Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kaladium ogrodowe czy kaladium dwubarwne (Caladium bicolor)? Uprawa i pielęgnacja

dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Kaladium na cienkich, jakby pergaminowych liściach rysują się przeróżne wzory. Ich kolekcja zachwyca bogactwem barw.

Barwy liści Kaladium mogą być różne nawet na jednej roślinie. Zależy to głównie od ilości światła, która do nich dociera. Na zdjęciu 'White Queen' - Fot. Wikimedia Commons/Captain-tucker

Kaladium dwubarwny (Caladium bicolor)

Uroda liści kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor) pokazuje, jak wspaniałe formy może tworzyć natura. Roślina należy, nomen omen, do rodziny obrazkowatych. Pochodzi ze zwrotnikowej strefy Ameryki Południowej, gdzie rośnie nad brzegami rzek. Przez większą część roku jest tam wilgotno, ale od października do stycznia panuje susza. Rośliny przechodzą wtedy okres spoczynku, tracą liście, a w ziemi pozostają jedynie ich bulwkowate kłącza. Po pierwszych deszczach wypuszczają kępy sercowatych liści o blaszkach osiągających długość nawet 30 cm! Są one delikatne, ozdobione rysunkiem kontrastowych nerwów lub plamek. Natomiast mocniejsze liście i bogatszą paletę wzorów mają odmiany mieszańcowego kaladium ogrodowego (C. hortulanum), które w tropikach uprawia się w gruncie.
A jak roślina kwitnie? Pod liśćmi rozwija typowe dla rodziny obrazkowatych kolby otoczone białą pochwą. Hodowcy postarali się, aby u odmian ogrodowych także one były efektowne i górowały nad liśćmi.

Na zdjęciu powyżej: Barwy liści Kaladium mogą być różne nawet na jednej roślinie. Zależy to głównie od ilości światła, która do nich dociera. Na zdjęciu 'White Queen'

Rośliny doniczkowe: barwne impresje

'Pink Symphony' - Fot. Shutterstock/nattanan726

Kaladium doniczkowe sadzenie

Zakupione lub przechowane przez zimę kłącze na początku marca sadzimy w doniczce, zagłębiając je na 2 cm w wilgotnym piasku zmieszanym pół na pół z kwaśnym torfem. Doniczkę przykrywamy np. szklanym słoikiem i stawiamy w cieple (w temperaturze ok. 24°C). Ziemię lek- ko podlewamy, by nie przesychała. Gdy liście urosną do 10 cm, przesadzamy roślinę do żyźniejszej ziemi.

Na zdjęciu powyżej: 'Pink Symphony'

Najlepsze rośliny do łazienki

Młode roślinu można oddzielić, gdy wykształcą spory liść. Trzeba tylko uważać, by nie uszkodzić korzeni - Fot. Getty Images/Dorling Kindersley

Kaladium po sezonie

Od września kaladium już nie podlewamy. Gdy liście zaschną, kłącza delikatnie oczyszczamy z ziemi i usuwamy z nich zamarłe łodygi oraz korzenie. Następnie obsypujemy grzybobójczą zaprawą do nasion i umieszczamy w torebce z lekko wilgotnym torfem. Przechowujemy do wiosny w temperaturze 18°C.

Na zdjęciu powyżej: Młode rośliny można oddzielić, gdy wykształcą spory liść. Trzeba tylko uważać, by nie uszkodzić korzeni

Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe

 

Kaladium 'White Chrismas' to jedna z najbardziej popularnych odmian. Osiąga wysokość 1,5 m - Fot. DIOMEDIA / VISIONS / Elburg Botanic Media

Kaladium cena

Gdzie kupić kaladium? Najłatwiej znaleźć tę roślinę w sklepach internetowych, gdzie sprzedawana jest w formie bulwiastych kłączy, często w sporym wyborze odmian. Kaladia pojawiają się też czasem wiosną w działach ogrodniczych marketów razem z roślinami cebulkowymi. Kłącze kosztuje ok. 12 zł. W kwiaciarniach okazy doniczkowe bywają bardzo rzadko. Jak je rozmnożyć? Jeśli kaladium wytworzy odrost, można go oddzielić. Roślinę wyjmujemy z doniczki i delikatnie przecinamy kłącze. Ranę zasypujemy węglem drzewnym. Posadzoną w doniczce odnóżkę często zamgławiamy.

Na zdjęciu powyżej: Kaladium 'White Chrismas' to jedna z najbardziej popularnych odmian. Osiąga wysokość 1,5 m

'Red Rhapsody' - Fot. Shutterstock/Nuttapong Wongcheronkit

kaladium uprawa

W naszym klimacie kaladia mogą być wyłącznie ozdobą pokoi. Na zewnątrz latem jest dla nich za chłodno, często bowiem zdarzają się zimne noce.
Temperatura: Powinna wynosić 18-24°C (poniżej 15°C rośliny giną).

Stanowisko: Odpowiedni jest parapet wschodniego okna, gdzie słońce wcześnie zagląda, ale w południe, nawet podczas upału, nie przypala liści.
Wilgotność powietrza: Musi być wysoka. Roślinę często zamgławiamy lub stawiamy na tacy z częściowo zanurzoną w wodzie warstwą keramzytu. Liści nie należy zraszać, by nie powstały na nich ciemne plamy.

Podłoże i podlewanie: Najlepsza jest mieszanka dla palm z dodatkiem takiej samej ilości gruboziarnistego piasku i kwaśnego torfu. Sypiemy ją na warstwę drenażu. Ziemia nie może przesychać ani mocno namakać. Kaladium podlewamy więc często i obficie, ale dbamy, by nie stało w wodzie.

Zasilanie: Od maja do sierpnia stosujemy nawóz wieloskładnikowy dwukrotnie bardziej rozcieńczony, niż jest to zalecane dla roślin o typowych zapotrzebowaniach nawozowych. Zabiegi pielęgnacyjne. Kaladium chronimy przed przeciągami. Nie przecieramy liści ani ich nie nabłyszczamy.

Na zdjęciu powyżej: 'Red Rhapsody'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pelargonie wracają do łask
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Na co chorują rośliny doniczkowe i jak im pomóc

Skomentuj:

Kaladium ogrodowe czy kaladium dwubarwne (Caladium bicolor)? Uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej