Rośliny odstraszające komary. Warto posadzić je w swoim ogrodzie
Rośliny odstraszające komary to naturalny sposób na komary. Lawenda, koper włoski lub kocimiętka pachną przyjemniej niż sztuczne repelenty, a całkiem skutecznie je odstraszają. Komarów nikt nie lubi, potrafią być naprawdę nieznośne. Można się ich pozbyć. Podpowiadamy jak !
Rośliny odstraszające komary
W letnie wieczory miło dłużej posiedzieć na świeżym powietrzu. Gdyby tylko nie było tych okropnych komarów! Nierzadko nie pomagają nawet repelenty i świece zapachowe. Tymczasem wystarczy posadzić w ogrodzie lub okolicach tarasu odpowiednie rośliny o specyficznym, silnym zapachu. Wytwarzane przez nie olejki eteryczne skutecznie odstraszają latających intruzów.
Rośliny odstraszające komary: kocimiętka, koper włoski, lawenda wąskolistna, komarzyca, bodziszek korzeniasty. Taką antykomarową kompozycję warto uzupełnić także aromatycznymi roślinami: aksamitka, pachnąca pelargonia (anginka), żeniszek i zioła (bazylia, mięta, melisa, rozmaryn).
Sposób na komary. Rośliny, które skutecznie odstraszają komary
Rośliny odstraszające komary: Kocimiętka Faassena (Nepeta Faasenii)
To popularna bylina dorastająca do 40 cm wysokości, o lekko pokładających się pędach. Zakwita na początku lipca i aż do września zdobi ogród kwiatami podobnymi do lawendy, które efektownie prezentują się na tle drobnych szarozielonych liści.
Zapach kocimiętki odstrasza komary i meszki, ale bardzo podoba się kotom, co bywa niekiedy przyczyną niszczenia roślin - zwierzęta czasem tarzają się w jej kępach lub podgryzają młode pędy.
Kocimiętka jest mało wymagająca i dobrze znosi suszę. Aby prezentowała się dekoracyjnie co roku, wiosną zaleca się skrócić jej pędy nisko przy ziemi. Bylinę warto sadzić z lawendą - razem stworzą bardzo efektowną kompozycję.
Na zdjęciu powyżej: Kocimiętka urodą może konkurować z lawendą.
Rośliny na komary: Koper włoski (Foeniculum vulgare)
Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W naszym klimacie jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Dorasta do metra wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, jednak nie toleruje zbyt suchego podłoża. Nie można zapominać o jej regularnym podlewaniu. Kwitnie na żółto od lipca do września.
U podstawy łodygi wytwarza jadalne bulwy nazywane cebulami. Roślinę można posadzić razem z bazylią, miętą i tymiankiem, a ochrona przed komarami będzie jeszcze skuteczniejsza - zioła te wytwarzają bowiem olejki eteryczne, których nie lubią insekty. Co istotne, każdą z nich można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie.
Na zdjęciu powyżej: Koper włoski ma dekoracyjne baldachowate kwiatostany o intensywnym zapachu.
Rośliny odstraszające komary w domu: Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis)
To zimozielona krzewinka o wąskich, srebrzystoszarych liściach i kwiatach zebranych w kłosy. W zależności od odmiany może mieć różną barwę: fioletową, różową, a nawet białą. Kwiaty zdobią roślinę przez całe lato.Po przekwitnieniu warto skrócić pędy lawendy, wówczas zakwitnie ponownie na jesieni. Aby krzewinka miała zwarty pokrój, należy pamiętać o corocznym wiosennym cięciu jej pędów nisko przy ziemi.
Sposoby na komary w domu - będziesz spać spokojnie
Jej intensywny zapach wabi pożyteczne owady - pszczoły i trzmiele - a jednocześnie działa jak naturalny repelent, odstraszając komary i meszki.
Lawenda nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę. Wystarczy nawieźć ją raz w roku, wiosną, nawozami wieloskładnikowymi. Z powodzeniem można nią obsadzać brzegi rabat, ogródki skalne czy skrzynie na tarasach i balkonach.
Na zdjęciu powyżej: Lawenda odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć dwa razy w roku.
Jakie rośliny na komary: Komarzyca (Plectranthus)
W naturze jest byliną, ale w naszych warunkach klimatycznych uprawia się ją jako jednoroczną roślinę balkonową. Nie jest bowiem odporna na niską temperaturę, dlatego po zakończeniu sezonu najczęściej ją wyrzucamy.
Komarzyca ma długie zwisające pędy o dekoracyjnych, biało obrzeżonych liściach. Szczególnie efektownie wygląda w wiszących pojemnikach, w kompozycji z innymi roślinami. Dodatkowym walorem rośliny jest intensywny zapach, dosyć skutecznie zniechęcający komary.
Komarzyca preferuje stanowisko półcieniste, w pełnym słońcu też sobie poradzi, pod warunkiem że zabezpieczymy ją przed poparzeniem liści. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, warto ją jednak systematycznie zasilać nawozami do roślin zielonych.
Pamiętajmy też, aby nie podlewać rośliny zbyt obficie. Przy nadmiarze wody jej pędy pękają, po czym zamierają. Komarzycę możemy przechować do następnego sezonu, jeśli zabierzemy ją z dworu przed pierwszymi przymrozkami. Pędy należy skrócić, a pojemnik ustawić w chłodnym pomieszczeniu (10-15°C).
Na zdjęciu powyżej: Komarzyca najbardziej efektownie wygląda w wiszących pojemnikach.
Rośliny odstraszające komary: Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum)
To bylina o intensywnym zapachu, której woń odstrasza insekty. Bodziszek korzeniasty nie ma większych wymagań, dobrze rośnie nawet na przeciętnych glebach, zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Znosi suszę i urośnie nawet w skrzyni balkonowej.
Kwitnie długo i obficie, a jego drobne kwiaty mają różowofioletową barwę. Zakwitnie ponownie w drugiej połowie lata, jeśli po zakończeniu kwitnienia skrócimy pędy o połowę. Bodziszek korzeniasty ma także dekoracyjne liście. Jest ekspansywny, więc może służyć jako roślina okrywowa.
- Więcej o:
Naturalne środki ochrony roślin. Jak ekologiczne walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?
Sposób na komary
Jaki wybrać nawóz?
Rozpoznaj najczęstsze choroby i szkodniki w ogrodzie
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"