszkodzone, ocierające się o siebie lub rosnące do wewnątrz korony usunąć. Również pędy wyrastające w sezonie na pniu należy systematycznie usuwać. Raz na kilka lat polecane jest wykonanie cięcia odmładzające, polegające na skróceniu pędów nisko przy pniu.

Jak przycinać hortensje? [Radzą polscy szkółkarze]

Hortensja 'Limelight' cena

Ile kosztuje sadzonka hortensji ‘Limelight”? Średnia cena sadzonki hortensji odmiany ‘’Limelight’ to kwota około 20-25 złotych , ale np.  na portalu www.allegro.pl możemy znaleźć sadzonki już za około 10 złotych.

Hortensja 'Limelight' na pniu

Natomiast ceny hortensji ‘Limelight” szczepionych na pniu są bardzo zróżnicowana i wynoszą od 50 do 120 złotych.

Hortensja 'Limelight' sadzenie

Rośliny można sadzić przez cały okres wegetacji, ale najlepiej zrobić to wiosna lub jesienią. Hortensje sadzimy w rozstawie około 50-70 cm, do dołków o szerokości i głębokości około 50 cm, tak aby były one dwukrotnie większe od bryły korzeniowej. Ziemię przygotowujemy mieszając ją z torfem. Warto również zastosować ściółkowanie, aby zapobiec zachwaszczaniu stanowiska.

Hortensje odporne na mróz

Skomentuj:

Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?