Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie
Rośliny odstraszające szkodniki to wspaniały pomysł na ogród bez chemii. Sadząc duety różnych gatunków można stworzyć rabaty odporne na chorowanie. Konieczne jest jednak odpowiednie zaplanowanie nasadzeń.
Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie
Nicienie glebowe
Roślinami pozwalającymi zwalczyć nicienie glebowe są aksamitki i nagietki. Możesz umieścić je na obrzeżach rabaty bądź wypełnić nimi puste miejsca. Sukces roślin osiągany jest dzięki specyficznemu zapachowi, który pozwala również odstraszyć muchy i komary.
Mszyca
Wbrew pozorom, mszycę można usunąć naturalnymi sposobami, bez konieczności stosowania chemicznych preparatów. Cząber ogrodowy, lawenda i nasturcja skutecznie zmniejszą zainteresowanie mszycy Twoją rabatą!
Mrówki
Któż nie miał do czynienia z inwazją mrówek? Łącząc różę z lawendą nie tylko zlikwidują Państwo mrówki, ale też mszyce. Ponadto, w ogrodzie warto zasadzić m.in. majeranek, miętę polną czy też roszpunkę. Piołun również jest dobrym rozwiązaniem – zabezpieczy rośliny przez pojawieniem się choroby grzybowej. Mrówki nie lubią również orzecha włoskiego.
Ślimaki
Odstraszając ślimaki możesz zyskać dostęp do wielu doskonałych przypraw. Gorczyca, czosnek, cebula czy też tymianek nie tylko przydadzą się w kuchni, ale też odstraszą ślimaki. Możesz również wybrać szałwię, hyzop czy też nasturcję. Całkowity spokój ze ślimakami można zyskać sadząc rośliny odporne na nie np. „Francee” czy „Halcyon”.
Gryzonie
Niewielkie gryzonie, takie jak myszy, potrafią wyrządzić w ogrodzie największe szkody. Do niekorzystnego działania z pewnością zniechęcą je wilczomlecz, nostrzyk, czosnek czy też słonecznik bądź szachownica cesarska. Krety z kolei nie pojawią się w miejscu, w którym rośnie komosa, czosnek, bylica, bez czarny, żywotnik czy też aksamitka.
Choroby i szkodniki roślin cebulowych
Poprawa jakości ziemi
Sadząc w swoim ogrodzie rośliny motylkowe tj. fasolę bądź bób możesz znacznie poprawić jakość Twoich ziem. Korzenie tych warzyw wypełnione są pożytecznymi bakteriami brodawkowymi, które odpowiadają za wiązanie azotu i wzbogacają nim podłoże. Wysiewając rośliny, jako zielony nawóz, po przekopaniu gleby można znacznie poprawić jej, jakość i żyzność. Sadząc rośliny motylkowe, pamiętajmy, że rośliny w tym samym miejscu nie powinny być sadzone rośliny z tej samej rodziny, najlepiej przez okres około 4 lat. Powodem jest cenny azot znajdujący się w glebie i formy przetrwalnikowe wspólne dla roślin motylkowych chorób i szkodników.
Zioła
Zioła charakteryzują się korzystnym oddziaływaniem na uprawy ogrodnicze. Wiedzieliście, że majeranek ogrodowy pozwala odstraszyć szkodniki marchwi, warzyw kapustnych i cebuli? A wszystko przez jego intensywny zapach. Z kolei hyzop lekarski powoli Państwu wyeliminować chorobotwórcze bakterie glebowe i rolnice. Szałwia lekarska sprawdzi się w przypadku gąsienic, ślimaków, mszyc czy też bielinki kapustniki. Mięta pieprzowa oraz cząber ogrodowy rozprawią się za to szybko z problemem mszycy.
- Więcej o:
12 roślin towarzyszących. Wykorzystaj zioła i kwiaty w walce ze szkodnikami
Rozpoznaj najczęstsze choroby i szkodniki w ogrodzie
Chrząszcz - szkodnik w ogrodzie
Szkodniki roślin doniczkowych
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy