Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny doniczkowe: barwne impresje

Tekst: Jolanta Zdanowska Zdjęcia: Agata Jakubowska, Arkadiusz Ścichocki, Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia, Flora Dania, Pekka Nikonen/Shutterstock.Com

Ozdobą roślin doniczkowych bywają nie tylko kwiaty. Są gatunki, których chlubą są piękne liście - kolorowe i wzorzyste. Oto kilka z nich.

Wiele z tych roślin w ogóle nie zakwita, a jeśli już, to kwiaty są na ogół drobne i bardzo niepozorne. Za to wyraziste wzory i jaskrawe kolory zdobiące liście naprawdę zachwycają. W dodatku ich urodą - w przeciwieństwie do szybko ginących kwiatów - można się cieszyć przez okrągły rok. Liście najczęściej mają odcień zieleni; na jej tle pojawiają się wzory, czasem niezwykle fantazyjne, w kolorach żółci, bieli, różu, czerwieni, oranżu. Bywają też gatunki, na przykład niedośpian, u których zieleń na liściach występuje w śladowej ilości.
 
Warto wiedzieć, że rośliny o kolorowych liściach są bardzo wrażliwe na niedostatek światła. Wiele z nich w ciemnych miejscach nie tylko traci piękne barwy, ale również gubi liście i przestaje rosnąć. Delikatne gatunki, do których zalicza się m.in. kaladium, begonie i maranty, nie tolerują jednak mocnego bezpośredniego słońca. Narażone na jego działanie blakną, w dodatku na liściach mogą się pojawić brązowe plamy.

Sporym zagrożeniem jest też suche powietrze, jakie mamy w mieszkaniach w sezonie grzewczym - powoduje ono, że brzegi liści zasychają, brązowieją i kruszą się. Wtedy pomaga zraszanie; można też ustawiać doniczki na tackach wypełnionych żwirkiem lub keramzytem oraz wodą, która paruje, dostarczając liściom niezbędnej wilgoci. Nie należy też roślin głodzić. Wiosną i latem dobrze jest aplikować im porcjami nawóz uniwersalny.
    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny doniczkowe: barwne impresje