Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami

Tekst: Katarzyna Jodłowska, Alicja Gawryś

Osoby, które niechętnie sięgają po środki chemiczne, mogą do walki ze szkodnikami wykorzystać rośliny ozdobne, zioła i owoce niektórych krzewów. Wystarczy, że posadzą je w towarzystwie swoich ukochanych roślin i mogą zapomnieć o szkodnikach i chorobach.

Części nadziemne i korzenie niektórych roślin zawierają substancje, które swoim zapachem odstraszają szkodniki. Czasem wystarczy posadzić rządek tych roślin, by mszyce, gąsienice oraz inne niepożądane owady trzymały się z daleka. W innych przypadkach trzeba z roślin sporządzić wywar lub odwar. Bywa, że intensywnie pachnące rośliny towarzyszące wabią owady zapylające lub biedronki, których pożywieniem są mszyce.

Rośliny odstraszające szkodniki

  1.  Mięta - Jej silny zapach zmyli szkodniki zainteresowane marchwią, czosnkiem, pomidorami i kapustą oraz zniechęci pędraki do podgryzania roślin. Mięta jest rośliną ekspansywną więc posadźmy ją w doniczce.
  2. Czosnek bulwiasty posadzony obok marchwi ochroni ją przed połyśnicą marchwinką, która potrafi wyczuć zapach marchwi nawet z kilku kilometrów.
  3. Lawenda - Ma silną woń dzięki, która przyciąga wiele zapylaczy. Posadzona między porami i marchewką uchroni je przed atakiem mszyc. Jeśli w ogrodzie panoszą się mrówki, a uprawiane w nim rośliny są często atakowane przez mszyce, posadźmy lawendę, tymianek i miętę. Co roku warto też wysiewać aksamitki oraz majeranek.
  4. Bylica piołun wydziela silny zapach i chroni rośliny rosnące w jej bezpośrednim towarzystwie przed chrabąszczami i mszycami.
  5. Nagietek chroni pomidory przed mączlikiem i zwabia całą grupę owadów, których pokarmem są właśnie mszyce.
  6. Szałwia wabi zapylacze i chroni uprawy kapusty przed szkodnikami
  7. Tymianek - Poleca się jego sadzenie w towarzystwie róż, gdyż chroni je przed mrówkami. Odwar z tej rośliny chroni kapustę przed mączlikiem.
  8. Nasturcja - Jako wabik na mszyce służą nasturcje. Owady te obsiadają gęsto ich pędy (tam można je łatwo zniszczyć, spryskując preparatem przeciwko mszycom), oszczędzają przy tym np. rosnące w sąsiedztwie róże.
  9. Dziki bez jest dobrym sposobem pozbycia się owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki jest posadzenie dzikiego bzu w pobliżu jabłoni i śliw.
  10. Aksamitka - Gdy rośliny noszą oznaki żerowania nicieni glebowych (takie jak plamki na liściach, ich chloroza, zahamowanie wzrostu nerwu głównego, zamieranie pąków kwiatowych) - warto w ich pobliżu sadzić lub wysiewać co roku aksamitki. To ważne w przypadku ochrony hortensji, jaśminowców oraz budlei, które bywają atakowane przez te szkodniki. Aksamitki służą w tym wypadku za wabik, bo nicienie wchodzą w ich korzenie, oszczędzając nasze ozdobne krzewy. Uciążliwe krety można odstraszać aksamitkami oraz bazylią.
  11. Wrotycz może ograniczyć obecność mrówek w ogrodzie
  12. Ogórecznik lekarski - Wabi zapylacze i posadzony w pobliżu truskawek poprawia ich smak.

Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie

Naturalne wyciągi na szkodniki

-Przeciwko mszycom, miodówkom i gąsienicom zjadającym liście warto wykorzystać moc i ostrość papryki. W tym celu 1 kg świeżych (lub 1/2 kg suchych) owoców ostrej papryki zalewamy10 l wody (można wziąć mniej owoców, zachowując odpowiednią proporcję wody). Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 1 godz. Po gotowaniu odwar powinien jeszcze odstać się przez dwie doby. Następnie wszystko miksujemy i cedzimy przez gazę. Odwar przechowujemy w szczelnych butelkach. Przed opryskaniem roślin robimy z niego roztwór (125 ml odwaru rozcieńczmy w 10 l wody), do którego dodajemy 40 g mydła.

- Gąsienice żerujące na liściach zwalczamy odwarem z piołunu. w tym celu zbieramy około 1 kg nadziemnych części tej rośliny , zalewamy niewielką ilością wody , gotujemy przez 15 min. Odwar studzimy, przecedzamy i uzupełniamy wodą do objętości 10 l. Rośliny opryskujemy tym preparatem dwukrotnie co 7 dni.

Rośliny odstraszające komary. Warto posadzić je w swoim ogrodzie

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych
Woda dla zwierzaka
Warto zobaczyć: Skansen Lubelski

Skomentuj:

12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej